Yazı Detayı
05 Ağustos 2018 - Pazar 11:23 Bu yazı 194 kez okundu
 
İLİMİZDE BÜROKRASİ YENİDEN ŞEKİLENECEK Mİ?
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle birlikte Ankara’da üst düzeydeki bürokratlar değişerek  bürokrasi yeniden şekillendi. Yeni sistem ile birlikte Batman’daki Kamu Kurum ve Kuruluşlarında iyi bir temizlik yapılması bekleniyor.

24 Haziran seçimlerinde Ak Parti Batman Milletvekili seçilen Ziver Özdemir ve tekrar Ak Parti Batman İl Başkanlığına getirilen Murat Güneştekin Batman bürokrasisine yeni bir şekil verecekler mi? Merak konusu, kimler değişecek, kimler yerlerini koruyacak Batman kamuoyunda merak ediliyor.

Toplumdan ziyade kendisini ve çevresini düşünen kurum yöneticileri hiç bekletilmeden değiştirilmeleri gerekir diye düşünüyorum. Yöneticiliğini yaptığı kurumda proje üretmeyen ve hizmet yapamayan yöneticiler bitmiştir ve bundan sonra da prim yapamayacaklardır.

Diğer illerde olduğu gibi sadece Batman’ı düşünen ve Batman için bir şeyler yapma gayretinde olan ve Batman için projeleri olan bürokratları görmek tüm Batmanlıların arzusudur. Arzumuzu yerine getirme görevi de siyasetçilerindir.

Siyasetçiler önceki dönemlerde denenmiş yöneticilerin tekrar göreve getirmemeleri gerekir. Batman’daki kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapıp, başarısız olan ve sadece işgal ettikleri koltukları korumakla meşgul olan kişileri tekrar görevlere getirilmemelidirler.

Siyasetçilerimiz kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan çalışkan, dürüst ve namuslu kişilerin ayağını kaydıran ve kaydırmaya çalışan kişilere itibar etmemelidirler. Batman’da her dönem olduğu gibi bu dönem de akçeli işler yapıldığı iddia ediliyor. Akçeli işlerin döndüğü kurum ve kuruluşlarda da dedikodu bitmez. Dedikodularla isimleri anılan kurum müdürlerine dikkat edilmelidir.

Bundan önceki dönemlerde Batman’daki kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan bazı gruplar memlekete ve halka hizmet için çabalayan yöneticilerin ayağını kaydırmak için bazı kişiler  plan yaptıklarını duyduk. Bu kişilerin Batman’a ve Batman halkına hiçbir faydalarının olmayacağını siyasetçilerimiz başta olmak üzere bütün Batman kamuoyu bilmektedir.

Ak Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir ve Ak Parti Batman İl Başkanı Murat Güneştekin hangi yöneticinin Batman’a faydalı hangisinin  de faydasız olduklarını bildiklerine inanıyorum. Batmanlılar olarak koltuk sevdalısı olan yöneticiler istemiyoruz. Hizmet sevdalısı yöneticiler istiyoruz.

Koltuk sevdası Memleket sevdasına yenik düşsün. Memleket sevdası koltuk sevdasına yenik düşmesin. Bu Koltuk sevdalıları ile memlekete ve halka hizmet getirmek çok zor. Koltuk sevdalısı bürokratlara ne yapacağız? Yorgunluk, yıpranmışlığın yerini silkelenme almalıdır.  

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan hiçbir atanmış yerinde oturmayacak demişti, Vatandaşla iç içe olacak demişti. Sormak istiyorum,  atanan yöneticilerden Vali ve Belediye Başkanı’nın  dışında halkın içinde görünen yönetici var mıdır?

Batman genelinde kurum müdürlerine baktığınızda halkın tanıdığı kaç müdür vardır? Halkla bütünleşen ve  hizmet için halkın ayağına gidecek kurum müdürleri göreve gelmelidir. Kurum müdürlerini eleştirirken bulundukları makamları hak eden kurum müdürleri de yok değildir. Buradan koltukları hak eden ve hak etmeyenlerin isimlerini  yazmak yanlış olur.

Bunları bir birinden ayırtmak bizim görevimiz değildir. Bunları bir birinden ayırtmak siyasetçilerin görevidir. Siyasetçiler de kurum müdürlerini seçerken ahbap çavuş ilişkileriyle değil, yaptıkları hizmetler ve hayata geçirdikleri projeleriyle değerlendirmelidirler.

Batman’daki kurum müdürlerinin çoğunluğu amiri olduğu kuruma veya başka kurumlara on kişiye  yakın akrabalarını işe yerleştirmiştir. Bir araştırma yapılması halinde hangi kurum müdürleri oldukları ortaya çıkacaktır. 

Koltuk sevdalısı değil, hizmet sevdalısı olan kurum müdürleri makamlarında bırakılarak, diğerleri acilen değiştirilmeleri gerekir diye düşünüyorum. Bir memleketi kalkındırmak ve geliştirmek bürokratlarının başarısıyla olur. Batman’da başarılı bürokratların sayısı yok denecek kadar azdır. Komşu iller gelişirken yerimizde sayıyoruz ve hata geri gidiyoruz.

Batman’ın faydası için ilimizdeki bürokrasi yeniden şekillenmelidir. Aksi halde hep yerimizde sayacağız, gelişme ve büyüme konusunda ilerleme sağlanmayacaktır.

 

 
 
 
Etiketler: İLİMİZDE, BÜROKRASİ, YENİDEN, ŞEKİLENECEK, Mİ?,
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı