Haber Detayı
26 Kasım 2017 - Pazar 09:43 Bu haber 1245 kez okundu
 
ŞEHİT ÖĞRETMEN AYBÜKE ŞİİR YARIŞMASIYLA ANILDI
Batman Üniversitesi Karakedi Sosyoloji Dergisi’nce Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın anısına organize edilen Batman Üniversitesi 1. Ulusal Şehit Öğretmen Şenay Aybüke YalçınŞiir Yarışması Ödül Töreni Batman Valisi Ahmet Deniz, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy ve Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş’un katılımı ile Merkez Kampüs Konferans Salonu’nda düzenlendi.
SİYASET Haberi


Batman Üniversitesi 1. Ulusal Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Şiir Yarışması Ödül Töreni’ne protokol üyelerinin yanı sıra Batman Üniversitesi öğrencileri, çalışanları ve çok sayıda davetli katıldı. Ödül töreninde Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş ve Batman Valimiz Ahmet Deniz birer konuşma yaptı.

Batman Üniversitesi 1. Ulusal Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Şiir Yarışması Ödül Töreni açılış konuşması yapan Rektörümüz Prof. Dr. Aydın Durmuş, “Kozluk'ta 9 Haziran'da 2017’dePKK’lı hainlerin düzenlediği terör saldırısında şehit olan öğretmen,aynı zamanda Güzel Sanatlar Fakültemizde yüksek lisans öğrencimiz, kızımız, canımızdan bir parça Şenay Aybüke Yalçın adına; Batman Üniversitesi Karakedi Sosyoloji Dergisi'nce Öğretmenler Günü gibi anlamlı bir günde düzenlenen şiir yarışması ödül törenine hepiniz hoş geldiniz, sefa getirtiniz” dedi.

Şenay Aybüke Yalçın’nın hain saldırı günü karne dağıttıktan sonra arkadaşları ile bir yerlerde oturmak için yola çıktıkları aracın arka koltuğunda otururken çatışmanın ortasında kaldığını belirten Rektörümüz Durmuş, Şenay Aybüke Yalçın  arkadaşlarını sakinleştirmeye çalışırken kahpe bir kurşunla şehit düştüğünü, Şehit Kızımızın Çorum'un Osmancık İlçesi'ne defnedildiğini söyledi.

Şenay Aybüke Yalçın'ın, 6 sene önce Edremit Kültür ve Sanat Derneği'nde müzik eğitimi aldıktan sonra, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü'nü kazanarak eğitimini tamamladığını aktaran Rektörümüz DURMUŞ, şehit olmadan 7 ay önce Şenay Kızımızın atamasının yapılarak Kozluk Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde müzik öğretmeni olarak göreve başladığını söyledi.

Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü’nün Sosyal Bilimler Enstitüsü vasıtasıyla açmış olduğu yüksek lisans sınavını başarı ile kazarak yüksek lisans öğrencimiz olduğunu belirten Rektörümüz Durmuş, sözlerine söyle devam etti:“Çok güler yüzlü ve herkes tarafından sevilen Şehit Kızımız Aybüke Yalçın çalıştığı okulun en genç öğretmeniydi. Çalıştığı okulda müzik odası yoktu,  öğrencileri müzik aletlerinin ismini bile bilmiyordu. O azmiyle ile çalışkanlığı ile kaymakamlığın ve görev yaptığı okulunun desteğini de alarak çeşitli müzik aletleri getirmiş, müzik odası oluşturmuştu. Kozluk ilçesini ve öğrencilerini seven idealist bir öğretmendi.  Selam olsun sana şehit kızımız Şenay Aybüke Yalçın, Ruhun Şad olsun…Bugün senin günün, öğretmenler günün kutlu olsun…”

Batman Valimiz DENİZ, “Vatandan Daha Kıymetli Bir Şey Yoktur Gençler”

Batman Üniversitesi 1. Ulusal Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Şiir Yarışması Ödül Töreni’nde konuşan Batman Valimiz Ahmet Deniz, “Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü, tabi hüzünlüyüz, Şenay hocamızın da aramızda olmasını isterdik” dedi.

“Şehit Şenay öğretmenin de öğrencileriyle kucaklaşması isterdik” diyen Valin Deniz, ama maalesef insanlıktan nasibini almamış, hiçbir insani değere sahip olmayan, bir hain terör saldırısı ile şehit olduğunu ifade etti.

Batman Valimiz Deniz sözlerine şöyle devam etti:“Bir insan olarak, bir öğretmen olarak ne yapılması gerekiyorsa onu yapmıştı Şenay öğretmen. Kozluk’ta onu tanımayan, sevmeyen kimse yoktu, işte bu çok güzel bir şey. Hepimiz faniyiz, hepimiz ölümlüyüz, iş arakamızda bunları bıraka bilmek çok önemlidir. Yedi ay gibi kısa bir süre içerisinde bunu başarmak, çok kıymetli. Bize düşen, onun elindeki bayrağı yere düşürmemek. Onun bize hakkını helal edebilmesi için, bu ülkeyi daha ileri götürmek, daha çağdaş bir hale getirmek. Donanımlı, bilgili, milli ve manevi değerlerine sahip bir nesil yetiştirmek.

Vatandan daha kıymetli bir şey yoktur gençler. Ortak değerimiz bu. Etnik yapımız, meşrebimiz ne olursa olsun, mezhebimiz ne olursa olsun ama ortak değerimiz bu vatan toprağıdır. Biz cesaretli bir şekilde, yürekli bir şekilde bu terör örgütünü bitireceğiz. Bunlar piyon çünkü 15 Temmuz’u yapanlar nasıl piyonsa bu Fetöcüler,  PKK terör örgütü de piyon, DEAŞ’ta piyon, hepsi bazıları tarafından kullanılan maşalardır. Bu ülkenin önü kesmeye çalışan, gelişmesini, kalkınmasını istemeyen bazı güçler tarafından önümüze getiriliyor. Ama bu cendereden çıkacağız, nasıl çıkacağız, öğretmenlerimiz sayesinde çıkacağız. Biz burada var isek, vali olarak konuşuyorsam öğretmenlerimiz sayesindedir. İyi ki onlar var. En ücra köylerimizde dahi, 23, 24 yaşlarındaki fidan gibi genç öğretmenlerimizin eğitim aşkını görünce bu ülkeye bir şey olmaz diyoruz. Bu ay yıldızlı bayrak inmez diyoruz. Ezan susmaz diyoruz, hiç susmayacak. Bu al bayrak inmeyecek hangi hainliği yaparlarsa yapsınlar.

Bu özel günde Rektörümüze, emeği geçenlere, şehit öğretmenimizi anmaları adına şiir yarışması dolayısıyla teşekkür ediyorum. Katılanlara da teşekkür ediyorum. Ödül alanları da tebrik ediyorum.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nün tüm öğretmenlerimize sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum. Öğretmenler gününü yürekten kutluyorum. Başta başöğretmen Atatürk olmak üzere, şehitlerimiz olmak üzere,  şehit öğretmenlerimizi Rahmetle şükranla minnetle anıyorum.”

Tören konuşmalarının ardından 1. Ulusal Şenay Aybüke YalçınŞiir Yarışması’nda dereceye girenlerin ödülleri verildi. 1. Ulusal Şenay Aybüke YalçınŞiir Yarışması’nda Birincilik Ödülü “Nar Ağacında Al Duvak” isimli şiiriyle Ömrüye Karataş’a Batman Valimiz Ahmet Deniz tarafından verildi. İkincilik Ödülü “Bu Çağda Bu Aşk” isimli şiiriyle Mazlum Cihangir’e kendisi katılamadığından temsilen EdanurSeven’e  Batman Belediye Başkan Vekilimiz Ertuğ Şevket Aksoy tarafından verildi. Üçüncülük Ödülü “Dostum Vinka” isimli şiiriyle İpek Aydoğdu’ya kendisi katılamadığından temsilen Sümeyye Keklik’e Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş tarafından verildi. Batman üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, ödül törenin sonunda 1. Ulusal Şenay Aybüke YAalçın Şiir Yarışması’nın düzenlenmesinde emeği geçen Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi, Sosyoloji Bölüm Başkanı ve Karakedi Dergisi Editörü Yrd. Doç. Dr. Yusuf Aslan’a ve emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ŞEHİT, ÖĞRETMEN, AYBÜKE, ŞİİR, YARIŞMASIYLA, ANILDI,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı