Haber Detayı
25 Şubat 2018 - Pazar 15:16 Bu haber 386 kez okundu
 
MİNİBÜS ŞOFÖRLERİ KURAL TANIMIYOR!
Batman’da şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışan ve hiçbir eğitime tabi tutulamayan şehir içi minibüslerin araç sürücüleri kural tanımıyor! Hiç bir kural tanımayan dolmuş şoförlerine kim dur diyecek?Gazetemizin haber merkezini arayarak konuyla ilgili haber yapmamızı isteyen bir vatandaş, “Kırmızı ışıkta durmayan, durak harici yolcu indirip bindiren ve insan hayatını tehlikeye atan minibüs ve dolmuş şoförlerine kim dur diyecek? ‘’diye sorarak haklı bir sitemi dile getirdi.
GENEL Haberi


Kural tanımamanın nedenini sürücülerin toplu taşıma kuralları ile ilgili hiçbir eğitim almadan trafiğe çıkartılıyor olmasından kaynaklandığını belirten ve yetkililerden soruna el atmalarını isteyen  duyarlı vatandaş; “Batman’da şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışan sürücüler hiçbir eğitime tabi tutulmadan trafiğe çıkartılıyor. Bundan dolayı trafikte aşırı derecede tehlike yaratan dolmuş sürücüleri, yol güzergâhları üzerinde durak levhaları ve durak ceplikleri bulunmasına rağmen caddede bir yolcu gördüklerinde gelişigüzel bir yerde hemen duruyorlar; arkalarından araba geliyor mu, gelmiyor mu hiç dikkat etmiyorlar. Bu sorun Batman’da ciddi anlamda insanları rahatsız etmeye başladı. Trafikte seyreden bir toplu taşıma aracının nerede ne zaman duracağını bilmiyorsunuz. Durum böyle olunca trafik çekilmez hale geliyor. Batman Bölge Devlet Hastanesinin alt ve üst köşelerinde yolcu beklemek suretiyle, yolun ortasında durmaları trafik kazalarına sebebiyet vermektedirler.   Toplu taşıma araçları durak harici durmazsa bu sorun bir ayda çözülür. Toplu taşıma araçlarının içerisinde gözükecek şekilde  ‘Durak haricinde yolcu indirmek bindirmek yasaktır, bu kurallara uymayan sürücüler para cezasına çarptırılır’ şeklinde uyarıcı tabelalar yerleştirilirse ve vatandaşlar konuyla ilgili bilgilendirilirse inanın bu sorun bir ayda çözülür. Yetkililerin biran önce bu soruna el atmalarını bekliyoruz” şeklinde tepkilerini dile getirdi.

“DENETİM YAPMALARINI TAVSİYE EDİYORUZ”

Toplu taşıma yapan, Minibüs Şoförlerinin kural tanımadıklarını belirten vatandaşlar, Özellikle; Şehir içi Hat minibüsleri ve Öğrenci servis araçları yüzlerce kural ihlali yapıyor, Trafiği tıkıyor, özel otomobilleri adeta sinek gibi gören şoförler bir çok kazaya sebebiyet veriyor. Şehir içi yollarda hız sınırını aşan sürücüler kuralları hiçe sayıyor. Minibüs şoförleri araçları yolcu kapasitesinin neredeyse iki misli yolcu alıyor, istediği yerde durup istediği yerden kalkış yapıyor, Rastgele yerde bekleme yapıyor. Kırmızı ışık ihlalilini en fazla yapan minibüslere hiç bir yaptırım uygulanmıyor. Özellikle Batman Belediyesinin önünden, Batman Bölge Devlet Hastanesi güzergahlarında denetim yapmalarını tavsiye ediyoruz. üst üste istiflenen, kırmızı ışıkta geçenler yeşil ışıkta bekleyenleri, hız sınırı, sinyal ihlali yapanları görmelerini tavsiye ediyoruz” dediler.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MİNİBÜS, ŞOFÖRLERİ, KURAL, TANIMIYOR!,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı