Haber Detayı
26 Kasım 2017 - Pazar 09:47 Bu haber 754 kez okundu
 
Akademisyen Funda Masdar Kara’dan Metin Erksan kitabı
Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Funda Masdar Kara yeni kitabını çıkardı. Yrd. Doç. Dr. Masdar Kara, Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden olan Metin Erksan’ı editörlüğünü yaptığı ’Sansür ve Mülkiyetin Karşısında Metin Erksan’ adlı kitabında anlattı.
EĞİTİM Haberi


Yrd. Doç. Dr. Funda Masdar Kara “Metin Erksan, Türk sinemasının nadir yazar yönetmenlerindendir. Entelektüel kişiliği, filmlerinde oluşturduğu sıradan algının üstündeki karakterler, ele aldığı geleneksel kalıplar dışındaki konular ya da konulara farklı bakış açısı tamamen yönetmenin özgünlüğünün yansımasıdır. Birbirinden farklı türlerle, oldukça cesur filmlere imza atan yönetmen aynı zamanda sansürle de en çok karşı karşıya kalan yönetmenlerimizdendir. ’Gecelerin ötesi, sevmek zamanı, acı hayat, mülkiyet üçlemesi olan yılanların öcü, susuz yaz ve kuyu filmleri Türk sinemasının en önemli yapımları arasındadır” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Masdar Kara, Erksan’ın filmlerinde mülk edinme hırsı, güç arzusu ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan suç ve ceza kavramlarının yeniden yorumlanış biçimlerini, sıra dışı ve cesurca oluşturulan karakterleri, insanoğlunun aşk tutku, cinsellik, nefret, intikam gibi duygularının en nihai boyutunu gerçekçi ve etkileyici bir anlatımla sunan yönetmen olduğunu söyledi. Kara; "Toplumsal sorunları gerçekçi ve aydınlatıcı tarzda yansıtır. Sansür ve mülkiyetin karşısında Metin Erksan adlı bu kitapta birbirinden farklı kalemlerden; yönetmenin filmlerinin analizlerini, belgeselci yönünü, mülkiyet kavramına bakışını, film müziklerindeki seçiciliğini, sinema üslubunu ve önemli sinemacıların anıları aracılığıyla Erksan’ın hayatına, düşüncelerine dair anlatıları bulacaksınız" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Akademisyen, Funda, Masdar, Kara’dan, Metin, Erksan, kitabı,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı