Yazı Detayı
11 Mart 2018 - Pazar 11:25 Bu yazı 334 kez okundu
 
EL ÖPME HASTALIĞI
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Yaşamları boyunca hep şahsi menfaat uğruna ömürlerini  tüketen, güç ve  makamlar karşısında ihtirama geçip kamburlaşan, eğilen, el etek öpenlerin kirlenmesi kaçınılmazdır. Üzülerek belirtmek isterim ki, yaşadığımız toplumda el öpme bir hastalık haline geldiğini görüyoruz.

İnsani melekeleri dumura uğramış ve nefsin emrine verilmiş  böyle tiplerin toplum adına millet adına ortaya koyacakları bir plan, proje ve hizmet olmadığı gibi insanlık için hep huzursuzluk kaynağı olacakları da aşikardır.

Özellikle makam mevki sahiplerinin her platformda elini öpmek için kuyruğa giren bazı yalaka takımları, bir koltuk kapmak için ve resmi kurumlarda bir yerlere gelebilmek için kendilerine görev edinen ve bunu bir adet haline getiren fertlere karşı iradi bir duruş sergilemeleri, el öptürmekten haz duyan bazı yetkililerin de toplumun bir refleks ortaya koyma zarureti vardır. 

Memleketimizde bunları görüyoruz ve gerçekten üzülüyoruz.  Kendisinden yaşça küçük olan  siyasetçilerin, idarecilerin ve işadamlarının önünde el öpme yarışına giren insanların görüntüsü üzüntü verici.  Acaba yıllarca aynı koltukları işgal eden el öpmede mahir bazı STK temsilcileri,  varlıklarını el öpmeye mi borçlular diye düşünmekten de kendimi alamıyorum.

 El öpme ile bir takım kazanımları elde etmeyi  yahut sahip oldukları mevkilerde devamlılıklarını,  siyasetçiler ve idareciler sayesinde sağladıklarını düşünen,  siyasetçilerin ve idarecilerin,  yasalardan aldıkları gücü ve tasarruflarını  onların üzerinden duygusal bağ oluşturarak kırmaya çalışan zavallılar.

Sosyal medya ve görsel medyada sık sık  el öpme görüntüleri  de gündelik hayatta toplum arasında konuşulan ve acı tebessümlerle  ifade edilmeye çalışılan bir realite. Kendilerinden  yaşça küçük yöneticilerinin ellerini öpmek saygı göstermek değildir. Makamlara saygı gösterilir. Ancak el öpmekle değil.

Milletin, neslin geleceği adına hiç bir fikri, planı, projesi, derdi, ıstırabı olmayan, midesi aktif beyni pasif kelli felli bazı insanların hep el öpme ve protokolde   görünme derdinde olmaları her şeyden önce tedavisi zor bir hastalık gibi görünüyor. Böyle bir hastalığın toplumun içerisine yayılması durumunda içinden çıkılması zor bir duruma gelinecektir.

Bu tip insanlar dışı muhteşem , içi oldukça çirkindir ki, bunların caddeye bakan yanı ve arka tarafı birbirinden farklı binalara benzetmek yerinde olur düşüncesindeyim. Bu binaların ana yola bakan cepheleri  temiz, güzel, görkemli ve göz alıcıdır ancak arka tarafına baktığınızda perişan, çirkin görünümlü ve boyalarının dökülmüş olduğunu görürsünüz.

Onun içindir ki, böyle bir hastalığın toplumun diğer kesimlerini de anıl merkez bir güç gibi kendisine çekmesini engellemek,  bu kişiliklerin arka cephelerini de mahiyetine uygun hale getirilmesine yardımcı olup asli hüviyetlerine kavuşturmak gerekir ki, arzularını ve hırslarını bileyip devlet erkanı  veya siyasetçi  karşısında el öpme serenomisine dönüştürme cüretini  gösteremesinler.  Saygı ve sevginin tezahürü el öpmeye bağlı değildir. Zira çoğu  siyasetçiler  bu durumdan oldukça  muzdariptirler.

Faniler fanilerin karşısında dilencilik yapmaktan kurtarılmalı, o menfezler kapatılmalı ki,  arzu ve isteklerinin, menfaatlerinin, hislerinin etrafında çark edip, pervaz edip dönenlerin ruhuna hayat kazandırılmış, usul ve erkan öğretilmiş olsun. 

Kalbi kadar kafasına, kafası kadar bedenine, bedeni kadar da ruhuna,  her yaptığı fiil, atacağı her adım karşısında vize soranlar hem siyasetçiye,  hem idareciye, hem devlet erkanına itici bir güç sağlar, toplumun ve milletin gerçek mimarları olurlar.

Makam ve koltuk sahiplerinin önünde kamburlaşmaktan kurtulduğun da gerçek ahenk, özgürlük ve toplumsal duruş sergilenmiş,  siyasetin ve bürokrasinin  önündeki  önemsizmiş  gibi görünen yokuşlardan bir daha aşılmış olacaktır.

 

 
 
 
Etiketler: EL, ÖPME, HASTALIĞI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı