Haber Detayı
29 Temmuz 2018 - Pazar 11:22 Bu haber 3830 kez okundu
 
“HEPATİT HASTALIĞINDA ERKEN TANI ÖNEMLİDİR”
Batman İl Sağlık Müdürü Osman Sünger, Hepatit hastalığının önlenmesinde erken tanının önemli olduğunu söyledi.
SAĞLIK Haberi


Batman İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Osman Sünger, 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü münasebetiyle yayımladığı yazılı mesajında, ciddi bir halk sağlığı sorunu olan hepatit hastalıklarında erken tanı ve uygun tedavi yöntemlerinin ölümcül hastalıkların önlenmesinde önemli olduğu belirtti.

Sünger, yaptığı açıklamada," Viral hepatitler tüm dünyada yaygın olarak görülen, hastalık belirtilerinin çoğunlukla ileri dönemde ortaya çıktığı ve hastaların büyük bir kısmının hastalıklarının farkında olmamaları nedeniyle her yıl milyonlarca kişide engellilik ve ölüme neden olabilen ve iş gücü kaybına yol açarak ülke ekonomilerini de çok yakından ilgilendiren ciddi bir halk sağlığı sorunudur." dedi.

Sünger, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de viral hepatit hastalığının giderek artan tıbbi, sosyal ve ekonomik yükünün azaltılması için hastalığın gelişimini önlemeye, erken tanı ve uygun tedavi yöntemleriyle ilerlemesini engellemeye ve hastaların yaşam kalitelerini yükseltmeye yönelik çalışmalar sürdürülmektedir. Viral hepatitlerle mücadelede multidisipliner bir yaklaşım ile hastalığın bulaşmasının önlenmesine yönelik toplum farkındalığının artırılarak, topluma ve sağlık personeline yönelik eğitimlerin verilmesi, bulaşma riski altında kişilere yönelik bilgilendirme çalışmalarının yapılması, hastalığın erken tespiti, hastaların erken tedavisi ile siroz ve kanser gelişiminin önlenmesi son derece önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Hepatit C enfeksiyonu için çok etkin ilaçların bulunduğuna işaret eden Sünger, “Günümüzde hepatit B aşısı toplam 3 aşı olacak şekilde tüm yeni doğan bebeklere rutin olarak uygulanmaktadır. Aşı ile hepatit B enfeksiyonunda ciddi oranda düşüş sağlanmıştır. Hepatit C enfeksiyonu için de günümüzde kullanılan çok etkin ilaçlar bulunmaktadır.” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “HEPATİT, HASTALIĞINDA, ERKEN, TANI, ÖNEMLİDİR”,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı