Haber Detayı
11 Kasım 2018 - Pazar 11:11 Bu haber 4211 kez okundu
 
REKTÖR DURMUŞ, “ESARET BİZİM GENLERİMİZDE YOK”
Batman Üniversitesi tarafından organize edilen 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı Rektör Prof. Dr. Aydın Durmuş’un katılımı ile Merkez Kampüste düzenlendi.
GÜNDEM Haberi


Merkez Kampüste düzenlene 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı’na Üniversitemiz personeli ve öğrencileri katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’ın okunması ile başlayan 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı “Atatürk’ün Vefatı ve Cenaze Töreni” konulu panel ile devam etti. 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı kapsamında düzenlenen “Atatürk’ün Vefatı ve Cenaze Töreni” konulu panelin açılış konuşmasını yapan Rektör Durmuş, bugün hüzünlü bir gün Atamızı kaybettiğimiz gün, Atamızı rahmetle anıyoruz” dedi.

Rektör Durmuş konuşması şöyle sürdürdü: Atamız iyi bir Osmanlı subayı idi. Osmanlı, subaylarını çok iyi yetiştirirdi. Trende bile kitap okurdu. Allah’ın Kuran-ı Kerim’deki ilk emri olan  “oku”yu çok iyi yerine getiren bir subaydı. Geometri kitabı dahi vardı. Düşünün bir Osmanlı subayı geometri kitabı yazmış. Türkçe’nin Anadolu’da yaygınlaşmasını Yunus sağlamış, Yunus’tan sonra bu konuda en fazla çalışanlardan birisi Atamızdır. İyi bir Osmanlı subayı idi. Çok iyi bir eğitim almıştı.

Osmanlı yıkılırken bile muhteşemdi. Dikkat edin yıkılırken bile zaferle yıkıldı. Hatta küllerinden yeni bir Türkiye Cumhuriyeti doğdu. Tarihte bizim kadar hızlı devlet kuran başka bir millet yoktur. Esaret bizim genlerimizde yok. Böyle bir milletiz.

Atamız bu mücadeleyi verirken ömrü hep savaşlarla geçti. Çoluk çocuğu yoktu. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan herkes evladıydı. O gözle bakardı. Hatay için yaptıklarına bir bakın. Musul, Kerkük için yaptığı çalışmaları bir inceleyin, çizdiği hatlara bir bakın. Daima Türkiye Cumhuriyeti’nin genişlemesi için çalıştı. Çok genç yaşta kaybettik onu. Ömrü yetmedi. Biraz daha yaşamış olsaydı herhalde biz, Avrupa’nın yapmış olduğu sanayi devrimini çoktan başarmış olurduk. O yıllarda izler uçak üretmeye başlayan, araba motorları dizayn eden bir devlet olmuşuz.

 Atamız arkasından birçok eser bırakmıştır. Biz bunların farkında olarak, tüm ecdadımızı rahmetle anıyoruz.  Büyük önder Atatürk’ü de rahmetle anıyoruz. Bize bıraktıkları için. Her meseleyi ilim ve fen ile çözmüştür. Her zaman ilim ve fennin peşinde koşun istemiştir. Medeniyetimizin çağın medeniyetini yakalamasını istemiştir. Hedefler göstermiş, “istikbal göklerdedir” demiş, bizlerden uzay ve uçak teknolojilerinde ilerlememizi istemiş ve bunun gibi birçok hedef göstermiştir. Medeniyetimizin muassır medeniyetlerin üstüne çıkması için her daim yol göstermiştir. Bugün Atamızı minnetle, şükranla ve rahmetle anıyoruz.”Açılış konuşmasından sonra Batman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Orhan Turan, “Atatürk’ün Vefatı ve Cenaze Töreni” Konulu sunumu gerçekleştirildi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: REKTÖR, DURMUŞ,, “ESARET, BİZİM, GENLERİMİZDE, YOK”,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı