Haber Detayı
25 Şubat 2018 - Pazar 15:25 Bu haber 4744 kez okundu
 
Müftü Yrd.Duran, Üniversite Öğrencileriyle Buluştu
Batman Üniversitesi tarafından “Cuma Buluşmaları” programı kapsamında düzenlenen Cuma Vaazı’nda Batman İl Müftü Yardımcısı Ahmet Duran, Üniversitemiz öğrenci ve personelleriyle Üniversite Camii’nde bir araya geldi.
EĞİTİM Haberi


Batı Raman Kampüsü Üniversite Camii’nde düzenlenen Cuma Vaazına, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Aydın Durmuş, Üniversite çalışanları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Cuma Vaazında ‘İmanın Esasları’ konusunu işleyen Müftü Yardımcısı Duran, Cuma Hutbesi’nde Bağımlıklar konusunu işledi.

Batman Üniversitesi Camii’nde cuma hutbesini irat eden Müftü Yardımcısı Duran, “ Muhterem Müslümanlar! Kur’an-ı Kerim bizlere defalarca “Hiç düşünmez misiniz?” diye sorarken, alkol ve uyuşturucu ile beyni dumura uğramış bir insan nasıl düşünebilir? Yüce Rabbimiz bizleri “Ne kadar da az şükrediyorsunuz?” diye uyarırken, saatlerce ekrana bağlanıp hayattan kopan bir insan çevresindeki nimetleri görüp de nasıl şükredebilir? Resûl-i Ekrem Efendimiz “Bakmakla yükümlü olduğu kimseleri ihmal etmesi, kişiye günah olarak yeter.” buyururken, kumarda, bilgisayar oyunlarının başında geceleyen insan ailesiyle nasıl ilgilenebilir?” dedi.

Müftü Yardımcısı Duran, cuma hutbesinde şunları kaydetti: Kardeşlerim! Bağımlılık, yuvalar dağıtmakta, milli servetimizi heder etmekte, maneviyatımızı kökünden sarsmaktadır. En üstün niteliklerle yaratılan insanoğlunun bu meziyetlerini toplumun ve ümmetin faydası için kullanamadan bu dünyadan geçip gitmesi ne acıdır! Çocuklarımız maalesef taklit, özenti ve merak ile kötü alışkanlıklara adım atmakta ve arkadaşlarının aklına uymaktadır. Ailesinden yeterli ilgi ve desteği göremeyen, kendisini yalnız ve sevgisiz hisseden gençlerimiz, hain şebekelerin ağına kolayca düşmektedir. Onlara rehberlik etmek, gündemlerini takip etmek, sadece maddi ihtiyaçlarını değil manevi ihtiyaçlarını da karşılamak bizlerin vazifesidir. “Çocuklarının senin üzerinde hakkı var”[4] buyuran Sevgili Peygamberimiz bizlere bu mühim vazifeyi hatırlatmaktadır.

Aziz Kardeşlerim! Sevgili Peygamberimiz “İki nimet vardır ki insanların pek çoğu bunların kıymetini bilmeyerek aldanmaktadır: Sağlık ve boş vakit” buyurur. Hastalanınca ya da meşgaleden bunalınca fark ettiğimiz bu iki nimetin kadrini bilelim. Beden ve ruh sağlığımızın en büyük düşmanı olan sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerin her türlüsünden şiddetle sakınalım, sakındıralım. Vaktimizi bir kara delik gibi yutan ve faydalı işlere zaman ayırmamıza engel olarak günlerimizi tüketen internet bağımlılığına karşı uyanık olalım. Allah’ın bize sunduğu teknolojik imkânları akıllı ve bilinçli bir şekilde kullanmayı öğrenelim, öğretelim. İyi alışkanlıkların, erdem ve ahlakın aile içinde kazanıldığını, gençlerimizin ancak bizim ilgi ve desteğimizle bağımlılıktan uzak kalabileceğini unutmayalım.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Müftü, Yrd.Duran,, Üniversite, Öğrencileriyle, Buluştu,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı