Haber Detayı
09 Aralık 2017 - Cumartesi 17:18 Bu haber 498 kez okundu
 
25 TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ DEKANI BATMAN’DA BULUŞTU
Batman Üniversitesi tarafından organize edilen 25 teknoloji fakültesi dekanının katıldığı 10. Teknoloji Fakültesi Dekanlar Toplantısı Batı Raman Kampüsü Rektörlük Konferans Salonunda Batman Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Aydın Durmuş’un katılımı ile düzenlendi.
EĞİTİM Haberi


Türkiye’de kurulu olan 25 Teknoloji Fakültesi’nden katlımın sağlandığı 10. Teknoloji Fakültesi Dekanlar Toplantısı’na Batman Üniversitesi personelleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

“21. YÜZYILDA HALİHAZIR İŞ VE MESLEKLER HIZLA FORM DEĞİŞTİRİYOR”

Batman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Murat Kayri’nin konuşması ile Rektörlük Konferans Salonu’nda başlayan toplantıda “Bilim, Sanayi ve Teknolojik Gelişmelere Yönelik Olarak Teknoloji Fakültelerinin İzleyeceği Stratejiler, Teknoloji Fakültelerinin Öğretimi ve Sahadaki Uygulamalar” konusu tartışıldı.

Batman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Murat Kayri konuşmasında “Yapay zekanın hakim olduğu bu yüzyılda müfredatını, programını, bilimsel üretim anlayışını yenilemeyen üniversite ve ülkelerin küresel düzeyde teknolojik rekabeti mümkün olmayacağını ifade ederek, 20. yüzyılda tanımlanan iş ve mesleklerin büyük bir bölümünün tarihe karıştığı gibi 21. yüzyılda da halihazır iş ve meslekler hızla form değiştirdiğini ve değiştireceğini açıkladı.

Bu noktada dinamik olan ülkeler ekonomik ve sosyal kalkınma açısından daha da önemlisi dünya yön verme açısından lider pozisyonlarını sürdüreceklerini belirten Prof. Dr. Kayri, sözlerine şöyle devam etti: Bu gerçekliği; bilim insanları, işadamları, yöneticiler ve öğrenciler olarak doğru bir bakış açısıyla görmeli ve bu noktada adımlarımızı, rasyonel bir şekilde atmamız gerekmektedir.

Bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde büyük destekleri olan Rektörümüz ve aynı zamanda fakültemizin kurucu dekanlığını yapmış, Sayın Prof. Dr. Sayın Aydın Durmuş'a ve emeği geçenlere teşekkür ederim.”

“TEKNOLOJİ FAKÜLTELERİNİN MİSYONU, SEKTÖR VE SERVİS ODAKLI MÜHENDİS YETİŞTİRİLMESİ”

YÖK Üyesi Prof. Dr. Ömer Açıkgöz video konferansla toplantıya bağlanarak, teknoloji fakültelerinin öğrenci profili, teknoloji fakültelerinin misyonu ve devamlılık esasları konusunda sunum yaparak sorulan sorulara cevap verdi.Teknoloji fakültelerinin daha çok uygulama ağırlıklı, el becerisi yüksek, sektöre duyarlı, üretim, sektör ve servis odaklı mühendis yetiştirilmesi misyonuyla kurulduğunu belirten Prof. Dr. Açıkgöz, teknoloji fakülteleri öğrencilerinin en az iki dönem sektörde staj ve proje yapması onları sektöre odaklı kıldığını söyledi. Teknoloji fakültelerinin mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarının devamı niteliği taşıdığını belirten Prof. Dr. Açıkgöz, bu kademenin öğretmen talebini teknoloji fakültelerinin karşıladığı ifade etti.

“TEKNOLOJİ FAKÜLTELERİNİ YAŞATACAĞIZ ÇÜNKÜ ÇOK ÖNEMLİ FAKÜLTELER”

10. Teknoloji Fakültesi Dekanlar Toplantısı’nda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Aydın Durmuş, 25 Teknoloji Fakültesi dekanları ve temsilcilerini güzel şehrimizde ve üniversitemizde ağırlamaktan memnuiyet duyduklarını ifade ederek katılımcılara katılımlarından teşekkür etti.

Teknoloji Fakülteleri, Türkiye’nin Üniversite ile sanayi bölgeleri arasında köprü olan ve daha çok uygulama ve tasarım alanında mühendisi yetiştiren fakülteler olduğunu belirten Rektörümüz Durmuş, bu fakültelerin daha başarılı olması ve talep alması için bazı sorunlarının aşılması gerektiğine vurgu yaptı.

Rektör Prof. Dr. Aydın DURMUŞ konuşması şöyle sürdürdü:  “1985 yılında ben makine mühendisliğini bitirdiğimde o zaman genç, halen de genç olan ve yardımcı doçent olan Asaf Hocam,  o zaman Marmara ve Gazi üniversitelerinde olan teknik eğitim fakültesini kendi çabasıyla Fırat Üniversitesi’ne kazandırmıştı. Çok gayret sarf etmişti o yıllarda. Ben bir öğrencisi, asistanı olarak tanırım, bugün ülkemizde birçok teknik eğitim fakültesi varsa hocam sayesindedir. Bu yönüyle Teknik eğitim ve teknoloji fakültesi camiası ona minnettardır, onu saygıyla selamlıyorum.

Şuanda salonda 4 jenerasyonvar. Asaf Hocam, Asaf Hocamın öğrencisi asistanı benim, benim öğrencilerim var. Şurada doçent ve profesör olan öğrencilerim var ve onların öğrencileri var. Teknoloji Fakültesi dekanlar toplantılarına çoğuna teknoloji fakültesi dekanı olarak katıldım. Öğrenci almanın zorluklarını, fakültenin sıkıntılarını yakinen biliyorum. Fakülteden yetişen öğrencilerimizin iş tanımları sıkıntılarını yaşıyoruz. Bu birkaç defa sonuç bildirgesi olarak yazdık, YÖK’e gönderdik. Çeşitli makamlarda dile getirdik. Ama İnşallah sonuç alacağız. Bizim niyetimiz salih olduğu için çabalıyoruz ve başaracağız İnşallah. Teknoloji fakültelerini yaşatacağız çünkü çok önemli fakülteler.”

Toplantıda Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asaf Varol, Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve  Prof. Dr. Osman Göktaş birer sunum yaptı. Sunumların ardından Rektörlük Binası Konferans Salonundaki toplantı tamamlanarak, sonuç bildirgesi için öğlenden sonraki toplantıya geçildi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 25, TEKNOLOJİ, FAKÜLTESİ, DEKANI, BATMAN’DA, BULUŞTU,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı