Haber Detayı
13 Ocak 2019 - Pazar 12:02 Bu haber 2281 kez okundu
 
“Marka kent dışa açılmayı bilen bir kenttir”
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından Batman'da "Yerel yönetimlerin bölgesel kalkınmaya etkileri" paneli düzenlendi.
EKONOMİ Haberi


Düzenlenen panele Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Batman Valisi Hulusi Şahin, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, Şırnak Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Halil Sugözü, eski futbolcu Tanju Çolak, ,Sivil Toplum Kuruluşları ve iş adamları katıldı.

Panelin  açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Batman Şube Başkanı Suad Özdemir, bölgesel kalkınmaya destek olacağını düşündükleri panelle Batman’ı Türkiye’nin gündemine taşımak istediklerini söyledi.

Özdemir, "Marka olan bir ürüne talep artıyorsa marka haline gelen bir şehre de rağbet üst düzeyde olacak. Marka kent turist, tüccar, yatırımcı, öğrenci ve göçmen çeken bir kettir. Dışa açılmayı bilen bir kenttir. Marka kent soysaldır, misafirperverdir. Neden Batman, marka kent olmasın? Bu birazda bizim elimizde değil midir? Elbette valiliğin, belediyelerin bir şehrin güzelleşmesi için yaptıkları çok iyi projeler mevcuttur. Ancak benim bahsettiğim dünyanın ilgisini çekebilmek. Bu konuda neler yapılabilir? ‘Batman’da marka olabilecek hiçbir şey yok nasıl markalaşacağız’ gibi bir cümle ümitsizliği ve rehaveti getiren karamsar bir bakış acısıdır. Marka kent projesini ivedilikle hayata geçirmeli, bir moda yaklaşımı olarak değerlendirilmemelidir” Şeklinde konuştu.

Batman Valisi Hulusi Şahin de yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Türkiye'ye yetmiyor, yetmesi söz konusu bile değildir. İnşallah daha arayışlar içerisindeyiz. İnşallah bulacağız ama buna güvenemeyiz. Bugün İtalya'dan doğuya doğru gidin Çin'e kadar dünyanın bu parçasında üretim üstü Türkiye'den başka yok. Eğer petrolümüz olsaydı o rehavetle biz bunları yapamazdık. İyi değerlendirmemiz lazım bunu. Ciddi bir pazar avantajımız var. Eğer üretirsek üretime satmaya sıkıntımız olmaz. Bu hususta bölgesel büyüme önemli. Bugün Batman'da en az 200 sanayici bizden yer bekliyor, yer tahsis ettiğimizde hemen fabrika kurabilecek en az 200 sanayiciden söz ediyorum. Önümüzde büyük pazar fırsatları var, Irak, Suriye gibi. Onun için hazırlıklı olmak lazım" diye konuştu.

Panelde Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Şırnak Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Halil Sugözü ve eski futbolcu Tanju Çolak, MÜSİAD Hizmetler Sektörü Kurulu Başkanı Sertip Akşahin ile MÜSİDA Genel Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay da birer konuşma yaptı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , “Marka, kent, dışa, açılmayı, bilen, bir, kenttir”,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı