Yazı Detayı
04 Kasım 2017 - Cumartesi 08:24 Bu yazı 647 kez okundu
 
GENÇLİK VE AHLÂKÎ DEĞERLER
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Toplumda yozlaşmanın en büyük boyutta olduğu alan gençliğin her şey den uzak ve kendinde olmayışıdır. Kendini tanımayan ve anlamayan bir gençlik bütün ahlaki değerlerden yoksun oluşu insanların gelecekten de nasiplerini almayışını ortaya koymaktadır.

 

Genç nesiller manevi duygulara bağlı kaldıkları sürece yozlaşmadan geçmişlerine sahip oldukları gibi geleceklerinin sağlam temeller üzerinde inşa edilmesi için gerekli bütün gayret ve beceriyi de göstermiş olurlar. Ahlaki değerler, ilkeler toplumdaki bütün bireylerin bağlı oldukları ve yaşamak zorunda oldukları değerlerdir.

 

Genç nesiller bugün öyle bir duruma gelmişlerdir ki, kendilerini bütün ilkelerden azade görmektedirler. Hiçbir şeye bağlı kalmak istememektedirler. Onlar için özgürlük feda edilemeyecek değerlerin başında geldiği gibi kendilerinin dışındaki ve özgürlüklerine zarar veren ilkelerde onlar tarafından ret edilmektedir.

 

Para ve maddi değerler özgürlükleri ile birleştiğinde onlar için her şeyden keyif alma ön planda tutulmaktadır. Zamanı, zaman yapan hayattan zevk alma en büyük ahlaki değerler olarak zikredilirken, ahlaksızlık temel felsefeleri olarak ortaya çıkmaktadır.

 

Ahlaksızlığı ilke edinen bir gençlik manevi değerlerin olmadığı bir toplum geleceğine güvenle bakamaz ve gelecekleri büyük bir tehlike altında olduğu şüphe götürmez bir gerçektir. O halde gençlerimizi yarına hazırlarken manevi değerlerini ilke edinen bir nesil yetiştirme gayret ve çabası için de olmamız gerekir. Allah, ahlaklı, erdemli, kişilikli ve bilgi üreten ve topluma yön veren Gençlik yetiştirmeyi hepimize nasip etsin. Allah Yar ve Yardımcımız olsun.

 

KALİTE ASLA TESADÜF DEĞİLDİR

 

Bazen çevremiz tahammül edemediğimiz insanlarla doluyor, normal zamanlar da aynı masada oturup çay bile içmeyeceğimiz bir sürü karakter ile aynı ortamda bulunmak ve aynı ortamı paylaşmak zorunda kalıyoruz.

 

Sırf konuşmak olsun diye konuşan, ağzı dolu lakin beyni boş, her şeye fikri ve düşüncesi olan ama bilgi dağarcığı boş, egosunun esiri olmuş, nerde duracağını, nerde nasıl davranacağını bilmeyen bir çok insani kişilik tanıyoruz.

 

Aslında bu tip insanları tanımak bir bakıma fayda da sağlamıyor değil. Çünkü bu sayede kendimize öz eleştiri yapma fırsatı doğuruyorlar.Eksik noktalarımızı onarıyor, gelişime daha çok önem vermemize ve hatta ne olmak istediğimize tamamen emin olmak için kendimizi sınamamıza yardımcı oluyor.

 

Hayatına hiçbir şey katamamış,kendini fikir-zihin anlamında geliştirememiş, ama çok konuşan tiplere en azından bundan sonra zaman ayırmamayı da bir nevi öğrenmiş oluyoruz.Gerçekten de öyle insanlar o kadar boş şeylerle uğraşıp, o kadar kuru laf kalabalığı yapıyor ki bazen bunu, konu diye konuşuyor mu diye boş gözlerle bakıyor ve üzülüyoruz.

 

Ve insan; dedikodu-gıybet, fitne ve fesat üreterek, boş zaman harcayan bu tiplerin elinden başka bir şey üretecek topluma katma değer üretecek, başkaca bir fikir ve zihin gelişiminden bu kadar da mı yoksundurlar diye aklımıza gelmiyor da değil Ve şöyle sıkça kullanılan bir cümle aklıma geliyor:" Diploma insanın Cehaletini alır ama, Hamurunda eşşeklik var ise baki kalır."

 

Bu tip insanlara diyorum ki; geçin aynanın karşısına bir bakın kendinize vallahi çok komik ve acizsiniz. Siz, siz olun kalitesiz fikir ve zihin gelişimi göstermeyen, içi boş-kof dedikodu üreten ve kendi egosuna teslim olan insanları hayatınızdan çıkarın. Hayırlı Akşamlar keyifli hafta sonular diliyorum. Allah'a emanet olunuz

 
 
 
Etiketler: GENÇLİK, VE, AHLÂKÎ, DEĞERLER,
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı