Yazı Detayı
22 Nisan 2018 - Pazar 19:30 Bu yazı 898 kez okundu
 
BATMAN’DA SİYASET
Murat Düz
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

24 Haziran’da yapılacak erken genel seçimler için siyaset meraklıları seslerini duyurmaya başladı Temsiliyle  yönünden oldukça zayıf olan Batman’ımızda siyasete meraklı yüzlerce insanın bulunması ne ilginç? “Halk beni istiyor” diyerek meydana çıkan, para döken sonra da temayül sandıklarından üç-beş oyla çıkan nice babayiğitler gördü Batman.

Batman’da kabiliyetli ve bilgili olanlar ve olmayanlar Milletvekili olmak için kolları sıvamış görünüyor. Görünüm öyle olsa da işin aslını camiaya yakın olanlar iyi biliyor. Siyasette başarısızlıkları her platformda ifade edilen kişiler de listeye giremesem de reklam olsun diye aday adayı olma uğraşında olan kişiler vardır.

Batman’da AK Parti’nin önceki seçimlerde olduğu gibi yine büyük bir rağbet göreceği ihtimali, Milletvekilliği gibi bir makama gelerek hem dünyasını, hem ahretini kurtarmak isteyen meraklıları da heveslendiriyor. Herkesin seçme ve seçilme hakkı olan Türkiye’de “Halk  beni istiyor” diyerek meydana çıkan yüzlerce kişiden en fazla üçü bu amacına ulaşacak. Batman  siyasetinin önde gelen isimleri, AK Parti listesine en fazla iki ismin girebileceğini belirterek, tahminlerini şöyle yürütüyor:

Tahminlere göre AK Parti en fazla 2 milletvekili çıkartabilir ve listeye girecek son üç kişinin şansı neredeyse yok. Parası olan, dayısı olan, eli kolu uzun olan, becerikli olan  iş bitiren ve seçim dönemlerinde insanlara merhaba veren, işi düştüğü için yalaka olan ama işi bittiğinde de halkı takmayan, para üstüne para koymanın dışında hiçbir sorunu çözmeye yanaşmayan  seçim dönemlerinde harcadığının kat be kat fazlasını çıkartmak için ihale, vs. iş takipçiliği yapan. çıkarı uğruna başka bir bilgisi yeteneği olmayan sözde halkın oyu ile Ankara da oturan adamlar milletvekili olmasın.

Halkı ve memleketine hizmet etmek için uğraşacak, Batman’ı her platformda temsil edebilecek bilgi ve beceriye sahip kişiler milletvekili olsunlar. iyi gününde ve kötü gününde hemşerilerinin yanında olacak kişiler milletvekili olsun.

24 Haziran Erken Genel Seçimlerinde Batman’da kimler milletvekili olmalıdır. Milletvekilliği için aday adaylığı başvuru süreci yaklaştıkça kulisler ısınmaya başladı.

Kahvehanelerde, camilerde, dost meclislerinde, cemaat örgütlenmelerinin arka odalarında, sivil toplum örgütlerinde, basında, okullarda, müteahhitler ve iş adamları arasında Batman’da kimler milletvekili olmalıdır diye konuşuluyor ve tartışılıyor.

Kimin milletvekili olacağının toplumda bu kadar konuşuluyor olmasının altında yatan neden, Batman’ı önemseme duyarlılığı mı; piyangonun kime, kimin adamına vuracağı konuşuluyor. Pratikte halkın zihnindeki "vekillik algısı" bizde vekil beyin çevresinin, varsa mensup olduğu cemaatin menfaatlerini korumak, kollamak, takip etmek işidir.

Batman’da yapılan hizmetlere bakılırsa siyaset sınıfta kalmış görünüyor. Büyük projelerin hepsi bir bir komşu illere kayıyor. Tek nedeni ise, siyasetçilerimizin pasifliğindendir. İlimizde muhalefet partisi de iktidar partisi de görevini yapmış diyemeyiz. İlimiz için yapılan hizmetlerin çoğunluğu hükümetin genel politikaları sonucunda bütün illere yapılan hizmetlerdir. Son on yıldır Kantar köprüsü dışında ilimizde özel bir proje veya hizmet yapılmamıştır.

Önümüzdeki haftadan itibaren bir makama gelebilmek için veya seçimden sonraki süreçte kendilerine çıkar sağlamak amacıyla milletvekili aday adayı olabilmek için boy gösterecekler. Listeye girebilme  şansı olmayanlar, seçimden sonra Ankara da  O sıfatı kullanmak için yarışa girecekler. Batman halkının reklamcılara değil hizmetkarlara ihtiyacı vardır. Batman’a ve Batmanlılara hizmet etmek isteyenler aday adayı olsunlar.

Yürüyüşüyle, duruşuyla, konuşmasıyla, yaşantısıyla Batmanlıların  temsilcisi olduğu daha ilk bakışta belli olan nadide insanlar milletvekili aday adayı olsunlar. Belki herkes aday adayı  verebilir ama ve lakin herkes milletin vekili olamaz!

Büyüklerini sayan onlara hürmette kusur etmeyen, küçüklerini seven ve şefkatle bağrına basan, karşılaştığı herkese selam veren, hal hatır soran, hemşerileriyle çok iyi geçinen, üzerine aldığı her vazifeyi hakkıyla yerine getirenler halkın vekili olsunlar.

Batman Milletvekili olabilecek kişiler, üzerinde liderlik gibi görev bulunan kimseler attığı her adıma ağzından çıkan her söze, üzerinde taşımış olduğu siyasi kimliğe son derece riayet ederek örnek siyasetçi olma vasfını hakkıyla yerine getirmenin gayret ve çabası içinde olmalıdır.

Bir Milletvekilinin  temsil yetkisini aldıktan sonra ardında bıraktığı seçmenlerini , memleketini, değerlerini göz ardı etmeden kendi seçim bölgesinden uzaklaşmaması, kendi bölgesinin ekonomik, sosyal, kültürel, huzur, toplumsal barış, vb. konularında kendisinin önder olabilmesi, bu konularda elini taşın altına koyması, Seçilmek için yaptığı çalışmalarında halka verdiği sözlerini kendi yanında  peçete kağıdına yazmadan  not alarak, bölgesinden gittiğinde ,Göreve başladığında kendisine bir yol haritası çıkartması gerekir.

 Projeler üretmesi, bunlar için mecliste gerek gurubu içerisinde gerekse münferiden hem kendi seçim bölgesinin  kalkınmasına yönelik, uluslar arası hak ve hukuklardaki değerleri, ekonomik yatırımları, projeleri, irdeleyerek inceleyerek bunların memleketine aktarımını kendi çıkar ve menfaati için değil , kendisine oy verenlerin çıkar ve menfaati için uğraşanlar milletvekili olsunlar.

 

 

 

 

 
 
 
Etiketler: BATMAN’DA, SİYASET,
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı