Yazı Detayı
19 Kasım 2017 - Pazar 07:39 Bu yazı 3964 kez okundu
 
KARAKTER VE DALKAVUKLAR
Murat Düz
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Yaşadığımız toplumda yaşantımızın en önemli konularından bir tanesi karakter bir diğeri de Dalkavukluktur. Toplumda karakterli şahsiyetler ve dalkavukların olduğu bir gerçektir. Bu önemli insan çeşidi toplumu oluşturan bireylerdir, bu sebeple kişilik yönünden gelişmiş sağlam karakterli insanlar toplumun en önemli fertleridir. Dalkavuklar ise her zaman toplumda dışlanan kişilerdir.

Karaktersiz insanlar doğar, büyür, çoğalır ve ölürler, tıpkı diğer canlılar gibi. Bu süreç sosyal mana da kişilik için yeterli nitelikler değildir. Karakterli insan, içinde yaşadığı ve rol aldığı toplumda olan sosyal ve yapıcı ilişkilerin yarattığı faydalı bir varlıktır.

Karakterli ve kişilik sahibi insanın hayata karşı duruşunda bir denge ve yüce bir mana vardır. Karakteri besleyen en önemli faktör ahlaki değerlerdir. Karakterin oluşumunda genetik etkenlerin önemi kadar çevreyle birlikte aile ve eğitimin fonksiyonu büyüktür.

Karakter kişinin bütün davranış şekillerini içerir. Karakter kavramını iyi irdelemek gerekiyor. Kişiliği tek yönüyle ele almak yanlış olur. Örneğin yıllarca bir kurumda yöneticilik yapan bir kişinin bir takım yalanlarla başarılı ve üstün bir kişilik olarak gösterilmesi yanlıştır.

Çeşitli entrikalarla makama gelen insanları da kişilik olgusuyla karıştırmamak gerekiyor. Toplumda karakter tiplerinin farklı yüzlerini görürüz. Gelin birlikte şu dalkavuk tiplere değinelim biraz: Dalkavukluk çok kez bir aşağılık duygusunun sonucu veya başkasının korunması altında yaşama ihtiyacından doğmuştur.

 Çünkü çocukken aileden aldığı kötü terbiye ile iradeye hâkim olma gücünü yitirmiştir. Günümüzde dalkavukluğu meslek haline getiren kişileri hemen hemen her kesimde görmeye başladık. Onlar farklı kılıflarla karşımıza hep çıkarlar.

Her ne hikmetse de birileri bu dalkavuklara hep ihtiyaç duyarlar. Doğru adamlara itibar etme yerine bunları yanlarından ayırmazlar, kim bilir nefislerinin okşanmaya ihtiyacı vardır belki de. Yaşam şartları günümüz insanını öyle bir hale getirdi ki, hele bir de sağlam karakter oluşmamışsa, kişilik kelimesi onlar için pek mana ifade etmez.

 Bu yapıdaki insanlar genelde menfaat derecesine göre bir davranış şekli ortaya koyarlar. Eskilerin şu sözleri de bunu doğruluyor; “Kişi alışverişte veya yolculukta tanınır.  Ben buna bir de: “kişinin menfaati bittiğinde tanımak lazımdır.” diye eklemek istiyorum.

Özelikle yıllardır çeşitli entrikalar ve oyunlarla bir kurumun başına gelen birini sürekli desteklersin ve yeri geldiğinde siper olursun, ancak başarısızlığı nedeniyle görevden alınması söz konusu olunca, kendince bir yerlere ve kişilere sataşmaya başlar. Halkına ve memleketine hizmet etmeyi bir kenara bırakmış, koltuk ve makam derdine düşenler mutlaka bir gün hizmet bekleyen halktan veya vekilleri olarak seçtikleri siyasetçilerden gerekli tokadı yerler. 

Okumuş ancak adam olmamış bazı kişiliksizlerde kendilerini nimetten saymaları benim çok tuhafıma gidiyor. Bir kurumda gruplaşma yaparak kendi ideoloji ve görüşlerinde  olmayanları insan yerine koymamak insanlık değildir karaktersizliktir.

Dalkavukluk hastalığını sizlerle paylaşmak istiyorum. Günümüzde geçerli başarılı sevilenler olarak gözükse de, karakterli insanlar için itici, sevilmeyen bir kavramdır. Dalkavukluk, samimi ve açık yürekliliğin tam zıttı olan bir davranış şeklidir. Bunlar, genelde yağdanlık deposundaki yakıtla hayatlarını sürdürürler. 

Dalkavuklar daima karşısındakinden menfaat beklediklerine karşı son derece bağımlı, çıkarları süresince saygılıdır, yani el öper.  Deneyimli ve tecrübeli yöneticiler bunlardan hoşlanmazlar, bu karakterlerin dalkavukluk vasfından başka bir değerleri olmadıklarını bilirler. Bunun bilincinde olmayan yöneticilerin, tarihte nasıl hüsrana uğradıklarına şahit olmuşuzdur.

Dalkavuklar, her dönemde sahnede farklı figürlerle, farklı dekorların içinde var olmuşlardır. Peki, normal insan olmak bu kadar zor mu, düşünürsek, kendimizi geliştirirsek o kadar da zor olmasa gerek.  Kendimize dürüst olarak şu soruları sorabiliyor muyuz? Ben kimim, toplumdaki rolüm nedir? Vazifemin sağladığı bir fayda var mıdır?  Başkalarına zararım var mıdır, başkalarının benim hakkımdaki düşünceleri nelerdir? Çok dostum ve itibarım var mıdır? Kişisel menfaatleri, makam ve koltuk dışında insanlarda bir sempati oluştura biliyor muyum?" İşte bütün mesele bu sorulara verilecek dürüst cevapta yatıyor.  Hayatın içinde adam gibi yaşamak varken, dalkavukluğa ne gerek var!  

İyi bir yönetici kararlı ve cesur olmalıdır. Sözlerinin arkasında durmalıdır.  Yöneticilik, insanların davranışlarını etkileme sanatıdır.  Kişilerin saygı, güven, itaat ve bağlılıklarını kazanarak, onlarla yol arkadaşlığı yapmasıdır. İyi bir yönetici hiç kimseyi dışlamaz, tam tersine duygudaşlık kurar. Bir ilde kurumlar düzgün çalışıyorsa, vatandaşla devlet arasında iyi bir köprü oluşmuştur ve o ülkede huzur ve barış devam eder gider. Önemli olan insanlara,  kurumların o güveni vermiş olmasıdır. Devletin kurumlarına güvenen vatandaşta sorumluluklarını bilmek zorundadır.

 

 
 
 
Etiketler: KARAKTER, VE, DALKAVUKLAR,
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı