Yazı Detayı
24 Aralık 2017 - Pazar 11:44 Bu yazı 871 kez okundu
 
ELEŞTİRİ VE TAKDİR
Murat Düz
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Değerli okuyucular yapılan olumlu hizmetleri bile takdir etmeyip sürekli eleştirenlere ve eleştirilmesi gerekenlere karşıda suskun ve sesiz karşı bir serzenişim olacak.

İlimizde yatırım, hizmet ve etkinlik kimden gelirse gelsin takdir etmesini ve teşekkür etmesini becermemiz gerekiyor, teşekkür etmiyorsak bile en azından acımasızca eleştiri yapmamalıyız. Çıkarımız yok diye veya sevmediğimiz için eleştirmemeliyiz.

Belediyeler bir hizmet yapar eleştiririz, siyasetçiler çalışmalar yapar eleştiririz, ilimizde beş yüze yakın sivil toplum kuruluşu var etkinlik, çalışma ve proje üreten sınırlı sayıda sivil toplum kuruluşu var onları eleştiririz.  Görevlerini yapmayanları eleştirmeyiz. Ancak çıkar ve menfaatleri için tabela konumundaki sivil toplum kuruluşlarına karşı sesiz kalınmasından dolayı rahatsız oluyorum.

Vatandaşa yönelik güzel hizmetler yapan kişi ve kurumların yaptıklarını yerden yere vurarak, acımasızca eleştirerek heyecan ve çalışma şevklerini kırmaya hakkımız yok diye düşünüyorum. Bu tür davranışlarla kişi ve kurumları yıpratma yerine pozitif katkıda bulunmaya gayret edelim varsa bir eksiklik katkı sunarak tamamlamaya çalışalım.Aksi halde ilimiz gelişmez ve büyümez.

Kendi çıkar ve menfaatleri için Batman’daki kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticilerini karalamaya çalışan Batman’ın bazı gazetecilerine sormak istiyorum.  Merak ediyorum ne oldu da düne kadar manşetlerinizden indirmediğiniz yöneticileri bugün bombardımana tutuyorsunuz. Çıkarlarınıza mı ters düştüler. Peki merak ediyorum, çıkar ve menfaatleri için eleştirisel yazı yazan ve haber yapan gazeteciler niye sözde sivil toplum kuruluşları tarafından eleştirilmiyorlar.  Allah aşkına siz değerli okuyucularımıza soruyorum. Kendi çıkar ve menfaatleri için yöneticileri hedef alarak eleştirmek habercilik midir?, gazetecilikte etik midir?.İş verenleri göklere çıkaracaksınız, iş vermeyenlere çamur at izi kalsın diyeceksiniz. Bu mu demokrasiniz, bu mu gerçek adaletiniz ve bu mudur gazetecilik ettiğiniz,

Elimize kalem aldığımızda ve bulunduğumuz ortamlarda eleştiri, tenkit parasız ve beleş diye hiçbir şeyden geri kalmıyorsunuz ve acımasızca eleştiri yapıyorsunuz. Bu durum memleketimize ve halkımıza zarar vermektedir. Memleketimizin imajına zarar verenlere elbette çeşitli yollardan gerekli cezaların verilmesi sağlanmalıdır.  Ancak bütün dünyaya ve Türkiye’ye memleketimizin adını olumsuzluklarla anılacak haber ve yazıları yazmak memlekete yapacağımız en kötü hizmetlerden olacaktır.

Toplum olarak kaybettiğimiz en önemli özelliklerimizden biri olan Empati yani kendimizi eleştirdiğimiz insanların yada kurumların yerine koysak aynı şeyleri yazabilecekmiyiz yada konuşabilecekmiyiz, elbette hayır yazamayız ve konuşamayız, o halde neden bunları yapıyoruz.

Dostane tavsiyem kurumlardan ve kişilerden bazı beklentilerimiz olabilir, bu beklentimiz  gerçekleşmemişte olabilir, o kurum ve kişi’yi sevmiyor da olabiliriz amma tüm kişisel beklentiler aleyhte konuşmayı ve yazmayı gerektirmez.

Kurum ve kuruluşlar bizim, bu siyasetçiler bizim, Sivil toplum kuruluşları bizim, kısacası bu şehir hepimizin. Yanlışlar olduğunda yazmadan önce eksiklikleri ve yanlışları ilgili kişilerin bizzat kendilerine söyleyerek bilgilendirme yoluyla iletmemiz daha etik ve daha doğru olacağına inanıyorum. Yapılan uyarılara rağmen yanlış ve eksiklikten dönmeyenleri üslubuna uygun, kişisel haklarına saldırmadan yapılacak haber ve yazılar her kesim tarafından takdirle karşılanacaktır.

Sivil Toplum Kuruluşları, şehirlerin ana damarlarından birisidir. Hal böyle olunca bizler de STK’lara büyük anlamlar yüklüyoruz. Sivil Toplum Kuruluşuna ana damar dedik ya, bunun bir anlamı olmalı. Şehirlerin Sosyal, kültürel alanlarında çeşitli faaliyetler, organizasyonlar yaparak toplumun yozlaşmış kanadını veya değerlerini geçmişe döndürmek için çaba harcamalıdır.

Sivll Toplum Kuruluşu demek bütün programlarını din üzerine kurgulayan ve sadece dindar bir topluluk olarak kendini sergilemekte değildir. Bu topluluklarımız dini programlar yapmasın demiyorum fakat bunun yanı sıra şehrin kültürü ve tanıtımında katkı sağlayacak çalışmalarda da bulunmalıdırlar. Malum Batman’da  kültür ve tanıtım üzerine sınıfta kaldık ve kalmaya da devam ediyoruz. Buna çare için sivil toplum kuruluşlarının taşın altına elini sokmaları gerekiyor. Batman’ın tanıtımını yapmak isteyen ve yapan kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticilerini de eleştiriyoruz.

Sivil toplum kuruluşları devamlı projeler üretmeli, vizyonuna dayalı önemli işlere imza atmalıdır. Sadece başkanlık  koltuğunu doldurmak için oturacak, halkına ve memleketine zarar vermek için koltuğa bir isim oturtulacaksa o koltuğun boş kalması daha hayırlıdır. Şahsi çıkar ve menfaatleri için, bir şehrin Sivil Toplum Kuruluşunun Başkanlık koltuğu verilmez. Bunun dışında kurumlar arası iç çekişmelere mahal verilmemelidir. Gruplaşarak bir yere varmak isteyenler toplumu değil kendi menfaatini düşünenlerdir. Onların zaten bu şehre faydası olmaz.

İlimizdeki sivil toplum kuruluşlarının büyük bir bölümü memleketimize ve halkımıza zarar veren fuhuş, uyuşturucu ve tefeciliğe karşı eleştirecek hiç açıklama ve kınamalarını şimdiye kadar duymadık ve şahit olmadık. Ancak söz konusu ideolojileri olunca araştırmadan ve bilgi sahibi olmadan kıyameti kopararak konunun muhatabı olan kişi veya makam sahiplerini seviyesizce eleştirir ve yargısız infaz ederler.

Ey sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri sizlere seslenmek istiyorum. Yandaşlarınızın çıkar ve menfaatlerini değil halkımızın ve memleketimizin çıkar ve menfaatleri öncülüğünüz olsun. Uftan puftan bahanelerle kamuoyunda memleketimizin imajını zedelemeye hakkınız yoktur. Kurumlara yönetici olarak atanan insanlara saygılı olmayı öğrenin bir kere, siz bir kurumun başına yönetici olarak gelemiyorsanız gelenleri içinize sindirirseniz iyi olur.

 Kamu kurum ve kuruluşlarında yönetici olarak görev yapıp ayda bir gün işgal ettikleri makamlara uğramayanlara neden tepki göstermiyorsunuz. Aynı fikirde olduğunuzdan mıdır? Hep bizim rab bizim mantığını bir kenara bırakın ayrımcılık yapmadan halkınıza hizmet etmeye çalışın. Kurumları ve yöneticilerini rahat bırakın ki memleketimize ve halkımıza hizmetsinler. Adamlar sizinle mi uğraşsınlar yoksa hizmet için mi uğraşsınlar şaşırmışlar kalmışlar.

Bir sivil toplum kuruluşunun başkanı iseniz memleketin sahibi olmanızı göstermez. Kendinizi bulunmaz hint kumaşı olarak görmeyin Bütün Batman sizleri tanıyor ve biliyor ve bütün Batman sizlerin bir makam veya bir mevki ye gelmek için sivil toplum kuruluşu başkanlıklarına geldiklerinizi biliyor. Siz sizden olmayanlara değer verin ki insanlar da size kıymet versin. 

Tarafsız olun ki eleştiri yaptığınız konularda Batman halkı sizi takdir etsin.  Ben sizin yaptığınız eleştirilerin hiçbir tanesinin Batman ve Batman  halkının faydası için yapıldığına inanmıyorum. Yaptığınız bütün eleştiriler çıkar, menfaat ve yandaşlarınız için yapılan eleştirilerdir. Sormak istiyorum normal düz memur olarak çalışan kaç tane sivil toplum kuruluşu başkanı vardır.

Hepiniz çalıştığınız kurumlarda kurumun en önemli makamlarını işgal ediyorsunuz. Biraz da kendinizi ve yandaşlarınızı değil memleketinizi ve halkınızı düşünün ki sizleri eleştirmeyip takdir edelim.   Memlekete hizmet ediyorsanız  adam gibi edin. menfaatsiz çıkarsız biz hizmet ve memleket sevdalısıyız deyin ki insanlar sizlere değer versinler.

Memleketiniz ve halkınız için bir şeyler yapın da, bizde sizleri halkları ve memleketleri için kendilerini feda ettiler diye yazalım, memleket gerilerken, halk fakirleşirken, gençlik uyuşturucu batağına gitmeye doğru giderken kendi işleri tıkır, tıkır yürüyenlerden olabilirsiniz ama biraz da halkı ve memleketi düşünenlerden olursanız, hiç olmazsa tutacak bir yanınız olur. Ve halk sizi takdir eder.

 

 
 
 
Etiketler: ELEŞTİRİ, VE, TAKDİR,
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı