Yazı Detayı
09 Aralık 2017 - Cumartesi 21:47 Bu yazı 1067 kez okundu
 
MAKAM VE KOLTUK SEVDALILARI
Murat Düz
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Yönetmek ve yönetilmek sosyal bir varlık olan insanla ilgili değildir Kâinatı düşündüğümüzde her şey bir nizam ve intizam dâhilinde yönetilmektedir. İşgal edilen makamlar hiç kimsenin malı değildir. İdarecilikte gruplaşma olmaz. İdarecilerin tek amacı halka hizmet olmalıdır. Üzülerek belirtmek isterim ki, günümüzdeki idarecilerin çoğunluğu halka hizmeti bir kenara bırakmış kendi ve çevrelerindekilerin çıkar ve menfaatlerini düşünenler kişilerden oluşmaktadır. Makam ve koltuk sevdası halka ve memlekete hizmet etme sevdasının üzerinde tutuluyor.

Yönetici veya idareci kanundan güç alan bir idarecidir. Yöneticilik makamlarına gelebilmenin belirli şartları olur. Şu kadar yıl çalışmış olmak, falan bölüm mezunu olmak, belirtilen birimlerde görev yapmış olmak, vesaire, vesaire. Bunları çoğaltmak hatta şahsa göre bile şart koymak mümkün. Bence yöneticilikte en önemli kriter kişiliktir. İnsan ne olursa olsun kişiliğine ve karakterine bakılarak değer verilmelidir diye düşünüyorum.

Buralarda genellikle seçilmişlik değil atanmışlık hüküm sürer. Eyvallah, bu da kabulümüzdür. Ümitsizliğe kapılmaya gerek yok sadece bizde var olan bir durum değil, dünyanın pek çok yerinde silsile mekanizması aynı çalışır. Öğretmenler bazen sadece sonuca puan verir bazen de sonuç yanlış olsa bile gidiş yolunun da bir kıymeti harbiyesi vardır.

Kusura bakmayın ben yöneticilikte sonuca puan verenlerden yanayım. Çünkü bu koltuklar hizmet makamlarıdır. İnsanların oralara nasıl geldikleri elbette önemli; lakin daha da önemlisi makamdaki icraatlarıdır. Zirve tek, yol çoktur. Bu yüzden zirvede kartal da olur yılan da. Söz denizinde boş laflarla yüzdürülmeye çalışılan gemilerin dalkavuk mürettebatı ve çıkarcı yolcularından başka kimsesi yoktur.

Bu tip yöneticiler sahip oldukları makamdan şereflendiklerini bile unuturlar. Bu familyanın tipik özelliği oturdukları koltuklar onlardan başka kimseye nasip olmamış ve kıyamete kadar da kimseye nasip olmayacakmış havasıdır. Yarın yerinde yeller esecek olan bu yöneticiler ne bir hoş seda ne de bir eser bırakmıştır.

İşgal ettiği makamdan ayrıldığında yaptığın hizmetler ile anılacaksın. Makamdan başka düşündükleri olmayan yöneticiler yöneticilikte ömürler kısa olur. Örnek yıllardır bir kurumda yöneticilik yapan bir kurumun yöneticisi görevden alındıktan sonra nerden geldiğini unutarak ilk geldiği göreve geri dönmesi kendisini düşmüş gibi bir anlam çıkartması kadar büyüklük kompleksine kapılması O kişinin kişiliğini gösteriyor.

Yöneticilik hevesi bitmeyenler binlerce personele yöneticilik yapan bir şahıs görevden alındıktan sonra eski görevine dönmesi mümkün olmadığını anlayınca on personelin çalıştığı bir kuruma yönetici olmak için çalmadık kapı ve öpmediği el bırakmıyor. Yani “deveden inip eşeğe biner” gibi  beyler memleketinize ve halkınıza adam gibi hizmet edin ki siyasetteki halkın yöneticileri sizleri takdir etsin ve işgal ettiğiniz makamlardan almasınlar. Yıllardır ekip olarak aynı dava için mücadele edip, bir küçücük makam uğruna ekip arkadaşlarını satanlara ne ad verilir? Bende yakıştıracak cevap çoktur ancak sorunun cevabını siz değerli okuyuculara bırakıyorum.

İster atanmış olsun, isterse seçilmişler olsun hepsi bulundukları makamların hakkını vermelidirler. Bu makamlar egolarını tatmin etme yerleri değildir. Herkesin önceliği memlekete ve vatandaşa hizmet olmalıdır. İlimizin sorunlarının giderilmesi ve kalkınmanın sağlanması, ilimizin her alanda hizmetlerin yapılmasında kurum müdürlerinin büyük rolü olmalıdır. Bütün kurumlar her kes kendi bünyende direk hizmetler verdiği gibi başkalarının yaptığı hizmetlere de destek olmalıdır. Makam ve koltuklar gelip geçicidir öncelik vatandaşlara hizmet olmalıdır. Bütün kurum yöneticileri insan odaklı bir anlayışla hareket etmeleri gerekmektedir. Batman’a ve Batman halkına hizmet etmeyi gaye edilmelidirler.

Batman geleceği parlak olan illerden birisidir. Bu potansiyeli kurumların yöneticilerinin öncülüğünde çok iyi değerlendirmek gerekir. Bunu sağlamanın yolu kurum yöneticilerinin dar çevrelerinden  uzaklaşıp, kişisel çıkar ve menfaatleri bir kenara bırakarak hizmet etmeye ve proje üretmeye odaklanmalıdırlar. Hiçbir yönetici işgal ettiği makam ile iz bırakmaz ve sevilmez. Kişiler görevleri ne olursa olsun yaptıkları hizmetlerle iz bırakırlar.

Kurum amirleri hiçbir şekilde kuralsızlığa ve kanunsuz işlere müsaade etmemelidirler. Siyasetçilerimize de önemli bir görev düşüyor. Kurumlarda oluşan guruplaşmaları dağıtmak ve gerektiği takdirde görevden almaktır. Aksi halde önüne geçilemez durumlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Birkaç yıl önce  Batman’daki bazı kurumlarda oluşan gruplar siyasetçileri bile takmadıkları bir duruma gelinmişti. Ak Parti Batman Milletvekili Ataullah Hamidi bazı kurumlardaki gruplaşmaları görevden alarak dağıtması Batman kamuoyu tarafından takdirle karşılanıyor. Kurum amirleri ve yöneticileri makam ve koltuk sevdalısı değil hizmet sevdalısı olun ki Batman halkı sizi baş tacı etsin. Batman’da başarısızım ve başarısız olduğum için görevi bırakıyorum diye bilecek kurum müdürü var mıdır? Ben şahsen bulamıyorum. 

 
 
 
Etiketler: MAKAM, VE, KOLTUK, SEVDALILARI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
2
Göztepe
0
0
0
0
0
0
3
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
4
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
5
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
8
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
9
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
10
Gençlerbirliği
0
0
0
0
0
0
11
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
12
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
13
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
14
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
15
BB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
18
Denizlispor
0
0
0
0
0
0
19
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
20
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
21
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı