Yazı Detayı
17 Şubat 2018 - Cumartesi 23:47 Bu yazı 159 kez okundu
 
EKMEĞİNİ ÇÖPLÜKTE ARIYOR
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Maddi imkanları yerinde olan insanlar evlerinde kimileri istirahat ederken kimisi de uyuyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde etrafı bezle çevrili ve uzunluğu iki insan boyunda bulunan iki tekerlekli arabalarıyla çöp konteynırlarını karıştırarak ekmeğini çöpten arayan insanlara çoğumuz rastlamışızdır.

Bir hafta önce gece geç saatlerde eve giderken bu insanlardan biri dikkatimi çekti.Saat gecenin iki civarı idi.Kendisine kolay gelsin dedim.Sağol Abi dedi.Merakımdan kendisine bazı sorular sordum.Bu çöplerden neler topluyorsunuz,elinize ne kadar para geçiyor? "Abi çöplerden daha çok plastik ve demir olan maddeleri topluyorum,sonra da hurdacılara satıyorum. Bunların az ve çokluğuna göre elime günlük 20 veya -30 TL arası para geçiyor ve bu para ile ailemi geçimini sağlıyorum dedi.

Arabasına baktım içini hemen hemen yarılamıştı.Bu arada sohbetimiz devam ediyordu,poşetlere konularak çevreye atılan ekmeklerden bahsetmeye başladı."Her çöpün yanında bir sürü ekmek poşeti görüyorum, insanlar bu kadar ekmeği neden israf ederler, çok rahatsız oluyorum" dedi.Konuştuğum bu şahıs bizlere insanlık dersi veriyordu.Yapılan ekmek israfını haklı olarak O da eleştiriyordu. Elimi cebime attım,kendisine bir miktar para vermek istedim,kabul etmedi. Israr etmeme rağmen almadı."Abi ben ekmek paramı çıkarıyorum."

O kadar etkilenmiştim ki, şerefli ve namuslu Bu insanı alnından öpmek istedim.Evimin yolunu tuttum.O gece bu olayı düşündüğümden, gözlerime bir türlü uyku girmedi.Ben uyumaya çalışırken karşılaştığım O insan, bu soğuk kış gecesinde belki de sabahlara kadar çöpleri karıştıracak ve ekmek parasını kazanmaya çalışacaktı.Ekmeğini çöplükte aramaya  çalışanların hepsi, bu insanla aynı karakterde olmayabilir.Çünkü bu sıralar bu işi yapanların sayısı çoğalmışa benziyor.

Batman’da yaşayan 45 yaşındaki 4 çocuk babası adam evinin geçimini çöp toplayarak sağladıklarını ifade ediyor, Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez çöpe çıktığını adam iki çocuğunun okul okuduğunu başka bir iş bulamadığından dolayı bu işi yaptığını söyledi.

 Yaptığı işten dolayı insanların kendisini çoğunlukla hor gördüğünü söyleyen fedakar adam,  Çöp toplamanın sağlık bakımından riskli olduğuna da dikkat çeken adam başka iş bulamadığım için mecburen bu iş yapmaktayım. 

Mahallelerdeki çöplerde plastik, demir ve kağıt atık toplayan adam , evine ekmek parası götürüyor. Günün ilk ışıklarıyla mesaiye başlayan 45 yaşındaki adam zor koşullar altında ekmeğini çöpten çıkarıyor. Geçimini sağlamak için plastik malzeme, demir ve karton topladığını belirten adam, "Ekmeğim için ter döküyorum. Ailemin geçimini sağlıyorum. Aylık 800-900 lira kazanıyorum. Kazandığımı aileme veriyorum. Çöplükte kötü kokuya rağmen alın terimle ekmeğimi kazanıyorum. Kanunsuz işlere bulaşacağıma çöp kokularına katlanıyorum.

 Ben kendisine Batman’daki sivil Toplum kuruluşları yardıma muhtaç insanlara yardım dağıtıklarını, bu yardımlardan faydalanıp faydalanmadığını sordum. Abi STK’larda tanıdıklarımız olmadığı için bize verilmiyor. Bütün yardımları ihtiyaçları olmayan yakınlarına veriyorlar dedi.

 Her insan hayatı boyunca bir iş tutmak ve para kazanarak geçimini sağlamak zorundadır.Belli bir yaş düzeyine geldikten sonra eli iş tutan kişilerin başka insanlar üzerinde asalak olarak yaşamaya hakkı yoktur.

Dolayısıyla,her insan belli bir iş tutmaya çalışmalı,üretmeli ve karşılık olarak da şerefli bir biçimde kendi geçimini sağlamalıdır. Batman’da STK’ların dağıtıkları bütün yardımların fakir ve ihtiyacı olan insanlara ulaştırıldıklarına inanmıyorum. Nedenini soracak olursanız, STK’lar dağıtıkları yardımları yönetimlerinde yer alan kişilerin ve kendilerinin yakınlarına dağıtıkları herkes tarafından biliniyor. Çöplerden ekmeklerini kazanan insanlara Batman’daki kaç STK yardım eli uzattığını merak ediyorum.

Batman’daki sivil toplum kuruluşlarının yönetici kadrolarında bulunan kişilerin büyük bölümü Batman’daki kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlardır. STK’ları görev yaptıkları veya başka kurumlarda bir makama yönetici olmak için kullandıklarını bilmeyen yoktur. 

 
 
 
Etiketler: EKMEĞİNİ, ÇÖPLÜKTE, ARIYOR,
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı