Haber Detayı
16 Ekim 2017 - Pazartesi 06:35 Bu haber 800 kez okundu
 
DURMUŞ, 8. ULUSLARARASI ENERJİ VE İKLİM FORUMU’NA KATILDI
Sabancı Üniversitesi tarafından 8. Uluslararası Enerji ve İklim Forumu bu yıl “Global enerji yatırımları? Sırada ne var?” temasıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş’un yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı davetlinin katılımı ile İstanbul’da düzenlendi.
TEKNOLOJİ Haberi


8. Uluslararası Enerji ve İklim Forumu;Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi IICEC Direktörü Prof. Carmine DİFİGLİO ve IICEC Onursal Başkanı ve Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Dr. Fatih Birol’unev sahipliğinde, açılış konuşması Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak tarafından yapıldı.

Forumun açılış konuşmasını yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, “Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modeli, Türkiye'nin temiz enerji yatırımlarına ne kadar önem verdiğini ortaya koyuyor. Gelecek 10 yıl içinde 10 bin megavat güneş ve 10 bin megavat rüzgar enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarının azami oranda enerji sepetine girişini sağlayacağız." ifadelerini kullandı. YEKA modeliyle 10 yıl Ar-Ge yapma şartı da getirdiklerini aktaran Albayrak, "YEKA stratejimiz, Türkiye'nin sürdürülebilirlik ve iklim değişikliğiyle mücadele alanında üstlendiği sorumluluğu ortaya koymaktadır. Rüzgar ve güneş ihalelerine dünyanın önde gelen şirketlerinin başvurması ve ortaya çıkan rekabetçi fiyatları, Türkiye'nin adımlarını ne kadar doğru attığını teyit ederken, Türk ekonomisine duyulan güvenin de en net resmi oldu." diye konuştu.

“DOĞA DOSTU YERLİ KÖMÜR”

Albayrak, yenilenebilir enerjinin yanında, yerli kömürün yeni nesil, doğa dostu, ileri teknolojiye sahip santrallerle ekonomiye kazandırılması için gereken her türlü yatırım altyapısını hazırladıklarını açıkladı.Yeni nesil santrallerin emisyon değerlerinin AB tarafından belirlenen kriterlerin altında tutulacağını dile getiren Albayrak, şöyle devam etti: "Böylece ekolojik denge ve hassasiyetlere zerre zarar vermeden, kaynaklarımız yüksek teknolojiyle milletimizin hizmetine sunulacak. Son 10 yılda enerji ve maden ithalat faturası yıllık ortalama 55 milyar dolar oldu. Eski nesil termik santrallerin ise tamamını çevreci ve bugünkü teknolojilerle dönüştüreceğiz. 2019'a kadar eski nesil termik santrallerde gereken tüm çevre yatırımları tamamlanacak ve bu santraller insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olmayan çevreyle uyumlu santraller haline getirilecek. Santralin ömrü, maliyeti var ama çevrenin maliyeti yok. Türkiye olarak, gelişmekte olan bir ülke olarak, elbette tüm yerli kaynaklarımızı enerji ihtiyacımızı karşılamak için azami ölçüde kullanacağız."

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DURMUŞ,, 8., ULUSLARARASI, ENERJİ, VE, İKLİM, FORUMU’NA, KATILDI,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı