Yazı Detayı
04 Şubat 2018 - Pazar 02:18 Bu yazı 381 kez okundu
 
BATMAN’DAKİ OTOPARK SORUNU
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Türkiye’nin hemen hemen her yerinde olduğu gibi Batman’da da otopark sorunu var. Batman’da nüfus ve araç sayısı arttıkça da otopark sorunu daha fazla büyümekle beraber insanların hayatı olumsuz etkilemektedir.

Kaldırımlar ve yollar öyle bir duruma geliyor ki sanki yol kenarları ve kaldırımlar sadece araçlar için yapılmış otoparklar haline dönüşüyor. Eminim herkes bu duruma şahit ve şikâyetçilerdir. Kaç kez kaldırımda ilerlerken önümüze araçlar çıktı? Kaç kez aracımızı sürerken, yolun sağ ve soluna park etmiş araçlar yüzünden, daralmış yoldan geçmekte zorlandık.

Hatta kaza yapma noktasına geldik? Bir de o yolların çift yönlü olduğuna inanmakta ben çoğu zaman şaşıyorum. Bir araç bile zor zar ilerler iken nasıl iki yönlü bir yol olabilir ki oralar? Kaza yapınca da kaza yaptın oluyor. Koyma kardeşim aracını oraya buraya.

Batman’da var olan birkaç tane ücretli otoparklar dururken bile sırf üç-dört lira vermemek için yol kenarlarına çekiyorlar ve trafiği sıkıştırıp, tehlikeye sokuyorlar. Aslında şehirlerde yeterli otopark yapılsa bile sırf bu ücret yüzünden bizim millet otoparklara yanaşmıyor.

Trafik polislerinin bu konuda sert önlemler ve uygulamalar yapması şart. Gördüğü tüm araçları çektirip, ceza kesmesi gerekir. Hoş, ama hangi birine yapacak değil mi? Önce alt yapı hazırlanmalı.

Herkese yetecek kadar otoparklar yapılmalı, elbette uçuk fiyatlar istemeyeceksin milletten hatta mümkünse ücretsiz otoparklar hizmete açılmalı. Bundan sonra da yol ve kaldırım kenarlarına park edilen araçlar tek tek çekilmeye başlanmalı. Ağır cezalar yedikten sonra artık 3-4 lira vermekten çekinmezler.

Taksi durakları içinde önlem almak gerekir. Örneğin, Batman Üniversitesinin önünde bir taksi durağı, kaldırımı resmen taksi otoparkı olarak kullanabiliyor. Millet etrafından dolanarak hatta bazen yola inerek ilerlemek zorunda kalıyor.

Aslında tüm bunların ışığında güzel bir gelişme söz konusu. İnşallah yakında evlerin altına garaj-otopark inşa edilmesi konusunda zorunluluk getiren bir yasa meclisten geçecek.

Bu olduğunda artık yeni inşa edilen tüm evlerde garaj sorunu çözülecektir. Fakat bu kaldırım ve yol kenarlarını işgal etme eylemini tamamen çözmeyecektir. En kısa sürede yolların sağına, soluna ve kaldırımların  işgaline bir an önce çözüm bulunması gerekiyor.

Kaldırım ve yolların işgal edilmesi konusunda ilgili kurumların konuya el atması bekliyoruz.

 

 

 
 
 
Etiketler: BATMAN’DAKİ, OTOPARK, SORUNU,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı