Haber Detayı
29 Aralık 2019 - Pazar 11:22 Bu haber 379 kez okundu
 
TÜRK’Ü İLE KÜRT’Ü İLE BÜYÜK BİR MİLLET OLDUĞUMUZU DÜNYAYA HAYKIRACAĞIZ
Batman Üniversitesi "Mehmet Akif’in Entelektüel Yanı ve Millî Mücadeledeki Misyonu" Konferansı Düzenlendi
EĞİTİM Haberi


Batman Üniversitesi’nce İstiklal Marşı’nın yazarı Millî Şair ve Fikir Adamı Mehmet Akif Ersoy’u Anmak üzere “Mehmet Akif’in Entelektüel Yanı ve Millî Mücadeledeki Misyonu” konulu konferans, Merkez Kampüs Konferans Salonu’nda Dr. Öğr. Üyesi Fahri Özteke tarafından verildi.

“Mehmet Akif’in Entelektüel Yanı ve Millî Mücadeledeki Misyonu” konulu konferansta konuşan Rektör Prof. Dr. Aydın Durmuş, “Kürt’ü, Türk’ü, Arab’ı, Çerkez’i, Sünnisi, Alevisi Anadolu’da yaşayan bütün kardeşlerimiz milli mücadeleye katılarak istiklal için mücadele ederek Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuşlardır.” dedi.

“Kürt’ü, Türk’ü, Arab’ı, Çerkez’i, Sünnisi, Alevisi hep birlikte yedi düvele karşı mücadele ederek bu ülkenin kurucu unsuru olmuşlardır.” diyen Rektör Durmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Büyük bir millet olduğumuzu, haçlı seferlerine karşı nasıl göğsümüzde o zincirleri, prangaları kırdığımızı dünyaya göstermişler. Çok büyük bir savaş ve bu duygularla yazılmış bir marş. İstiklal Marşı’mız. Şimdi onun şairini anmak için toplandık burada. Her bir kelimesi anlam yüklü. Çocuklar sizlere mutlaka oyunlar oynanacaktır. Kiminize diyeceklerdir ki siz Türk’sünüz, siz Kürt’sünüz gibi böyle böyle sizi bölmek isteyeceklerdir. Ama yaradan sizlere akıl vermiş. Bir tane vatanımız var. Bunun birliği ve beraberliği için hepiniz el ele birlik içinde çalışacaksınız. Vatanımızı kalkındıracağız. Türk’ü ile Kürt’ü ile Laz’ı ile Çerkez’i bütün güzellikleriyle büyük bir millet olduğumuzu dünyaya haykıracağız. Hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum. Hepinizi kucaklıyorum. Her şey siz öğrencilerimiz için. Sizlerin sayesinde, inşallah çok güzel günler bizi bekliyor. Sizler inşallah güzel yarınları imar edeceksiniz. Tek tek, tuğla tuğla öreceksiniz. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Mehmet Âkif Ersoy, 1873’te İstanbul'da Fatih ilçesinin Sarıgüzel semtinde dünyaya geldiğini ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Özteke, “Mehmet Akif’in annesi Buhara’dan Anadolu’ya göçmüş bir ailenin kızı olan Emine Şerif Hanım; babası ise Kosova'nın İpek kenti doğumlu Mehmet Tahir Efendi’dir.” 

Mehmet Akif’in Farsça, Arapça ve Fransızca bildiğini ifade eden Özteke, Mehmet Akif’in ilk eğitimini babasından aldığını 8 yaşında hafız olduğunu belirterek, “Mehmet Akif göre, eğitim; insanın kendisini tanımasını kolaylaştıran değer silsilesidir. Ona göre eğitim ailede başlar ve eğitim terbiye ve tedip(edep)tir.” dedi.

Özteke konuşmasını şöyle sürdürdü: Mondros Ateşkes Anlaşmasından sonra İtilaf devletleri, yurdumuzun dört bir yanını işgal etmeye başlamıştır. Halk savaştan yorulmuş, askerler terhis edilmiştir. Türk milleti, yeniden harekete geçerek Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır. Bu durum karşısında herkesin bir sorumluluk alması gerekmektedir. Akif de kendi üzerine düşeni yapmış ve milli mücadele saflarına katılmıştır.

“Mehmet Akif, Milli mücadele döneminde önemli rol oynayan şairlerimizden biridir. Gerek yazdığı şiirlerle (Çanakkale Şehitlerine, İstiklal Marşı), gerek ise verdiği vaazlarla (Fatih Kürsüsünde) milli mücadele döneminin kilit şahsiyetlerinden biri olmuştur. Akif’in şiirlerine baktığımız zaman, milli mücadeleyi destekleyecek pek çok mahiyette şiirleri vardır. Bunun en büyük örneği “Çanakkale şehitlerine” adlı şiiridir. Akif, hem şiirleriyle hem de Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde verdiği vaazlarıyla milli mücadeleyi desteklemiştir. Anadolu’da özellikle Balıkesir’deki Zağanos Paşa Camii ve Kastamonu’daki Nasrullah Camii’ndeki vaazları ile halkı milli mücadeleye çağırmıştır. Akif’in Zağanos Paşa Camii’ndeki vaazdan önce okuduğu şu şiirle halkı vatanın bağımsızlığı için mücadeleye çağırmıştır:

Akif, okuduğu şiirden sonra halka verdiği vaazda vatanın tehlike altında olduğunu ve sessiz kalmaması gerektiğini şu sözlerle ifade etmiştir: “Hepimizin bir vatan borcu, bir dini borcumuz vardır ki, onu ifa etme hususunda ufacık bir ihmal bile caiz değildir. Bu konuda hiçbirimiz köşemize çekilip seyirci kalamayız. Çünkü düşman kapıya dayanmış ve namusumuzu çiğnemek istiyor. Bu namert saldırıya karşı koymak, kadın-erkek, çoluk-çocuk, genç-ihtiyar her fert için farz-ı ayin olduğu, bir an için bile unutulmamalıdır.  Bugün herkes varını yoğunu ortaya koymak zorundadır. Allah’ın yüce olan ismini yüceltmek için Karesi’nin (Balıkesir) kahraman evlatları, vaktiyle ne büyük kahramanlık göstermişlerdi, bunu hepimiz biliyoruz.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: TÜRK’Ü, İLE, KÜRT’Ü, İLE, BÜYÜK, BİR, MİLLET, OLDUĞUMUZU, DÜNYAYA, HAYKIRACAĞIZ,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
2
Göztepe
0
0
0
0
0
0
3
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
4
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
5
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
8
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
9
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
10
Gençlerbirliği
0
0
0
0
0
0
11
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
12
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
13
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
14
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
15
BB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
18
Denizlispor
0
0
0
0
0
0
19
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
20
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
21
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı