Haber Detayı
30 Ocak 2018 - Salı 19:20 Bu haber 4809 kez okundu
 
BATMAN’DAN EMSAL KARAR
Batman’da mobilya alan bir vatandaş, aldığı mobilyanın yaklaşık iki ay süresince teslim edilmemesi ve sipariş ettiği ürün ile gelen ürünün farklı olmasından dolayı başvurduğu Tüketici Hakem Heyeti’nde haklı bulunarak mağaza sahibini maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkum etti.
GENEL Haberi


Yaklaşık 13 ay önce Batman’da bir mobilya mağazasından köşe takımı siparişi veren Ömer Dündar Pekacar isimli vatandaş, siparişini verdiği mobilya takımının yaklaşık iki aylık sürede teslim edilmemesi ve sipariş verdiği dönemde KDV indiriminin hayata geçirilmesi sonrası mobilya mağazasından talep ettiği KDV indiriminin yapılmaması üzerine Tüketici Hakem Heyetine başvurdu.

"KDV İNDİRİMİ BEKLERKEN FİYAT ARTIŞI YAPILDI"

İki ay beklediği köşe takımının talep ettiği köşe takımı ile hem renk olarak hem de model olarak hiçbir benzerliğinin bulunmadığı ve indirim beklerken fiyat artışının yaşandığını belirten Pekaçar bunun üzerine Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaptığını söyledi. Ömer Dündar Pekacar, “Ülke çapında bilinen bir markanın Batman mağazasından yaklaşık bir sene önce bir mobilya ve sehpa takımı siparişi verdim. Siparişin bana bir ay içerisinde teslim edileceği bilgisi verildi. Bir ay sonra sipariş bana teslim edilmeyince mağazaya gittim. Bana siparişin kargoya yetişmediğini, 15 gün içerisinde geleceğini söylediler. O sırada da 15 gün dolmadan, Bakanlar Kurulu’nun mobilyada KDV’yi yüzde 18’den yüzde 8’e düşüren kararı uygulamaya geçti. 15 gün sonra mobilyam geldiğinde mağazaya gittiğimde mobilyanın teslimi için gerekli KDV indirimi yaptıktan sonra teslimi sağlayın dedim. Onlarda; biz ürünü sattık herhangi bir KDV indirimi yapamayız dediler. Bunun üzerine mağazanın müşteri hizmetlerini aradım. KDV indiriminin yapılması gerekip gerekmediğini sordum. Henüz faturanız kesilmediği ve ürün tarafınıza teslim edilmediği için KDV indirimi yapılması gerekir yanıtını aldım. Bunu mağaza yetkilisine de bizzat aktardılar ve kendi sistemleri üzerinden bilgilendirme maili göndermelerine rağmen mağaza yetkilisi KDV indirimi yapamayacağını söyledi. Biz siparişini verdiğimiz mobilya takımını çok beğendiğimiz için tamam dedik. KDV indirimi yapmayın, biz hakkımızı hakem heyetinde ararız, siz bize teslimatı yapın dedik. Teslimat için ertesi güne tarih verdiler. Ertesi gün teslimat gerçekleşmedi. Tekrar mağazaya gittiğimde yoğunluktan dolayı getiremedik dediler. İki gün sonra teslimatı gerçekleştireceğiz. Ama iki gün sonrada arayan soran olmadı. Tekrar mağazaya gittim ve neden teslimatın yapılmadığını sorduğumda, kusura bakmayın dediler, ürününüz gelmemiş, biz geldi zannettik ama gelen kargolarda ürününüz yokmuş, üründe an itibari ile üretimden kalkmış, artık böyle bir ürün üretilmiyor. Dolayısı ile size herhangi bir teslimat yapamayacağız dediler ve onlara verdiğim kaporayı da tarafıma iade ettiler. Daha sonra mağazanın genel merkezi ile iletişime geçtiğimde ürünün üretimden kalkmadığını halen üretildiğini söylediler. Şikayetim üzerine de Kayseri’deki mağazadan aynı ürünü Batman’a gönderme sözü verdiler. Ürünün de bir hafta sonra elimde olacağını söylediler. Bir hafta sonra mağazaya gittiğimde ürünün geldiğini ancak fiyatın arttığını söylediler. Ben KDV indirimi beklerken, kendileri fiyat artışı koydular. Buna da pekala dedim. Siz ürünümü teslim edin, ben ilk başta da söyledim tüketici hakem heyeti nezdinde ben sizinle hesaplaşırım” dedi.

"GELEN KÖŞE TAKIMI FARKLI ÇIKTI"

Sipariş ettiği köşe takımının hem gecikmesi ve hem de talep ettiği ürünle gelen ürün arasında benzerlik olmadığını belirten Pekaçar, “Teslimat için bir sonraki güne randevulaştık. Ertesi gün saat 13.30 gibi aradılar. Ömer bey biz size köşe takımını getireceğiz ama sehpa takımınız maalesef yok. Kaybolmuş, bulamıyoruz. Köşe takımını getirelim mi dediler. Getirin dedim. Sehpa takımını artık istemiyorum getirin şu işkence biran önce bitsin. Bir saat sonra köşe takımını getirdiler. Köşe takımını açıp baktığımızda bambaşka bir köşe takımı getirmişler. Bizim talep ettiğimiz köşe takımı ile gelen köşe takımı arasında hem renk olarak hem de model olarak hiçbir benzerlik yok. Bunun üzerine kendilerini tüketici hakem heyetine şikayet ettim. Maddi ve manevi tazminat talebinde bulundum. Tüketici hakem heyetinden çıkan karara göre de bin 250 Türk Lirası maddi ve manevi tazminat almaya karar verildi. Ben tazminatı kendilerinden talep ettiğimde konuya ilişkin dava açtıklarını söylediler. Batman 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın nihai duruşması da dün itibari ile yapıldı ve temyiz yolu kapalı olmak üzere davanın reddine karar verildi. Dolayısı ile tüketici hakem heyetinin de vermiş olduğu karar da mahkemece onanmış oldu. Bu şekilde hem tüketici hakem heyeti, hem de tüketici mahkemesi emsal bir karar vermiş oldu. Bizim birçok esnafımız kafasına göre işlem yapmakta ve vatandaşı mağdur etmekte. İstediğim gibi at koştururum, nasıl olsa vatandaş hakkını hukukunu bilmiyor. Hakkını hukukunu aramak için de hiçbir yere başvuru yapmıyor mantığında ve yaptıkları her şey yanlarına kar kalıyor. Bu kararın bütün vatandaşlarımıza ve esnafımıza bir örnek teşkil etmesini dilerim” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: BATMAN’DAN, EMSAL, KARAR,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı