Yazı Detayı
05 Ağustos 2018 - Pazar 10:49 Bu yazı 348 kez okundu
 
DÖRT DUYGUNUN DAVRANIŞLARA ETKİSİ
Ziyaulhak YAMAÇ
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

KORKU; Bizi oturtan ve frenleyen istemsiz duygusal bir savunma mekanizmasıdır. Korku Herkeste vardır.

Bir vakıa ile karşılaştığınızda otomatik doğal zekânız bilgi seviyeniz nispetinde tüm olasılıkları hesaplayarak tehlikenin yüksek olduğunu sezdiği An devreye girer.

 Ve sizi o vakanın olumsuz olabilirliklerinden korur. Eğer bu duygu olmamış olsaydı dünyada daha fazla kaos ve dengesizlikler olurdu.

CESARET; Bizi ayağa kaldıran ve koşturan duygusal bir saldırı mekanizmasıdır.  Cesarette her insan da vardır. Cesaret ikiye ayrılır birincisi Bilgiye dayalı cesaret ve ikincisi bilgisizliğe bağlı cesarettir. Bilgisizliğe bağlı cesaret hayvanı ve zararlı bir cesaret çeşididir.

 O yüzden dilimize cahil cesurdur. Diye Bir deyim yerleşmiştir. Bilgiye dayalı cesaret en faydalı ve herkese faydalı olan cesarettir. Mesela yeryüzünün en cesur insanları bilgi hazinesi PEYGAMBERLERDİR.

Yine bir vakıa ile karşılaştığınızda bilgisiz olanlarda hiçbir olasılık hesabı yapmadan çabucak ortaya çıkar. Özellikle gençler bu evrededir.

Gençlerde cesaret yüzdesi daha yüksektir bu sebeple riski hesap edecek tecrübeye ve bilgiye sahip olmadıkları için her belanın içerisindedirler. Cahil ve cesur gençler Yasadışı örgütlerin, çetelerin, ideolojilerin ve istihbarat teşkilatlarının AVLANMA sahasındadırlar.

TEVAZU; Ne zaman oturmamız gerektiğini öğreten duygusal bir erdemli mekanizmasıdır. Burada cesaret, korku, bilgi, sevgi ve şuur ahengi içinde hareket ederler.

Tevazu genellikle Orta ve ileri yaştaki gün görmüş insanlarda bulunur nadiren de olsa iyi aile veya arkadaş çevresinde veya bir alimin rahlei tedrisatinda yetişmiş GENÇLERDE DE bulunabilir...

GRUR ise, bizi asla oturtmayıp ayakta bekleten Ve başarısızlığımızı uzun vadeli hale getiren psikolojik ve öyle olmamasına rağmen kendisini merkez görme DUYGUSUDUR..

Bu gurur melaneti bir beladır. Genellikle cahillerde bulunan bir hastalıktır. ileri versiyonu KİBİRDİR.

Bazen okumuş ama okuduğunu ve yaşadığını anlayamamış hafıza kartları hükmündeki alim ve profesörler gibi.

Bazen de mülk sahibi olmuş eline tesadüfen bir imkan ve makam gücü geçmiş ama adam olamamış başkanlar, yöneticiler, bakanlar, vekiller, hakimler ve müdürlerde vardır.

 Allah bu ümmeti, devleti ve milleti bunların şerrinden ve faydasından ki bunların faydasında kaş yapayım derken göz çıkarmaktır. KORUSUN...

 
 
 
Etiketler: DÖRT, DUYGUNUN, DAVRANIŞLARA, ETKİSİ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı