Haber Detayı
17 Haziran 2018 - Pazar 02:14 Bu haber 776 kez okundu
 
MAZLUMDER’DEN BATMAN CEZAEVİ'NE ZİYARET
MAZLUMDER Cezaevleri Çalışma Grubu faaliyetleri kapsamında, 13.06.2018 tarihinde Batman M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunu ziyaret etti.
GÜNDEM Haberi


MAZLUMDER cezaevleri komisyon üyelerinden Av. Eyyup Akıncı tarafından Batman M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Ziyaret kapsamında müebbet hapse mahkum edilen Abdusselam Durmaz, Mahmut Uyan, Ahmet Şat, Mehmet Ali Şeker, Mehmet Tarduş ve Selami Sevim ile görüşülmüştür.

Görüşme ile ilgili açıklama yapan MAZLUMDER cezaevleri komisyon üyesi Avukat Eyyup Akıncı, “Görüşmelerde, derneğimizce başlatılan “Bu Son 28 Şubat Olsun” ve “28 Şubat Mahpusları serbest bırakılsın” başlıklı kampanyalar konuşulmuş, mahpusların ilgi ve teşekkürlerinin yanı sıra, yetkililerin bu konulara olan ilgisizlikleri mevzuu olmuştur. Cezaevleri önünde 26 Mayıs’ta gerçekleştirilen “içeriden Dışarıya Özgülük İftarı” hakkında mahpuslara bilgi verilmiş, cezaevinde gündelik yaşam, ziyaretlerde idarenin tutumu ve Müslüman mahpusların halihazırdaki durumu hakkında bilgi aldıklarını belirtti.

Akıncı, “Yapılan görüşmeler göstermiştir ki savunma hakkının en temel dayanağı olan “avukat yardımından yararlanma hakkı”, 28 Şubat döneminde hiçbir dosyada uygulanmamıştır. Ve tüm suçlamalar, avukat refakati olmaksızın işkence altında imzalatılan ifadelere dayandırılmıştır. Anayasa Mahkemesi, bir şekilde kendisine intikal eden yargılamaların neredeyse tümü hakkında ihlal kararı vermiş ve yeniden yapılan yargılamaları beraatle sonuçlandırmıştır. İfade ve yargılama süreçlerinde yaşanan ortak ihlaller göz önünde bulundurulduğunda, yeniden yargılama imkanı tanınması halinde neredeyse tüm 28 Şubat mağdurlarının BERAAT edecekleri anlaşılmıştır” dedi..

MAZLUMDER heyetinin görüştüğü mağdurlardan Mehmet Tarduş, “Daha önce Sivas cezaevinde tutulduğunu, 6 yıl boyunca kendisine hiçbir ziyaretin gerçekleşmediğini, Sivas davasından mağdur olan ve yoğunlukla Sivas, Tokat cezaevlerinde tutulan mahpusların sahipsiz ve yalnız bırakıldığını ifade etmiştir. Yıllar sonra hatırlanmaktan duyduğu memnuniyeti paylaşmış ve Cezaevi Komisyonumuzca yapılan cezaevi ziyaretlerinden dolayı teşekkür etmiş.

Görüşülen mahpuslar genel olarak MAZLUMDER’in sahiplenici, Müslüman mahpusları yalnız bırakmayan ve onların durumunu gündeme taşıyan ısrarlı çalışmaları nedeniyle teşekkürlerini bildirmiş, hayır dualarda bulunmuşlardır. MAZLUMDER’i asli kimliğiyle buluşturan bu çalışmaların kendileri için bir umut olduğunu, ilgiyle takip ettiklerini söylemişlerdir. Yaşadıkları ağır imtihanda MAZLUMDER’in kendilerini yalnız bırakmamasının, kendileri için bir moral ve gurur kaynağı olduğunu ifade etmişlerdir. Çabalar her nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın gösterilen çabalarda emeği bulunan herkes için güzel temenni ve dualarda bulunmuşlardır. Gösterilen çabalarda tüm Müslümanları MAZLUMDER’in yanında görmek istediklerini söylemişlerdir.

Müslüman mahpusların da dışarıdaki Müslümanlar için bir imtihan olduğunu dile getiren Avukat Eyyup Akıncı, “haksız yere cezaevinde tutulan mahpuslara sahip çıkmanın “müminler kardeştir” hükmünün bir gereği olduğunu ifade etmiştir. Çalışmaların hayırlı sonuçlara ulaşması temennisiyle görüşmelere son verilmiştir” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MAZLUMDER’DEN, BATMAN, CEZAEVİ'NE, ZİYARET,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı