Yazı Detayı
23 Ağustos 2018 - Perşembe 13:53 Bu yazı 392 kez okundu
 
DOLARI ÖLDÜRMENİN YOLU ÜRETİM
Ziyaulhak YAMAÇ
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Gezi olaylarından bugüne kadar ülkemize yönelik ekonomik manipülasyon ve spekülasyonlar ile döviz karşısında TL’nin değeri bin bir hinlikle ve zorlamayla TL endeksinin %60 seviyesinin altına düşürüldü. Dövizin artması egemen emperyalist ABD ve çetesinin ekonomik saldırıları ile artıyor.

Bu doğru fakat ekonomik saldırı yapıldığı zaman bizim en zayıf noktamız neresiyse oradan saldırı gerçekleştiriliyor. Tabii olarak bizimde buna karşı önlemler almak zorundayız.

Ülkemiz son 16 yıllık dönemde dünyada döviz bolluğundan yararlandı ve bu döviz bolluğu üretimi bırakmamıza dışardan daha ucuza ürün ithalatı yapmamızın önünü açtı. Döviz bolluğundan dolayı TL’nin değerli olması ihracatçımızı rekabet edemez duruma getirdi ithalatta ise daha fazla ithalat yapıp üretimin düşmesine ve ucuz gelen dövizlerin ithalat yoluyla dışarıya akmasına sebep oldu. Bunun teknik yönü budur.

Siyasal yönü ülkemizin egemen emperyalist güçlere karşı çıkarlarımızı korumasından kaynaklanıyordu emperyalistler eski pısırık hakkını arayamayan bir Türkiye istiyordu Ak Parti iktidarının son döneminde egemen emperyalist güçlere karşı milletin çıkarlarını korumak adına bir direnç dik durma politikası izlendi.

Bu durum egemen güçleri kızdırdı ve ülkemizi sosyal, siyasal ve ekonomik yönden ablukaya almaya ve yeniden boyunduruk almaya çalışıyorlar. Bu saldırılara karşı elbette Devletin yanında milletinde dik durması gerekmektedir. Çünkü bu mücadele ülkenin dolayısıyla vatandaşların çıkarlarını artırmak ve korumak içindir.

FOTOVOLTAİK ENERJİ ÜRETİMİ İLE DOLAR DÜŞÜRÜLEBİLİR

Fotovoltaik üretim güneşten gelen ısı ve ışığı güneş hücreleri sistemi ile elektrik enerjisine dönüştürür.

Güneş noktasında şanslı bir ülkeyiz ortalama yaz kış ülkemiz 365 günün 200 gününü güneşli geçirmektedir. Bu durum Almanya gibi güneş fakiri bir ülkede yılda 60 gündür. Buna rağmen Almanya son dönemde enerjiye olan bağımlılığını azaltmak için güneş enerjisiyle elektrik üretiminde çok hızlı büyümüştür yılda 45 mw elektrik üretiyor Türkiye ise Ak Parti iktidarından önce 0,3 mw iken Ak Parti döneminde 6 Mw yükseltilmiştir fakat bu yetersizdir. Güneşten bedavadan elektrik üreterek cari açığımızı düşürebiliriz.

Dövizin  enerji ithalatı yoluyla dışarıya akması engellenebilir ve TL’nin değeri döviz karşısında daha fazla güçlenmiş olur. Binaların boş duran çatıları güneş enerjisi panelleri ile donatarak küçük fakat yüzbinlerce binanın bir araya gelmesi ile Allah’ın bize bahş ettiği bu fırsattan yararlanılabilir. Ülkemiz en fazla cari açığı enerjide kullanılan petrol ve gazdan vermektedir. Ülkenin ekonomisini %60 civarında kırılgan hale getiren budur.

Bunun yanında tarım ve hayvancılıkta da daha fazla üretimin olabilmesi için çiftçiye modern üretim yöntemleri eğitimi ve fiyat desteği verilmelidir. Dolar veya dövize darbe vurulmak isteniyorsa yerli Üretime ultra destek verilmelidir...

 
 
 
Etiketler: DOLARI, ÖLDÜRMENİN, YOLU, ÜRETİM,
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı