Haber Detayı
30 Ocak 2018 - Salı 19:27 Bu haber 5150 kez okundu
 
DİCLE, YILLIK PROGRAMININ 2 KATI YATIRIM YAPIYOR
Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Murat Karagüzel, sorumluluk alanlarında yıllardır birikmiş olan sorunların giderilmesi, abonelerin kesintisiz ve sağlıklı enerji alması için yıllık programların iki katı yatırım yaptıklarını söyledi.
TEKNOLOJİ Haberi


HEDEF ENERJİDE SORUNSUZ BÖLGE

Batman’da basın mensupları ile bir araya gelen Murat Karagüzel hedeflerinin, dağıtım bölgelerindeki illeri enerji konusunda sorunsuz hale getirmek olduğunu belirtti.Dicle Elektrik tarafından geçtiğimiz yıl yapılan çalışmaların yanı sıra 2018 hedeflerini açıklayan Genel Müdür Karagüzel, 2017’de Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen hedefin 2 katı yatırım yaptıklarını açıkladı. Karagüzel 2017 programlarında 198 milyon liralık yatırım bulunurken, gerçekleştirilen yatırım miktarının ise 366 milyon lira olduğunu açıkladı.

Bölge genelinde 5 bin 750 çalışan ile bölgenin en büyük şirketi konumunda bulunduklarını aktaran Genel Müdür Karagüzel,  kaçak elektrik kullanımının bir hak ihlali olduğunu ifade etti. Karagüzel, yapılan yatırımlarla birlikte kaçak ile mücadele çalışmalarının da aralıksız sürdüğünü dile getirdi.

KAÇAK KULLANIMDA DÜŞÜŞ VAR

Şirketi devraldıkları 2013 yılında bölge genelinde kayıp kaçak oranının yüzde 77 olduğunun altını çizen Karagüzel, yatırımlar ve sahada yapılan mücadele sayesinde bu oranın yüzde 69 seviyesine düştüğünü aktardı. Karagüzel, şirket olarak yatırımları arttıkça kayıp kaçak oranının da buna paralel azalacağını kaydetti.

Dicle Elektrik Dağıtım Bölgesinde abone başına elektrik tüketiminin Türkiye ortalamasının 2.4 katı olduğuna dikkat çeken Karagüzel, meskenlerde kullanılan elektriğin de Türkiye ortalamasının 4.8 katı olduğunu kaydetti.

Kaçak elektrik kullanımının sadece Dicle Elektrik’in çalışmaları ile halledilemeyeceğine dikkat çekerken de Karagüzel, ‘’Medya kuruluşları, eğitim camiası, STK’lar ve Diyanet İşleri Başkanlığı gibi kurum ve kuruluşlar da kaçak elektrik konusunda inisiyatif almaları gerekir’’ dedi. Kaçak elektrik ile birlikte bölgede ciddi bir israf sorunu da bulunduğuna dikkat çeken Dicle Elektrik Genel Müdürü Murat Karagüzel, sorumluluk alanlarını oluşturan Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta yıllık 12 milyar kilovatsaat elektriğin israf edildiğini söyledi. Karagüzel, israfın önlenmesi durumunda yıllık 5 milyar liralık tasarruf sağlanacağını da aktardı.

SULAMA KANALLARININ BİTMESİ LAZIM

Dicle Elektrik olarak teknolojik altyapıya büyük önem verdiklerini ve Türkiye genelinde bunu gerçekleştirmeye çalışan birkaç şirketten biri olduklarını kaydeden Genel Müdür Murat Karagüzel, 2016 yılında yüzde 20 oranında gerçekleştirdikleri bakım onarım çalışmalarını 2017 yılında yüzde 36’yaçıkardıklarını bildirdi.Karagüzel, sulama konusunda yoğun bir enerji kullanımının söz konusu olduğunu belirtirken ise ‘’Bölgemizdeki sulama kanallarının bir an önce bitirilmesi gerekir’’ dedi.

BATMAN’A 130 MİLYON YATIRIM YAPILDI

Karagüzel 2013-2017 yıllarında Batman’a toplam 130 milyon yatırım yapıldığını, 2018 yılında da 31.5 milyonluk yatırım gerçekleştirmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.Toplantıya Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Murat Karagüzel’in yanı sıra Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün, İl Müdürü Yusuf Açar ve Dicle Elektrik Perakende İl Müdürü Serhat Öztürk de katıldı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DİCLE,, YILLIK, PROGRAMININ, 2, KATI, YATIRIM, YAPIYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı