Haber Detayı
18 Aralık 2017 - Pazartesi 18:21 Bu haber 5602 kez okundu
 
KIL DÖNMESİNE DİKKAT!
Batman Medikal Park Hastanesinde görevli Genel Cerrah Prof. Dr. Ömer Faruk Akıncı, vatandaşları kıl dönmesi konusunda uyararak hastalığı tetikleyen faktörleri açıkladı.
SAĞLIK Haberi


Kıl dönmesinin özellikle gençler arasında yaygın olduğunu belirten Prof. Dr. Ömer Faruk Akıncı, kıl dönmesinin genç nüfusun yüzde 10’de görüldüğünü kaydetti. Kuyruk sokumunda bulunan sabit kılların bu hastalığa sebebiyet vermediğini belirten Dr. Akıncı, “Yakından bakıldığında kıllar buğday başağı gibidir ve ucu battıktan sonra derine doğru sürüklenir. Bir kılın batması diğerlerini de sürükleyerek cilt altında bir yuva oluşturur. Daha sonra burada bir yabancı cisim granülasyon dokusu oluşur. Bu dokunun enfekte olmasıyla da akıntılı sinüs ağızları ve fistüller oluşarak hastalık yayılır”dedi.

“DAR GİYSİLER, KIL DÖNMESİNE NEDEN OLUYOR”

Dar giysilerin kıl dönmesine neden olduğunu belirten Dr. Akıncı, “Yine uzun yıllar varsayıldığının aksine hastalık doğuştan değildir, sonradan ortaya çıkar. Hastalığın oluşmasına yol açan birçok faktör mevcuttur. Vücuttaki kılların yapısı ve miktarı, kuyruk sokumundaki çukurluğun derecesi, uzun süre aynı pozisyonda oturulması, yapılan uzun yolculuklar, dar giysi giyilmesi, uzun süre banyo ve duş alınmaması, bölgenin ıslak ve nemli kalması gibi faktörler hastalığın ortaya çıkmasında etkilidir” diye konuştu.

“SPİNAL ANESTEZİYİ TERCİH EDİYORUZ”

Kıl dönmesi tedavisinde spinal anestezi ile hastaları ameliyat etmeyi tercih ettiklerini söyleyen Dr. Akıncı, “Ameliyat lokal anestezi ile yapılabileceği gibi spinal anestezi veya genel anestezi ile de yapılabilir. Hem lokal anesteziye göre cerrahın daha rahat çalışabilmesi ve dolayısıyla daha konforlu bir ameliyat imkânı vermesi hem de hasta için genel anesteziye göre daha az riskli olması nedeniyle biz çoğu zaman spinal anesteziyi tercih ediyoruz. Ameliyat sonrası dönemde nüks gelişmemesi için, bir süre yaranın üzerine direk oturulmaması, yaranın kuru ve temiz tutulması, vücut direncinin yerinde olması önemlidir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: KIL, DÖNMESİNE, DİKKAT!,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı