Haber Detayı
04 Kasım 2018 - Pazar 11:01 Bu haber 457 kez okundu
 
TÜMSİAD BÖLGE TOPLANTISI YAPILDI
TÜMSİAD (Tüm Sanayici ve İş Adamaları Derneği) 2018 yılı faaliyetlerini değerlendirmek ve 2019 yılı bölge eylem planlarını istişare etmek üzere 1. Genişletilmiş Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Programı gerçekleştirildi.
EKONOMİ Haberi


27 Ekim Cumartesi günü Diyarbakır Radisson Blu Otel’de düzenlenen toplantıya Erzurum, Şanlıurfa, Batman, Muş, Elazığ, Van, Nizip, Bingöl, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır ve Adıyaman şube başkan ve komisyon üyeleri katıldı.

Genişletilmiş Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölge toplantısının açılış töreninin ardından Genel Sekreter Dr. M. Osman Kapıcıoğlu, iki bölgenin makro ekonomik verilerinin ve yatırım potansiyelinin bulunduğu sektörel çalışmaların yer aldığı sunumu gerçekleştirdi. Programın devamında da proje, yatırım, kurumsal organizasyon, sektör, mali durum ve eğitim konularında çalışmaların yapıldığı toplantılar gerçekleştirildi.

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölge toplantısında konuşma yapan Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı Nezir Yeşiyurt, bölgenin tarihte ticaret ağlarının merkezinde bulunduğunu birçok medeniyetin kültürel mirasını günümüze taşıdığını söyledi. Bölgenin ülke jeostratejik önemini de artırdığını belirten Yeşilyurt, “Güneydoğu Anadolu bölgesinin turizm ve ticarete katkısı yüzlerce yıldır kesintisiz devam ediyor. Bölgenin GSYİH’ya toplam katkısı yüzde 7 civarında. Bu katkıda Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır öne çıkıyor. 8 milyar dolara yakın ülke ihracatına katkı sağlanan bölgemizde, tarım sektörü bölgenin lokomotif sektörüdür. Belirtmek isterimki Batman ekonomisi son yıllarda yapmış olduğu atılımla bölgeye ivme kazandırmanın yanında, önümüzdeki dönemde tamamlanmasını dilediğimiz OSB’yle birlikte cazibesini artıracaktır. Batman yatırımcıların ilgisini çeken ilimiz olup iş adamlarını yatırım yapmaya davet ediyorum.” diye konuştu.

KOBİ’ler için İhracatta Rekabet Gücünü Arttırmalıyız

Toplantıda konuşma yapan Doğu Anadolu Bölge Başkanı Süleyman Şeker; bölgeyi küresel turizm odağı olarak tanımlayarak sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’ Bizler de TÜMSİAD olarak şubelerimiz ile birlikte bölge ekonomisine katkı sağlayacak fuarlar, alım heyetleri, iş seyahatleri ve çalıştaylar düzenlemekteyiz. Bugün de Diyarbakır Şubesinde 2018 yılı faaliyetlerimizi değerlendirip 2019 yılı bölge eylem planımızı hayata geçiriyoruz. Ayrıca TÜMSİAD olarak yenilenebilir alternatif enerji kaynakları ve KOBİ’lerimizin ihracatta rekabet gücünün artırılması konusu üzerinde durmaktayız. Bölgede ortak iş yapma kültürünün geliştirilmesi, tarım ve hayvancılıkta modernizasyon ve verimliliğin arttırılması, kültürel mirası korumak, sürdürülebilir kültürel gelişmeyi sağlamak ve girişimcilik kültürünün geliştirilmesi konularında üyelerimizle ve komisyon başkanlarımızla çalışmalar yürütmekteyiz.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: TÜMSİAD, BÖLGE, TOPLANTISI, YAPILDI,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı