Haber Detayı
21 Ocak 2018 - Pazar 15:27 Bu haber 3651 kez okundu
 
"Batman, Üniversitemizle Büyümeye Devam Edecek"
Batman şehrinin TPAO ile kurulduğunu ve büyüdüğünü belirten Rektörümüz Durmuş, “Batman, Batman Üniversitesi ile büyümeye devam edecektir” dedi.
MEDYA Haberi


Rektörümüz Prof. Dr. Aydın Durmuş, Batman’da çalışan yerel ve ulusal basın temsilcileri ile öğle yemeğinde buluşarak, Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.Sıcak ve samimi bir ortamda geçen yemekte Rektörümüz Durmuş, Üniversitemiz hakkında basın mensuplarına bilgiler vererek, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Batman Üniversitesi’nde 15 Bin öğrenciye hizmet verdiklerini belirten Rektörümüz Durmuş, "Öğrencilerimin hepsi benim evladım gibidir. Malumunuz olduğu üzere Üniversitemizin ismi hiç hak etmediği tamamen art niyetli bir şekilde karalanmaya çalışıldı” dedi.

Batman’da çalışan yerel ve ulusal basın temsilcileri ile öğle yemeğinde buluşan Rektörümüz Durmuş sözlerini şöyle sürdürdü:“İslami İlimler Fakültesi Dekanlığından aldığımız bir yazıda İslami İlimler Fakültesi’nin yaptığı bazı tespitlere biz de yazılarına ilgi tutarak cevap verdik ve cevabımızda hiçbir yasaklayıcı emir de vermedik. Bu yazıları biz basınla da paylaştık. Mevzuat ne isi onu uygulayın dedik. Sonra bir algı operasyonu ve Üniversitemiz 28 Şubat yasakçısı ilan edilmeye çalışıldı. Cumhurbaşkanımızın atadığı bir Rektör Üniversitede kılık kıyafet nedeniyle öğrencileri engelleyebilir mi? Lütfen herkes akılını kullanarak biraz düşünsün; inanç hassasiyeti olan bir insan Batman Üniversitesi’nde kılık kıyafeti nedeniyle öğrencilerini engelleyebilir mi? Burada sizlere söylüyorum ve bütün kamuoyunun da bilmesini istiyorum. Üniversitemizde kılık kıyafetle ilgili hiçbir engel yoktur ve olamazda. 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ek 17. maddesi çok açıktır ve diyor ki “…. yükseköğretim kurumlarında kılık ve kıyafet serbesttir.” Bunu bilen bizler böyle bir yasak koyabilir miyiz? Bugüne kadar üniversitemizde kılık kıyafeti nedeniyle engellenmiş tek bir öğrencimiz yoktur.

Bu olayla ilgili olarak öğrencilerimiz Rektörlüğe geldi. Öğrencilerimize durumu izah ettik. Bu arada ben Hüda Par’ın Genel Başkan Yardımcısı Aydın GÖK beye çok teşekkür ediyorum. Onlar da bu algı operasyonun ve yanlış anlamanın önüne geçtiler. Çok şükür bu olay çok genişlemeden kısa sürede öğrencilerimiz ve halkımız tarafından fark edildi ve büyük bir huzursuzluğun önüne geçildi. Bunu içtenlikle söylüyorum Batman Üniversitesi, Türkiye’nin en huzurlu üniversitelerinden biridir.

“Batman’a bir tıp fakültesi kazandırmak istiyorum”

Batman’a bir tıp fakültesi kazandırmak istiyorum. Bunu ilk göreve başladığımda da belirtmiştim. Ancak tıp fakültesi siyasi bir kararla kuruluyor. Bu konuda işin en büyük kısmı Sayın Millet Vekilimiz Ataullah Hamidi’ye düşüyor. Biliyorsunuz onun emekleri sayesinde bugün Teknoparkımız kuruldu. İnşallah siyasi destekle tıp fakültesi de kurulacaktır.

“30 bin öğrenci hedefim var”

Batman Üniversitesi’nin kaliteli bir öğretim kurumu olması için 80’ne yakın profesör, doçent ve yardımcı doçent ilanına çıktık. Öğrencilerimiz daha kaliteli bir öğretime kavuşacaktır. İnşallah bu öğretim üyesi sayısını daha da yukarılara çekeceğiz. Biliyorsunuz 30 bin öğrenci hedefim var, bu çerçevede çalışmalar yapıyoruz. Gercüş’te Adalet MYO, organize sanayi içinde Beşiri Meslek Yüksekokulu açılması için çabalıyoruz. Ancak Üniversitemize dışardan asıl öğrenciyi getirecek olan hukuk, diş hekimliği, eczacılık ve tıp fakülteleridir. Bunların kurulması için çok ciddi bir basın ve siyasi desteğe ihtiyacımız var. Bu çerçevede girişimlerde bulunuyoruz.

Değerli basın mensupları sizler Batmanımızı güzel haberlerle gündeme getirir ve işlerseniz Allah’ın izniyle bu bahsettiğim 30 bin öğrenci hedefi aşılır. Öğrenci ve akademisyen buraya gelir, korkmaz. Maalesef şehrimizin imajı çok kötü ve bu nedenle akademisyen bulmakta zorluk çekiyoruz. Dışardan Batman’a gelen ve Batman’ı gören insanların Batman ile ilgili algıları değişiyor ve buna şahit oluyoruz. Sizler olumlu ve güzel haberlerle çalışmalarla şehrimizin bu kötü imajını, olumlu bir imaja çevirebilirsiniz. Bu konuya dikkat etmeliyiz.  

“Bütün Yapacağımız İhaleler Açık Ve Şeffaf Olacak”

Biz henüz büyük bir ihale yapmadık. Yaptığımız ihaleleri de açık ihale yöntemi ile yapıyoruz. Şuanda hazırlıklarını sürdürdüğümüz projelerimiz ve bunların ihalelerini yapacağız. Batı Raman Kampüsü’nde büyük bir spor kompleksi ihalemiz yakın zamanda olacak, bu kapsamda yüzme havuzundan tutunda öğrencilerin geniş çalışma alanına kadar içinde her şey olacak. Batman TPAO ile kuruldu ve onunla büyüdü ve Batman Üniversitesi ile büyümeye devam edecek. İnşallah Batı Raman kampüsü TPAO’nun kampüsüne benzer bir kampüs kuracağız. 25 milyon lira bütçeli spor kompleksimizi önümüzdeki aylarda açık ihale ile yaptıracağız.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "Batman,, Üniversitemizle, Büyümeye, Devam, Edecek",
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı