Yazı Detayı
06 Ocak 2019 - Pazar 12:00 Bu yazı 167 kez okundu
 
BİR KURUMUN VEYA KURULUŞUN UZUN YAŞAYABİLMESİNİN ESASLARI
Ziyaulhak YAMAÇ
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Etrafımıza ve insanlık tarihine baktığımızda binlerce başarılı veya başarısız oluşum, kurum, camia, müessese, işletme gibi örgütlü yapılar görürüz. Bu yapılardan küçük bir kısmı Siyasal ve toplumsal bir yapı ise büyümüş ve devlet haline gelmiş.

Diğer yandan ekonomik bir yapı ise düzenli bir şekilde büyümüş fabrikalaşmış büyük ekonomik bir güç haline gelmiş. Diğer taraftan tarihimize veya etrafımıza baktığımızda başarısız olan binlerce kurum ve kuruluşlarında görebiliyoruz. Başarılılık veya başarısızlık asla tesadüf değildir.

Hepsinin altında yatan onlarca sebep vardır. Mücbir sebepler hariç başarılılık veya başarısızlık bir planlamanın doğru veya yanlış uygulanış biçimleri ile de alakalıdır.

Peki neden? İki fikir, teşebbüs veya dava bir iddia ile ortaya çıkıyor biri başarılı olup büyürken diğeri başarısız oluyor işte burada bir ilim bir izan bir planlama ve bir hikmet vardır.

Hiç bir şey kendiliğinden başarılı veya başarısız olamaz. Başarılı olmanın kanunları olduğu gibi başarısız olmanın da kanunları vardır.

Ticari, ekonomik, sosyal ve siyasal bir işe teşebbüs edildiği zaman eğer yok olmak istemiyorsanız! Büyüyüp dallanıp budaklanarak ekonomik, sosyal, siyasal olarak başarılı bir güç olmak istiyorsanız şu kurallar olmazsa olmazımız olmalıdır.

1- İlgilendiğiniz konu ile ilgili bir iş veya teşebbüs FİKRİNİZ olmalıdır.

2-Bu fikrinizin gerçekleşmesi için siyasette toplumsal ortam, ekonomide ise ekonomik ortam uygun ve müsait olacak veya müsait hale gelmesi beklenecek yada getirilmelidir.

3-Fikrin gerçekleşmesine hizmet edecek örgütlü hale getirilmiş bir güç olmalıdır. Bu güç eğer ekonomik bir teşebbüste bulunacaksanız iyi bir EKİP olmalı eğer Siyasal alanda bir teşebbüsünüz varsa o zaman iyi örgütlenmiş bir kadronuz bulunmalıdır.

4- Fikrinizin gerçekleşebilmesi için küsmeyi, darılmayı engelleyecek bir mekanizmanız bulunmalıdır.

Siyasette toplumsal çevre içinde meydana gelen ortak bilincin sürekli güncellenmesi ve tahkim edilmesi esas olmalıdır. Diğer yandan eğer girişiminiz Ekonomik kurumsal bir yapı kurmaksa aynı şekilde bu sefer ekibiniz içindeki unsurların sürekli olarak ortak bir hedefte güncellenmesi ve sorumluluk almadı sağlanmalıdır.

Bu maddeler çoğaltılabilir fakat bir İşyerini bir Partiyi bir Devleti yada bir Milleti başarılı kılmak istiyorsanız makro veya mikro ölçekteki bu yapılara çekirdek diye nitelendireceğimiz bu kurallar doğru ekip, yer ve zamanda uygulanmalıdır.

Aksi halde başarısızlık kaçınılmaz olacaktır.

 
 
 
Etiketler: BİR, KURUMUN, VEYA, KURULUŞUN, UZUN, YAŞAYABİLMESİNİN, ESASLARI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı