Haber Detayı
06 Ocak 2019 - Pazar 12:11 Bu haber 248 kez okundu
 
Batman’da “Etkili Din Görevlisi Eğitim ve Gelişim” Semineri Düzenlendi
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İmam-Hatiplerin cami cemaati, mahalle halkı ve toplum üzerindeki saygınlık ve örneklik özelliklerini geliştirerek daha etkili bir din hizmeti sunabilmeleri amacıyla Batman’da görev yapmakta olan İmam Hatiplere yönelik “Etkili Din Görevlisi Eğitim ve Gelişim Programı” Semineri düzenlendi.
EĞİTİM Haberi


Müftülüğünün  konferans salonunda Türkiye İlahiyat Tedrisatına Yardım Eden Dernekler Federasyonu (TİDEF) koordinesi ile Müftülüğümüzce düzenlenen ve gün boyu süren seminer, M.Emin Terece Cami İmam Hatibi Havzullah Kavak’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

İl Müftü Vekili Ahmet Duran’ın açılış konuşmasından sonra Program koordinatörü ve TİDEF yetkilisi Şaban Karaköse’nin konuşmaları ile devam etti.

İmamların hizmet anlayışlarını geliştirmek amacıyla bu seminerlerin verildiği söyleyen Karaköse, “Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından 2000’li yıllardan itibaren imamlarımızın hizmet anlayışlarını geliştirmek, sundukları din hizmetini çeşitlendirmek, böylece cami cemaati ve bilhassa mahalle halkı üzerindeki saygınlık ve etkisini artırmak amacıyla çeşitli eğitim ve projeler yürütülmektedir.

2014 yılından beri TİDEF’in desteği ile İl Müftülükleri tarafından “Etkili Din Görevlisi Eğitim ve Gelişim programları” seminerleri düzenleyerek Merkezi camilerde görev yapan İmam-Hatiplerin vizyon, misyon, bilgi, becerilerini geliştirmeye, moral ve motivasyonlarını yükseltmeyi amaçlamaktayız.” Dedi.

Program Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi Müdürü Osman Eğin’in “Din Dili ve İletişim” konulu sunumuyla devam etti. Eğin, “ İşin özü: Kendini, Muhatabını, Rabbini, Kitabını Tanımaktır.” dedi.

Tekirdağ İl Vaizi Hüseyin Öresin’in “Cami Merkezli Eğitim Etkinlikleri” konulu sunumuyla devam eden programda Öresin, “Mevcut görev alanlarımız olan Hutbe, vaaz, Cami Dersleri ve Yaz Kuran Kurslarına ilavetgen Ders Halkaları, Gençlik-Aile Sohbetleri ile din hizmetini cami dışına çıkarmamız gerekiyor” dedi.  Öğle arasından sonra devam eden program İstanbul Emekli Vaizi Mahmut Ttopbaş’ın “Davet ve İrşadda Hz.Peygamber’in Örnekliği” konulu sunumuyla devam etti.

Seminer, Eğitimci-Yazar Ahmet Çağlayan’ın “Çocuk ve Gençlerle Dini İletişim” konulu sunumuyla devam etti. Çağlayan, “Çocukların ve gençlerin hatalarını bulmaktansa, olumlu davranışlarını desteklemeliyiz. Çocukların ve gençlerin olumlu-olumsuz gelişimi yetişkinlerin onların alan ve sınırlarına saygı göstermesiyle olur. Unutmamalıyız ki, Gençlik; geleceğimizin hazinesinin anahtarıdır.” Dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Batman’da, “Etkili, Din, Görevlisi, Eğitim, ve, Gelişim”, Semineri, Düzenlendi,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı