Haber Detayı
04 Kasım 2018 - Pazar 10:54 Bu haber 2748 kez okundu
 
“BATMANDAKİ SIĞINMACILAR VE ŞEHRİMİZE ETKİLERİ” PANELİ DÜZENLENDİ
Batman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından, “Batmandaki Sığınmacılar ve Şehrimize Etkileri” konulu panel Merkez Kampüs Konferans Salonu’nda düzenlendi.Konferansa Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, Üniversite öğrencileri ve personeli katıldı.
EĞİTİM Haberi


Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk ve silah arkadaşları ile bu topraklar için canını vermiş şehitlerin aziz ruhları anısına saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ile panel başladı.

“Batmandaki Sığınmacılar ve Şehrimize Etkileri” konulu panelde konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Aydın Durmuş konuşmasında, "Suriyelilere biz göçmen demiyoruz, onlar bizim kardeşlerimiz. Biz onları ensar ve muhacir ilişkisi içinde görüyor ve ona göre davranıyoruz. Bizler aynı gönül coğrafyasının insanlarıyız.” dedi.

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş konuşmasında şunları söyledi: “Algı operasyonlarına kanmamak gerekir. Suriyeliler şunu yaptı, bunu yaptı diye kötüleyenler var sakın ha bu oyunlara gelmeyelim. Bunlar tamamen ülkemizi karıştırmaya yönelik çalışmalardır. Az önce il göç müdürümüz açıkladı, Suriyelilerin suç oranı %2 civarında. Onlar bizim kardeşlerimiz, bizler ev sahibiyiz onlar misafir. Ona göre hareket etmek gerekir. Bazı güçler Suriye’de yaptıklarını ülkemize de yapmaya çalışmaktadırlar. Gezi olayları, hendek olayları, 15 Temmuz hain darbe girişimi hepsi bu amaca hizmet eden eylemlerdi. Ancak Milletimiz ve devletimiz hepsinin üstesinden geldi. Arabı, Türkü, Kürdü, Çerkezi, Lazı hepimiz kardeşiz. Bir olduk mu karşımızda hiçbir güç dayanamaz. Bizim ordumuz İslam’ın son ordusudur. Bu süreçte devletimiz Suriyeli kardeşlerimizin topraklarına dönmesi için “zeytin dalı harekâtı” gibi önemli ve başarılı harekatlar da gerçekleştirdi.

Sevgili öğrencilerim sizden tek bir şey istiyorum. Okuyun, bir haber bir bilgi size geldiğinizde muhakkak düşünün aklınıza danışın, vicdanınıza danışın ve öyle hareket edin. Aklınızı kimseye kiraya vermeyin. Aklı ve vicdanı hür insanlar olun.”

Batman Üniversitesi Dr. Öğretim Görevlisi Murat Cihangir moderatörlüğünde, İl Göç İdaresi Müdürü İbrahim Halil TOKMAK ve İl Göç İdaresi Uzmanı Tolga Uslu, “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilere Batman’da Sağlanan Hizmetler” konulu sunumu, Batman Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Aslan, “ Iraklı Sığınmacılar: Sorunlar, Çözümler” konulu sunumu, Batman Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi İmad Şerif ise “Bir Suriyeli Olarak Batman’da Yaşamak” konulu sunumu gerçekleştirdi.

İl Göç İdaresi Müdürü İbrahim Halil TOKMAK sunumunda, Türkiye’de 3,5 milyon Suriyeli göçmenin ülkemizde yaşadığını belirterek, algı operasyonları sonucu kamuoyunda yanlış anlaşılan bilgilere değinerek doğrularını aktardı. Tokmak, “Suriyeliler istediği üniversiteye sınavsız giriyor.” Bilgisinin kesinlikle yanlış olduğunu, ülkemizin tüm yabancılar için açtığı sınırlı sayıda kontenjana Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı ile öğrenci alındığını belirtti.

Tokmak sözlerini şöyle sürdürdü: “Suriyeli öğrencilerin “tamamına” devlet bütçesinden karşılıksız burs veriliyor.” Algısı da tamamen yanlıştır. Sadece Yurt Dışı Türkler Başkanlığına “Türkiye Bursları” üzerinden başvuru yapan ve başarı başta olmak üzere belirli kriterleri karşılayan diğer ülkelerden gelen öğrencilerde olduğu gibi sınırlı sayıdaki Suriyeli öğrenciye burs verilmektedir.

“Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan sosyal konutlar Suriyelilere bedava veriliyor.” Bilgisi de tamamen yanlış bilgidir. TOKİ’den sosyal konut alabilmenin ilk şartı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Suriyeliler vatandaş olmadıkları için TOKİ’den bedava değil parayla bile sosyal konut alamazlar.

“Suriyeliler araçları için Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemiyor.” Bilgisi tamamen yanlış bilgidir. Türkiye’den araç satın alan veya kendi aracını Türkiye’ye getiren Suriyeliler kayıt yaptırarak Türkiye’den plaka almak zorundadır. Ayrıca bu araçları için motorlu taşıtlar vergisi ödemekle, sigorta ve fenni muayene gibi işlemleri yaptırmakla yükümlüdürler.

“Suriyelilere maaş bağlanıyor.” Bu bilgi de yine yanlış bilgidir. Doğrusu ise Suriyelilere maaş bağlanılması söz konusu değil. Belli şartları taşıyan tüm sığınmacılara Avrupa Birliği (AB) katkısı ile finanse edilen bütçeden aylık 120 TL yardım yapılmaktadır. “Bakıma muhtaç engelli, yetim, öksüz” çocuğu bulunan ve kadınlar tarafından geçimi sağlanan (çalışma çağında erkek olmayan) aileler bu yardımdan yararlandırılmaktadır. Kasım 2016’da başlayan Sosyal uyum yardımı ile temel insani ve yaşamsal ihtiyaçların karşılanması hedeflenmektedir.

Vatandaşlarımız şunu bilmelidir. Birileri ülkemizde iç karışıklıklar çıkarmak üzere bu yanlış bilgileri yayıyor. Bunun farkında olalım ve bu algı operasyonlarına kanmayalım. Batman Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Aslan,  Iraklı Sığınmacılar: Sorunlar, Çözümler konulu sunumunda hayalet sığınmacılar kavramıyla Yezidi göçmenlerin sorunlarını dile getirdi. Sunumunda yezidi göçmenlerin diğer göçmenlerden farklı olarak izole yaşadıklarını, bu durumun bölge insanımızın din, dil ve kültürlerinin farklı olmasından kaynaklandığını söyleyen Aslan, Yezidilerin çadırlarda zor şartlarda hayatlarını sürdüklerini ifade etti.

Batman Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi İmad Şerif ise “Bir Suriyeli Olarak Batman’da Yaşamak” konulu sunumunda Türkiye’ye geleme sebeplerinin keyfi olmadığını, bir savaş nedeniyle burada olduklarını, mülteci gözü ile olaya bakmadıklarını, muhacir ve ensar bakış açısıyla burada yaşadıklarını söyledi.

Türkiye’nin pek çok güzelliğini yaşadıklarını ifade eden Şerif, “şuan burada yüksek lisans öğrencisiyim rahat okuyabiliyorum, Suriyeli kardeşlerimizde okuyabiliyor. Geçici koruma kimlik kartı ile meb ve Türkiye’de hizmet veren Suriye göçmen okullarında okuyoruz” dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “BATMANDAKİ, SIĞINMACILAR, VE, ŞEHRİMİZE, ETKİLERİ”, PANELİ, DÜZENLENDİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı