Yazı Detayı
25 Mart 2018 - Pazar 13:33 Bu yazı 459 kez okundu
 
BAHTI KARA BATMAN
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Batman’da her görüşten bürokratlar görev yaptı. Sağcılar, solcular ve  muhafazakarlar Batman’ı şekillendirmeye çalıştılar. Ancak para ve kişisel çıkarlar her zaman hizmetlerin, ideolojilerin, ilkelerin, ve görüşlerin üzerinde oldu. Bir yöneticiden beklenen nedir? Memleketimize ve halkımıza hizmet etmek mı? Vergileriyle maaşlarını alan vatandaşlara rahat ve huzurlu bir yaşam sağlamak mı?

İlimizin kurumlarında görev yapan bürokratlardan beklenen, verdikleri vergilerden maaş Batmanlılardan aldığı güçle, ilimiz hakkında kararlar verebilmesi, ilimize bir ufuk çizebilmesi, ilimizin ruhunu, kimliğini muhafaza edebilmesi, ilimizi daha güvenli, daha yaşanabilir hale getirmesidir. Bürokratlar, işte benim tasavvurum budur! diye tüm Türkiye’ye gururla ilini gösterebilmelidir. Onu atayanlar veya seçenler, onun arkasından gidenler de, işte ben bu ille  hizmet eden medeniyetin bir mensubuyum diye gururlanabilmelidir.

Batman’daki kamu kurum ve kuruluşlarındaki başı boşluk almış başını gidiyor. Son zamanlarda kurumlarda işini iyi yapmayan, devleti zarara uğratanların sayısı oldukça artmıştır. Özelikle Batman Gündemini meşgul eden konuların başında 4-5 yıl önce hazineye ait 400 dönümlük arazinin Batmanlı bir iş adamına satışı yapıldığı iddia ediliyor. İşin içinde Ankara ve Batman’da görevli üst düzey bürokratlarında oldukları söyleniyor.  Arazi demişken, fısıltı gazetesinin haberlerine göre, Batman’ın kuzey çevre yolunda yapımı planlanan 500 yataklı devlet hastanesinin çevresinde Batman’ın kamu kurum ve kuruluşlarında önceki dönemlerde görev yapan ve halen görevde olan bürokratlar, işadamları, siyasetçiler ve hata aralarında  gazetecilerinde olduğu kişiler arazi aldıkları iddia ediliyor.

Batman’a 15 bin kişilik stadyum yapımı tamamlanmak üzere, bu önemli yatırımı ilimize kazandıran bütün yöneticilere teşekkür ediyorum. Ancak Türkiye genelinde hiçbir yerde örneği olmayan bir uygulama yapılmaya çalışılıyor. 15 bin kişilik Stadyum ve 500 yataklı devlet hastanesi  aynı yerde yapılması yanlış değil midir? O civarda arsa alan bürokrat, işadamı, siyasetçi ve gazeteciler hastanenin stadyumun yakınında yapılmasını diretmeleri manidar değil mi? Bu yanlışa birilerinin dur demeleri gerekiyor. Hiç kimsenin  kendi kişisel çıkarları için memleketin geleceği ile oynaman hakları yoktur diye düşünüyorum.

Çalışabilen nüfusun yarısının işsiz olduğu Batman’da birkaç işadamları kişi bir araya gelerek fabrika yapmaları gerekirken, bürokratlar ve siyasetçiler ise işgal ettikleri makamların haklarını vererek  memlekete ve halka hizmet götürmeleri gerekirken, haksız kazanç sağlama yoluyla arsa vurgunu peşinde koşmaları ne akıl karıdır, ne de vicdanidir. Anladığım kadarıyla arsa kapmak için şebekeler oluşmuş. Bu konuya birilerinin müdahale etmeleri gerekir diye düşünüyorum.

Bazı arsa rantçıları şebeke halinde hareket ederek, ilimizin önemli yerlerinde hazineye ait arsaları çeşitli yollardan satışı yapılarak aldıkları iddia ediliyor. Arsa konusu Batman’da  saadet zinciri haline geldiğini görüyoruz. Batman’ın kuzey çevre yolunda yapımı planlanan 500 yataklı devlet hastanesinin stadyuma yakın olması nedeniyle başka yere yapılsın ki, arsa vurguna yapan kişilerin aldıkları arsalar ellerinde patlasın. Batman’da devletin işlerinin yerlerde sürünmesini sağlayan, Devletin kaynaklarını çevrelerine peş keş çeken bürokratlar hiç beklemeden görevden alınmaları gerekir.  Devletin bir çok işi sadece kağıt üzerinde hal ediliyor. Çıkar ve menfaat uğruna yetişmiş elemanların  harcandığı ve yerine işin ehli olmayan, tecrübesiz eleman getirildiği için pratikte yapılması gereken, bir çok iş, aslında sadece kağıt üzerinde yapılmış olarak gösteriliyor.

Yerli veya yabancı halka ve memlekete hizmet için mücadele edecek dürüst bürokratlar göreve gelmelidirler. Çünkü görüyoruz ki, üst düzey yöneticilerin verdikleri hizmet mücadelesini  kurum müdürleri vermiyorlar. Sebebi ise tek amaçları ve tasaları işgal ettikleri makamları korumak.

Batman’da birçok alanda yapılan çalışmalar ağır yürüyor. Çünkü planlanan tarihte bitirilmeyen ve yüklenici firma tarafından yarıda bırakılan Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi hizmet binasının yarıda bırakılması vatandaşları mağdur etmiştir. Duyduğum kadarıyla hizmet binasını yapan yüklenici firmaya işi yarıda bırakmasından  dolayı hiçbir cezai işlem yapılmamıştır. Nedeni Batmanlı olması mı?  Veya birilerinin korumalarının altındalar mıdır? Umut ediyorum ki birileri Batmanımıza sahip birileri çıkacaktır.

 

 
 
 
Etiketler: BAHTI, KARA, BATMAN,
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı