Haber Detayı
03 Şubat 2018 - Cumartesi 18:33 Bu haber 4718 kez okundu
 
ERDOĞAN, ‘BİZ MAZLUMLARIN VE MAĞDURLARIN YANINDAYIZ’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Batman İl Kongresi öncesi toplanan kalabalığa seslendi.
SİYASET Haberi


Erdoğan, Türk bayrakları ve zeytin dalları ile kendisini karşılayan Batmanlılara "Bugüne kadar bu anlamlı mesajı kimse bana vermedi ama Batman verdi. Zeytin Dalı Operasyonu’na demek ki Batman her şeyiyle destek veriyor. İnşallah bu buluşma bir diriliş muştusu olacak. Batman’dan bugün bu müjdeyi alıyorum. Zeytin Dalı Operasyonu’nun tescil edilmiş hali var bugün. Bölgeyi terörden temizleyene kadar yolculuğumuz devam edecek" dedi.

Partisinin 6. Olağan Kongresi öncesi halka hitap eden Erdoğan, Avrupa’ya da sert mesaj gönderdi. Erdoğan, "Şimdi ordumuz Afrin’e yürüdü. Rabbim ’Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler, ancak siz bilemezsiniz’ buyuruyor. Şehitlerimiz bizi takip ediyor, izliyor. Az önce Bitlis’te de ’bizi Afrine gönder’ diye bağırıyordu gençler. Batman inşallah haber geldiği anda önce başkomutanınız yürüyecek siz de arkamdan geleceksiniz. Zira yürüyeceksin millet yürüyecek arkandan diyor şair. Onun için beraber el ele yürüyeceğiz ve evelallah karşımdaki bu topluluk inanıyorum ki korkak bir topluluk değil. Zira korkaklar zafer anıtı dikemez. İnşallah sizler zafer anıtı dikeceksiniz. Bu yola da böyle çıkacağız. Bu sabah itibariyle aldığım haber 825 teröristin öldürüldüğü, şuan bu rakam çok büyümüş. Bakınız karşımızda kimler var, Batı var. Bakıyorsunuz ABD’nin teröristlere verdiği silahlar var. PYD, PKK var. Bunlar terörist. Kasıtlı olarak Kürt falan diyorlar ya bunlar benim Kürt kardeşlerimin temsilcisi olamaz, bunlar sadece terörist. Avrupa parlementosunda eylem yapıyorlar. AB bunları terör örgütü ilan ettiğini söylüyor ama parlamentonun içinde bir grup bunları temsil edenler eylem yapıyor ama AB ses çıkarmıyor. Ey bu zavallılar ne yaparsanız yapın biz yola çıktık ve o bölgeyi terörden temizleyene kadar bu yolculuğumuz devam edecek. Biz mazlumların yanındayız, mağdurların yanındayız. Şuan 3.5 milyon mazlum Hatay’da, Şanlıurfa’da, Kilis’te, Mardin’de, Batman’da ülkemin değişik yerlerinde. İstiyoruz ki bir an önce buraları temizleyelim ve bunları memleketlerine gönderelim" dedi.

“ZEYTİN DALINI İSTEDİ”

Batmanlıların Türk bayrakları ve zeytin dalı ile karşıladığı Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların elindeki zeytin dalını bulunduğu otobüsün üzerine istedi. Erdoğan, "Bugüne kadar bu anlamlı mesajı kimse bana vermedi ama Batman verdi. Zeytin Dalı Operasyonu’na demek ki Batman her şeyiyle destek veriyor. İnşallah bu buluşma bir diriliş muştusu olacak. Batman’dan bugün bu müjdeyi alıyorum. Zeytin Dalı Operasyonu’nun tescil edilmiş hali var bugün. Biliyorsunuz Zeytin Salı Operasyonu’nda bizim hanım kardeşlerimiz de var cephede. Ben de onlar için bu zeytin dalını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanıma veriyorum" diye konuştu.

“ŞEHİTLER İÇİN FATİHA OKUDU”

Kalabalık ile birlikte şehitlere Fatiha okuyan Erdoğan, gazilere de Allah’tan rahmet diledi. Erdoğan, "Kongremiz ile yeni bir atak yeni bir hamle içinde olacağız. İnşallah Batman’da yeni bir döneme var mıyız? Ana kademe inşallah Mart 2019 yerel seçimlerine hazır mıyız? Kadın kollarımız yerel seçimlere hazır mıyız? Gençler size sesleniyorum, yerel seçimlere hazır mıyız? İnşallah kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Üniversiteyi bütün arkadaşlarınızla birebir görüşmek suretiyle 2019 Mart ve kasıma hazırlamaya var mıyız?" ifadelerini kullandı.

“TEK VATAN, TEK MİLLET, TEK BAYRAK, TEK DEVLET VURGUSU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batman’da vatandaşlara tek vatan, tek bayrak, tek devlet ve tek millet vurgusunu yineledi. Erdoğan, "Bizi bir beraber yapan rabiamız var. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Tek millet, Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Llazıyla, Çerkeziyle, Boşnağıyla, Arnavuduyla, Romanı ile 80 milyon tek millet. Tek bayrak, bayrağımız rengi şehidimizin kanından hilal bağımsızlığın ifadesi yıldız şehidin kendisi. Tek vatan 780 milyon kilometreyle tek vatan. Vatanımızı bölmeye teşebbüs edenlere F-16 oluruz inlerine gireriz. Ve Tek vatan Türkiye Cumhuriyetinden başka vatan tanımıyoruz. Bir olacağız, iri olacağız diri olacağız kardeş olacağız hep beraber Türkiye olacağız" dedi.

3 yıllık hasretin ardından tekrar Batman'da olmanın bahtiyarlığını duyuyorum. Tüm Batmanlı vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Burada sergilediğimiz muhabbet tablosu dostlarımıza güven düşmana korku veriyor.   Biz ana muhalefet gibi istediğimiz sonucu alamayınca bunu halka sormuyoruz. Biz kendimizde hatayı arıyoruz. Tehditle şantajla oy toplayan partilerden de olmadık.  Türkiye AK Parti döneminde özgürlük siyasetiyle tanıştı. Sorunlarımızın üzerine büyük bir cesaretle gittik ve çözüme kavuşturduk.

“TERÖRİSTLERİ NEFES ALAMAYACAK HÂLE GETİRECEĞİZ”

O teröristleri nefes alamayacak hale getireceğiz. Çünkü onların nefes alması demek vatandaşımızın nefesinin kesilmesi demektir. 13-14-15 yaşındaki kızlara bunlar dağlarda silah eğitimi vermiyor mu? Bunların artık önüne geçiyoruz. Anaları ağlatmayacağız. Gerekirse Afrin'e önce ben gideceğim siz de benimle beraber geleceksiniz. Türkiye'yi yurtdışına şikayet edenleri biz çok iyi tanırız. Bunların cinsini çok iyi biliriz. Neler yaptılar neler yapıyorlar hepsi kayıtlarımız da var.  Çocukları zorla dağa kaçırılan anaların yürek feryatlarını duymadılar. Aydınlara sesleniyorum. Bunların aklına hak hukuk demek gelmedi. Terör örgütü camilerimize alçakta saldırırken seslerini duydunuz mu? Biz bu ülkeyi sokakta bulmadık, onun için meydanı kanı bozuklara bırakmayacağız.  Bizim yardım kapımız Allahtır. O bize yeter.  Kapalı kapılar ardında hangi fitne kazanların kaynadığını biliyoruz. Ne terör örgütlerinin nede onlara piyonluk yapan siyasetçi, sanatçı, aydınların bizi hedeflerimizden şaşırtmasına izin vermeyeceğiz.

“CHP'NİN AHLAKSIZ TEMSİLCİLERİ”

(ÖSO) Onlar 'Biz Osmanlı'nın, Türk'ün dostuyuz' diyor. Bu CHP'nin ahlaksız temsilcileri de onları kalkıyor, maalesef terör örgütüyle iş tutanlardan ilan ediyor. Şu anda Özgür Suriye Ordusu kiminle yan yana? Benim Mehmedimle yan yana, omuz omuza. Kolunda fors olarak ne var? Türk bayrağı var. Peki PYD'nin kolunda ne var? Amerika'nın bayrağı var. PKK'nın malum, artık ne dersen de, onlar var. Bu CHP, işte bu. Bu aziz milleti en kaliteli hizmetlerle buluşturmakta kararlıyız. Son 15 senede çok ciddi mesafe kaydettik. Teröristler Hasankeyf barajının yapılmasını istemiyorlardı. Çünkü terörün önünü kesiyordu.

“BU ÜLKE ESKİ TÜRKİYE'NİN HARAMZADELERİNİN TAPULU MALI DEĞİLDİR”

Bu topraklar, millete silah doğrultan darbecilere, sokakları savaş alanına çeviren vandallara, eli kanlı terör örgütlerine, kalemşorluk yapan lümpenlere terk edilemeyecek kadar mübarek yerlerdir. Ülkemiz senelerce milletin kanını emen eski Türkiye'nin haramzadelerinin tapulu malı hiç değildir. Hasankeyf Barajı'nı birilerinin istemediğini belirterek, "Kimler istemiyordu? Teröristler, Hasankeyf Barajı'nın yapılmasını istemiyorlardı. Niye? Çünkü Hasankeyf Barajı, onların terör mücadelesindeki yolunu kesen en önemli projeydi." ifadesini kullandı.

Hasankeyf Barajı'na ciddi bir harcama yaptıklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: "Hasankeyf artık bir baraj olmuyor, burada bir deniz oluyor, Hasankeyf denizi. Etrafında farklı bir ilçe, Hasankeyf. Konutlarıyla, medresesiyle, Zeynelbey Türbesi'yle, bambaşka bir güzellik geliyor oraya. Şu anda bu proje de hızla devam ediyor. Az önce TOKİ Başkanımı oraya gönderdim, 'Git, çekimleri yap, son durumu bana getir' dedim. Bütün bunlarla beraber, kurulu gücü bin 200 megavat olan Ilısu Barajı bittiğinde yılda 400 milyar kilovatın üzerinde enerji üreterek, ekonomiye bir buçuk milyar lira katkı sağlayacak. Bu Ilısu Barajı öyle sıradan bir olay değil. Toplam maliyeti 8,5 milyar lira olan bu barajın inşası da tamamlanmak üzere. Çalışıyoruz. Durmak yok, yola devam diyoruz. Biz, yan gelip yatmadık. Teröristler, başka yolda, onlar ülkemizin önünü kesme yolunda, biz de hizmet yolundayız, ona göre."

"HASANKEYF'İ BİR KÜLTÜR ALANI HALİNE GETİRİYORUZ"

Baraj inşası sebebiyle taşınan Ilısu köyünün yeni konutlarını hak sahiplerine dağıttıklarını bildiren Erdoğan, Hasankeyf ilçesini ise bölge mimarisine uygun şekilde yeniden inşa ettiklerini söyledi. Kamu binalarının inşaatlarını tamamladıklarını dile getiren Erdoğan, hak sahipleri için geniş ve ferah yeni konutlar inşa ettiklerini, ticaret merkezinde 98 dükkanın tamamlandığını, yeni Hasankeyf'i aynı zamanda bir kültür alanı haline getireceklerini belirtti.

Bu çerçevede yapılan kültür parkı, müze, kapalı spor salonu, kütüphane, kültür yarım ada bağlantısı köprüsü inşaatının da tamamlandığını anlatan Erdoğan, baraj sahasında bulunan 540 yıllık Zeynelbey Türbesi'nin ilk defa uygulanan bir teknikle göl alanından çıkartılıp kültür parkına yerleştirildiğini aktardı.

Zeynelbey Türbesi'nin haricinde 6 eserin daha taşınacağını, 2 eserin de yerinde korunacağını belirten Erdoğan, Batman'da 337 bin dekar arazinin sulanmasını sağlayacak ve enerji üretecek Batman Barajını da tamamlayarak hizmete aldıklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehrin uzun vadeli içme suyu problemini çözeceklerini, şehir merkezinin 2050 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanmasında kullanılabilir duruma getireceğiz” dedi.

"SAHİP OLDUĞU ONCA ZENGİNLİĞİ, FIRSATA ÇEVİREMİYOR"

Batmanlı çiftçilere 520 milyon lira tutarında tarımsal destek verdiklerine dikkati çeken Erdoğan, bu hizmet seferberliğini önümüzdeki süreçte de devam ettireceklerini dile getirdi. Çalışmaya, üretmeye şehri kalkındırmaya devam edeceklerini belirten Erdoğan, "Batman, Güneydoğu Anadolu Bölgemizin en büyük dördüncü şehridir. Elbette yaptığımız tüm bu yatırımlarla son 15 senede Batman'ın çehresi değişmiş, şehrimiz adeta çağ atlamıştır. Ancak onca yatırıma ve teşvike rağmen hala Batman'ın kimi alanlarda beklenen hamleyi gerçekleştiremediğini görüyoruz. Özellikle istihdam, sanayi, kültür ve inanç turizmi noktasında şehrimiz sahip olduğu onca zenginliği, ne yazık ki fırsata çeviremiyor."

"İNSANLAR GİDECEKLERİ YERDE, ÖNCELİKLE EMNİYET ARAR"

Devletin, özel sektöre yaptığı çağrı ve teşviklerin ikna etmeye yetmediğine işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:"Özel sektörün katkısı, desteği ve girişimleri olmadan bir şehrin hedeflerine ulaşması, arzu ettiği kalkınmayı yakalaması, işsizliği tamamen sorun olmaktan çıkarması son derece zor. Terör kabusu uzun yıllardır, bölgeye ilgi duyan yatırımcıları caydıran en önemli faktör olmuştur. Terör, yatırımcı bundan gelmedi. Şimdi bunu aşacağız. İş makinelerinin yakıldığı, şantiyelerin ateşe verildiği, rızkının peşindeki işçilerin kalleşçe öldürüldüğü bir ortamda buraya ne yatırımcı ne de turist gelir. Çünkü insanlar gidecekleri yerde, öncelikle emniyet arar. Güvenlik, huzur ve istikrar arar. Bunlar olmayınca gelmez. Devletimiz ve güvenlik güçlerimizle beraber hepimize önemli görevler düşüyor. Batmanlılarla beraber bölge halkına sorumluluklar düştüğünü vurgulayan Erdoğan, "Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yıllardır çözülemeyen kimi sorunların üstesinden gelmek istiyorsak, terör meselesini artık gündemimizden çıkarmamız lazım." ifadelerini kullandı.

"O ÇUKURLARI ELHAMDÜLİLLAH BİZLER KAPATTIK"

Çukur eylemlerini hatırlatan Erdoğan, "O ne zulümdü. O çukurları elhamdülillah bizler kapattık, oraları yeniden yaşanır hale getirdik. Biz buyuz.Modern bir şehircilik anlayışını yaşatmak istediklerini vurgulayan Erdoğan, helikopterle Batman'ın üzerinde dolaşırken eski ve yeni Batman'ı gördüğünü, Allah'a hamd ettiğini söyledi.Daha güzel, daha iyi olacağını belirten Erdoğan, "Benim Batmanlı kardeşime ne yakışıyorsa, biz de onu yapmanın gayreti içerisinde olduk. Bu kritik süreçte devletinin ve ülkesinin yanında saf tutan tüm Batmanlı kardeşlerime teşekkür ediyorum. İnşallah birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde mücadelemizi kararlılıkla yürüteceğimize inanıyorum." diye konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ERDOĞAN,, ‘BİZ, MAZLUMLARIN, , VE, MAĞDURLARIN, YANINDAYIZ’,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı