Yazı Detayı
09 Haziran 2019 - Pazar 00:49 Bu yazı 422 kez okundu
 
BATMAN´DA TEFECİLERE KİM ´DUR´ DİYECEK
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Batman’da Çeşitli nedenlerden dolayı nakit sıkıntısı yaşayan veya kredi kartı borcunu ödeyemeyen vatandaşlar acımasız, vijdansız ve kan emici  tefecilerin ağına  ve batağına düşüyor. Bu tür işleri yapan şahıs yada şirketler, vatandaşı yeniden borç sarmalına sokuyor.

Edindiğimiz bilgilere göre, Batman´da, Parasal Yaşamlarını Yürütmekte Zorlanan Vatandaşlarımız, Bankalardan Kredi Çekerek İş Yapmaya Çalışıyor. Ancak, alışveriş istenen türde gitmediğinde kredilerin geri ödenmesinde zorlanılıyor. Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçları arttıkça, bankalarla sorunlar yaşanıyor. Sorun, nakit para bulamama gibi bir aşamaya geldiğinde ise yasadışı faaliyet gösteren tefecilerden yardım almaya çalışılıyor. Onlara ödenen çok yüksek faizler, insanları maddi manevi bitiriyor. Alınan borca karşılık, aylık yüzde onbeş veya yirmiye yakın faiz ödeyen vatandaş, elinde avucunda ne varsa tefecilere kaptırıyor.

Daha doğrusu; vatandaşlarımız Batman´da yasa dışı şekilde cirit atan tefecilerin tespit edilmesini ve birilerinin mutlaka bunlara dur demesi gerektiğini söylüyor.

Batman’da tefecilik konusunu irdelediğimizde vahim olaylar ve hikayelerle karşılaşıyoruz.  Toplumunun çok sessiz kaldığı, insanlık suçu işleyen bir kitle var. Biz onları, ocak söndüren, ev yıkan, kadınları dul, çocukları yetim bırakan kan emici yaratıklar diye tanımlıyoruz. 

Bir insanın imkansızlığından düştüğü zor durumdan nemalanmak kadar kötü bir şey olamaz. Ocakları söndüren, evleri yıkan kan emici yaratıklar diye tanımlanan tefeciler, insanlarımızı uçuruma atmaya devam ediyor. Toplum olarak kan emici, bu tefecilere karşı dik durmalı onları deşifre etmek durumundayız.

Çünkü onlar insanların evini yıkıyor, ocakları söndürüyor hatta ve hatta insanların intihar etmesine bile sebep oluyor. Bunlar hem dinen, hem de kanunen suç işliyorlar. 

Muhakkak iş hayatında yaşanan her ekonomik dengesizliğin değişik sosyal sonuçları olur. Bir yandan, batağa sürüklenen biri olurken, bide bakıyorsunuz ki “düşenin dostu olmaz ya”, el uzatanların kan emici olduğunu unutuveriyorsunuz.

Gözü birilerinin ocağını batırmakta keskin palavralara sahip kan emiciler. Varsın olsun dedirten, cahil cesaretiyle batağına düşülen kan emici tefeciler hayatınızın ocağı olup sizi kor alevde tutuşturmaya çalışıyor. Bu kan emiciler, toplumun üretken kesimi değil, üretimden farklı bir şekilde kan emerek beslenen tiplerdir. Yaşanan sıkıntılardan ve sosyal sonuçların varlıkları ile daha da çekilmez ve ağır kılarlar bu tefeciler. 

Bu alçak Tefeciler, Batman´da bazı sanayici, işadamı, esnaf ve çaresiz insanın sonu olmuştur. Ekonomik sorunları yüzünden ve bankalardan gerekli krediyi alamayan veya borçları nedeniyle darboğaza düşen bazı kişiler, tefecilerin kucağına düşmüş ve yüksek faizle aldıkları paraları ödeyemedikleri için içinden çıkılmaz bir hale girmişler...

Kuşkusuz, bu tefeciler doğal olarak, kimse bizden para almak için kimseyi zorlamıyor ki; diyebilirler. Yani, ‘Alan da veren de memnun´ diye tanımlama yapabilirler…

Ama insanları nerelere ve nelere sürüklediklerini görmek işlerine gelmiyor. Öyle ya ‘Paramı getir nerden getirirsen, nasıl getirirsen getir´ mantığı var bu kan emicilerde.

Ekonomik zorluklar nedeniyle çareyi kredi kartlarında arayan vatandaşlar, bu nedenle artan borçlarını da yine borçlanarak çözmeye çalışıyor. Bunu fırsat bilen bazı kişiler de paralarına para katıyor. 5 bin liralık kredi kartı borcu karşılığında vatandaş 500 lira faiz ödüyor.

Tefeci kart borcunun tamamının bedelini vatandaşa ödüyor. Sonra dükkânındaki POS cihazından ödediği borcun üzerinde yüzde 10 ilave ederek 12 taksitli çekim yapıyor. Sanki alışveriş yapmış gibi kredi kartından çekilen bu parayla vatandaş yüzde 10 faizle borçlanmış oluyor. Sistemin tefeci için hiçbir riski yok. Kart sahibi taksitleri bankaya ödüyor. 

POS tefeciliği yöntemiyle tüketiciye ait kredi kartı gerçekte mal veya hizmet satışı olmadığı halde bir satış işlemi varmış gibi POS cihazından geçiriliyor. Yöntemle satıcı tarafından komisyon ve faiz düşüldükten sonra kredi kartı sahibinin nakit ihtiyacı karşılanıyor. Vatandaş, öncelikli olarak taksit imkanı sağlanan bir işletmeye gidiyor. Örneğin 800 TL´ye ihtiyacı varsa önce paranın faizinde anlaşılıyor, vergiler de eklenerek vatandaşa maliyeti çıkarılıyor. Daha sonra kredi kartıyla satış yapılmış gibi POS cihazından çekim yapılıyor. POS tefeciliğinde hem alana hem de verene 3 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılabiliyor.

Yürürlükteki  Ceza Kanunu 241 maddesinde “Tefecilik”   “Kazanç elde etmek amacıyla başkasına ödünç para veren kişi” olarak tanımlanmış ve tefecilik yapanlar “iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Tefecilikle suçlarıyla mücadele kapsamında gerek Emniyet gerekse Maliyenin tefecileri yakın takibe alması gerekir. Bunun için; Genellikle tefecilerin para verdikleri kişilerin ev ve arsalarına ipotek koydukları dikkate alınarak, Tapu Sicil Müdürlüğünden alınacak ipotek bilgilerinden yola çıkarak iz sürülmeli ve ipotek koyanların tefeci olup olmadığına ulaşılırsa bu kan emici vijdansızlara kolaylıkla ulaşılacaktır. 

 

 
 
 
Etiketler: BATMAN´DA, TEFECİLERE, KİM, ´DUR´, DİYECEK,
Yorumlar
Diğer Yazılar
BATMANLI BÜROKRATLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
ÖNCELİĞİMİZ DEVLET OLSUN…
DEVLETİN VARLIĞI
SİZ KÜRTLER İÇİN CORONA VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİSİNİZ
FIRSATÇILIK VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİ BİR DURUMDUR
8 MART KADINLAR GÜNÜ…
ELEKTRİK YOKSA HAYATTA YOK
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLAR
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI NE İŞ YAPAR?
SOSYAL MEDYA
GAZETECİLER DE TARAF OLABİLİR
ENTELEKTÜEL, DİNAMİK VE CESUR VALİ
BU EŞKIYALIK DEĞİL DE NEDİR?
BATMANLI OLARAK BİRBİRİMİZE NE KADAR SAHİP ÇIKIYORUZ?
VATANDAŞLAR KARAYOLUNA TEPKİLİ!
KURUMLARDAKİ SAVURGANLIK
YEREL ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKALIM
PANSİYONLU OKULLARDAKİ ALIMLAR
RÜMEYSA NEDEN ÖLDÜ
ANNELERİ AĞLATANLARA LANET OLSUN
MEVSİMLİK İŞÇİLER
TAZİYE YEMEĞİ
BATMAN’LININ PARASI BATMAN’DA KALSIN
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
AİLENİN ÖNEMİ
ŞİRKETLERİ DEĞİL, HALKI KURTARIN
HALKIMIZ VE MEMLEKETİMİZ KAZANSIN
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU
MUHTARLIĞIN ÖNEMİ
10 OCAK “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ”
BİLİNÇLİ SEÇMENE ÖNEMLİ GÖREV
AK PARTİ’DE GÖZLER İL BAŞKANI VE İLÇE ADAYLARINDA
BELEDİYE BİR ŞEHRİN MİMARIDIR
HAYALİMDEKİ BAŞKAN PROFİLİ
İLÇE ADAYLARI KİMLER OLACAK?
ADAY KOLİKLER NERDE?
YEREL YÖNETİMLERDE ADAY BELİRLERKEN
HALKIN SESİ 6 YAŞINDA
DEVLETE İHANET EDENLERİN KARŞISINDA OLACAĞIZ
“ANDIMIZ” MESELESİ
MİLLİ EĞİTİMDE GERİYE DÖNÜŞ MÜ?
MÜDÜRLÜK PEŞİNDE KOŞANLARA GELSİN BU YAZI
YÖNETİCİLİKTE EN ÖNEMLİ KRİTER KİŞİLİKTİR?
NE OLACAK BU GENÇLİĞİN HALİ?
BÖLGE HASTANESİ’NİN BAŞARILI YÖNETİCİLERİ…
TRAFİK KURALLARINA UYALIM!
İLİMİZDE BÜROKRASİ YENİDEN ŞEKİLENECEK Mİ?
BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI ÜZERİNE…
YÜREKLERİ HİZMET İÇİN ATAN YÖNETİCİLER
AK PARTİ’DE İL BAŞKANI BEKLENTİSİ
GÜNDEM AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN ARDINDAN
TRAFİK KURALLARINI İHLAL ETMEYELİM
SEÇİME 5 GÜN KALA
HALKIN İÇİNDEKİ İKİ ADAY ADAYIN PROFİLİ
ADAY ADAYI OLMAK YA DA OLMAMAK!
REEL HAYATIN NERESİNDEYİZ
BAHTI KARA BATMAN
EL ÖPME HASTALIĞI
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DESTEKLENMELİDİR
KURUM YÖNETİCİLERİ
EKMEĞİNİ ÇÖPLÜKTE ARIYOR
BATMAN’DAKİ OTOPARK SORUNU
İŞTE DEVLET BUDUR
ESKİDEN AKRABALIĞIN VE DOSTLUĞUN BİR DEĞERİ VARDI
TRAFİK KÜLTÜRÜ
TÜRKİYE’NİN ORTAK DÜŞMANLARI DEVREDE
GÖREV BİLİNCİ
GENÇLİK VE AHLÂKÎ DEĞERLER
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLARI
Havai fişek satışı yasaklansın
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
63
0
3
9
18
30
2
Trabzonspor
58
0
3
10
16
29
3
Sivasspor
54
0
6
9
15
30
4
Galatasaray
52
0
5
10
14
29
5
Beşiktaş
50
0
9
5
15
29
6
Fenerbahçe
49
0
9
7
14
30
7
Alanyaspor
48
0
8
9
13
30
8
Göztepe
38
0
12
8
10
30
9
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
10
Antalyaspor
37
0
11
10
9
30
11
Kasımpaşa
36
0
14
6
10
30
12
Gençlerbirliği
32
0
14
8
8
30
13
Denizlispor
32
0
14
8
8
30
14
Yeni Malatyaspor
29
0
15
8
7
30
15
Çaykur Rizespor
29
0
16
5
8
29
16
Kayserispor
28
0
15
7
7
29
17
Konyaspor
27
0
12
12
5
29
18
MKE Ankaragücü
25
0
15
10
5
30
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı