Yazı Detayı
23 Şubat 2019 - Cumartesi 19:12 Bu yazı 160 kez okundu
 
BİR DEVLETİN KALİTESİ, ŞEFKATİ VE UFKU HER BEŞ MEMURUN ORTALAMASIDIR
Ziyaulhak YAMAÇ
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Bir devletin problem çözme kabiliyeti, sosyal, siyasal ve ekonomik alanları rehabilite ederek verimlilik ve yararlanma kabiliyeti 1sorundan 10 problem doğurmama yetenekleri beş Memur veya işçisinin ortalamasından ibarettir.

“Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğütler veriyor. Şüphesiz Allah her şeyi işitmekte, her şeyi görmektedir” (Nisa: 58).

Burada "EMANETİ EHLİNE vermenizi demek. Bir işi bir görevi veya bir yetkiyi ehline vermenizi ve bu yetkilerinizi adaletli bir şekilde kullanmanızı EMREDER. Burada kesin bir emir var namaz, zekat, oruç emri nasıl farz ve yerine getirilmemesi emre itaatsizlik ise, bir makama, mevkie görevli veya yetkili seçildiğinde de bu emir farzdır. Aynı zamanda Farzı aynıdır.

Devlet çok güzel bir nimettir. Tabi ki kıymetini bilene. Fakat devletin organlarının doğru işletilebilmesi için göreve alınan MEMUR veya İŞÇİ özel sektöre alınan bir görevliden 10 kat daha ihtisas sahibi olmalıdır. Ahlaklı, adaplı, merhametli, işini iyi bilen, liyakat ehli ve adil olmalıdır.

Ayrıştırıcı, fitneci, çıkarcı, kuralcı, kibirli, namusuz ve bölücü asla olmamalıdır Bu görevleri talep eden memur ise bu işin yeryüzündeki en büyük kul hakkı içeren bir iş olduğunu düzgün yapılmadığı zaman büyük vebal altına girileceğinin bilincinde olmalıdır.

Devletler, varlığına kasteden tehditler dışında asla cezalandırıcı bir aygıt olarak görülmemelidir. Bir kanunun uygulanması cezalandırma değil rehabilite edip yararlı bir kültür oluşturmaktır.  Devletin görevi her zaman faydalıyı korumak ve büyütmektir zararlıyı da tedavi edip azaltmaktır.

Bir devletteki kanun ve yönetmeliklerin tamamının amacı Milleti her yönden geliştirip, güçlendirip ve korumak içindir. Yasalar kendini bilmez kanun ve yönetmelik uygulayıcıları tarafından mafyavari adaletsiz bir şekilde acı çektirmeye yönelik uygulanıyorsa, problemler artar ve çeşitlenmeye başlar.

O yüzden dolayı bir Memurun yetkisini yanlış uygulaması ve bu minvalde toplumun devlete olan güvenin ve adalet duygularının zedelenmesi MEMUR tarafında bilinçli veya bilinçsiz devlete yapılan bir saldırıdır. Böyle algılanmadığı müddetçe problem ve sorunlar matruşka gibi birini çözeyim derken altından ondan daha kötümser problemler türemeye devam eder.

Özellikle dinimizde birini düzeltmeden nasihat etmeden önce kendinizi sınamalısınız diye kurallar vardır. Bu sebepten dolayı Devlet bir şemsiyedir. Onu işleten ve yürüten ise yetki verdiğimiz memurlardır.

Devletten maişet alan MEMURLARIN ve İŞÇİLERİN kalitesi DEVLETİN kalitesi ile birebir eşdeğerdir. Bir kurumdaki her Memurun kalitesi, seviyesi, iş çözme yeteneği, adalet ve vicdan duyguları 5 Memurun ortalamasıdır.

Bu sebeple bir Memur görev yaptığı il veya şehrin kültürel mozaiğini bilmeli halkla ilişkiyi, sosyal psikolojiyi ve normal bireysel psikolojide ihtisası olmalıdır. Kaş yapayım derken göz çıkartmamak için buna mecburdur.

 
 
 
Etiketler: BİR, DEVLETİN, KALİTESİ,, ŞEFKATİ, VE, UFKU, HER, BEŞ, MEMURUN, ORTALAMASIDIR,
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı