Yazı Detayı
08 Nisan 2018 - Pazar 17:36 Bu yazı 742 kez okundu
 
HERKESİN ÖNCELİĞİ BATMAN OLMALI
Murat Düz
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Ekmeğini yediğimiz ve suyunu içtiğimiz Batman’a faydalı olacak projeler üretmek, eksik giden icraatları ve yönetim zaaflarını gündeme taşıyarak, halkın menfaatleri için yazmak ve  çizmekten hiçbir şeyin faydalı olacağına inanmıyorum.

Örneğin gönlümüzde arzu ettiğimiz gelişmelere imza atmasını başaran bir Batman da yaşamak, hangimizi mutlu etmez, soruyorum sizlere? Huzur ve güven içinde devletimize, milletimize ve memleketimize faydalı bireyler yetiştirmek kimler arzu etmez.

Sokakları caddeleri ışıl ışıl, kaldırımlarda yürüyen insanların yürekleri pırıl pırıl, tükürüksüz, balgamsız ve sigara izmariti atılmayan caddeler, çeşmelerden korkusuzca içilen şebeke suyu, yanmayan çöplüğü, hava kirliliği en az olan şehirlerarasında yer alan bir şehir olabilme hayali herkesi memnun edecek diye düşünüyorum.

Sormak istiyorum, bunları gündeme taşımanın kime ne zararı olabilir ki, Artık gölgelerinden korkan bürokratların insanları, şehirleri ve kurumları yönetme haklarının kalmadığı bir dönemde, bizleri yönetenlerin de kendilerini her dakika, her saat, her gün, çek etmeleri zaruridir..

Bir memleket  düşünün ki; yayaları kırmızı ışıkta geçiyor ve hiçbir cezai müeyyide uygulanmıyor. Bir memleket düşünün ki; cadde ve kaldırımları üzerinde yürüyen insan kılıklı yaratıklar, sürekli sağa, sola öne, arkaya tükürüyor ve kendilerine hiçbir uyarı yapılmıyor. Ancak görmesi gerekenler bu görüntüleri hiç görmüyor.

Böyle bir memlekette bu memleketi sahiplenen ve sonsuzluğa kadar şehri sevmeye söz veren insanlar nasıl mutlu olabilir ki? Peki, bu şehirde hiç güzel şeyler olmuyor mu diye sorarsanız eğer, tabi ki oluyor derim. Zaten bunları inkar etmemizde mümkün değil. Ama şehrimizin ivedi çözüm bekleyen sorunları yıllardır göz ardı edildiğinden, yapılan tüm iyi icraatlar halkı mutlu etmeye yetmiyor.

Bizler her şeyi yöneticilerden beklemek yerine kendimize de çeki düzen vererek bu memlekette yaşamayı hak edecek bir bilince gelmeliyiz. İşte o zaman, zaman zaman şikayetçi olduğumuz bürokrat ve yönetici  profillerinin de kendiliğinden değiştiğini hep birlikte görebiliriz.

Yaşadığımız yüzyılda şehirlerin hızla gelişmesi için şehirlerde yaşanan sorunların korkusuzca gündeme taşınması ve öncelikli sorun sıralama metoduyla sorunların ivedi bir şekilde çözüme ulaştırılması gerekir.

Onun için yaşadıkları şehrin sorunlarını kendilerine dert edinen beyinler önemli, Onlar susmamalı, susturulmamalı. Yazmalı yazdırılmalı. Konuşmalı konuşturulmalı. Sürekli yaşadıkları şehrin yönetim sürecine ortak edilmelidirler.

Sürekli yazabilirsek eğer bu sayfada zaman zaman farklı sorunları gündeme taşıyacağız. Esnaf ve sanatkarlarımızın ivedilikle çözülmesi gereken problemlerini, Sivil toplum örgütlerimizin istek ve taleplerini, halkımızın beklentilerini, şehrimizin hayallerini yazmaya gayret edeceğiz.

Tabi ki dilimiz döndüğünce, kalemimiz yazmaya devam ettiği süre içerisinde okuyuculardan gelen talep ve istekleri de bu köşede yazarak okuyucularımızı bilgilendireceğiz. Sivil toplum kuruluşları, siyasetçiler, bürokratlar, işadamları, gazeteciler birlik ve beraberlik içinde  memleketin faydasına yönelik projeler üretmelidirler. Herkesin önceliği memleketimiz yani Batmanımız olmalıdır.

Siz değerli okurlarımdan küçük bir ricam olacak. Lütfen, yaşadığınız her şehirde kardeşlik duygularıyla yaşamayı kendisine felsefe edinen, ülkesinin birlik ve beraberliği için mücadele eden ve yaşadıkları şehirlerde bu mücadelenin alt basamaklarını oluşturan, farklı düşündükleri için farklarını fark ettiren beyinlere sahip çıkın.

Memleketimizde hizmet eden bazı kuruluşlar var ki;  sadece hizmetlerini sonuca ulaştırmak, hedeflerine varmak için çalışırlar. Gösterişten, reklamdan daima uzak dururlar. Onların tek amaçları memlekete ve halka hizmet etmektir.

 Ancak bazı kuruluşlarında tek amaç ve gayeleri kendilerine ve çevrelerine menfaat sağlamaktır. Memleketimize faydalı projeler üreten değerli yöneticilerimize köstek değil destek olmalıyız. Hizmetleri ve yatırımları sadece yöneticilerden beklemek doğru değildir. Birlik ve beraberlik içinde lobi oluşturursak  memleketimize kazandıramayacağımız hiçbir yatırım olmayacaktır.

İl statüsüne kavuştuğumuz 1990’dan günümüze kadar komşu illerimiz olan Diyarbakır, Mardin ve Siirt illerinin kıskacından kurtulamadık. Son on beş yılda siyasette iktidar ve muhalefet partilerinde Batman yöneticilerini  komşu illerin yöneticilerinin belirlediklerini gördük. Yöneticileri belirleyen kişiler memleketimize kazandırılması gereken yatırımları da kendi memleketlerine kaydırıyorlar.

Son zamanlarda 500 yataklı devlet hastanesinin hangi tarafa yapılacağı Batman’ın gündemini meşgul etmektedir. Herkes devlet hastanesi üzerinden rant sağlamayı bir kenara bıraksın, hastaneyi memleketimize ve halkımıza bir an önce kazandırmaya baksın.

 

 

 

 
 
 
Etiketler: HERKESİN, ÖNCELİĞİ, BATMAN, OLMALI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı