Yazı Detayı
08 Nisan 2018 - Pazar 17:34 Bu yazı 270 kez okundu
 
REEL HAYATIN NERESİNDEYİZ
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Hayatın çizgisidir insanları ayıran ve yaşatan. Kader ağları o kadar sık örülmüş ki ondan sıyrılıp kendine özgü bir yaşam oluşturmak imkansız gibi görülür insanoğluna. Kişinin yaşama bakışı ile yaşayışı arasında daha doğabilecek tek farkın sebebi hayatın dayatmasıdır.

Kurulu bulunan geleneğe bağlı yaşam tarzının küflenmiş etkilerinden kurtulabilmek için; kişinin kendisinin var olduğunun bilincine varmasına bağlıdır. Kişinin var olma bilinci ile  kazanacağı yeni kişilik veya kimlik onu zor durumda bırakabilir. Geleneğin katı kuralları yeni oluşmaya başlayan kişiliği ezmeye göre dizayn edilmiştir çoğu zaman.

Geleneğe ve mevcut toplum kurallarına karşı gelmek, onu yenmek her zaman da sağlıklı sonuca götürmeyebilir kişiyi. Bazen kişinin ailesine, toplumu ve kısacası kültürüne yabancılaşmasına neden olabilir ve yozlaşan yeni kimliği ile ortaya çıkabilir.

Kişinin kendim olayım derken kendini kaybetmesi de mümkündür. Müzmin bir hastalığa yakalan bir kişiye uygulanan ilaç tedavisinde dozların zamanında ve doktorun belirttiği miktar ve şekilde nasıl verilmesi gerekiyorsa; hayata yeni başlayan gençliğe de bünyelerine uygun dozlar uygulanmalıdır.

Bünyeyi kaldırmayan ve daha da ağırlaşmasına yol açan ilaçların verilmesi kişiyi ölüme götürdüğü gibi, iyi seçilmemiş, tahlilleri iyi yapılmamış, bünyevi hastalıkları tespit edilmemiş, ruh ve bedenden oluşan yeni ve taze fidanlara da yanlış kür uygulandığında toplumun geleceği tehlikeye girer. Bunun için ilaç tedavisine gidilmeden önce; büyüklerden, anne-babalardan, öğretmenlerden ve ya hayatın her aşamasında etkili olan fertlerden uygun davranışlar göstermeleri beklenir. Uygun tepki ve davranış göstermeyen kişiler birer tahrip edici olarak telaki edilmelidirler.

Yaşarken yaşamasını bilmek önemlidir. Karşı çıkmak, tepkide bulunmak, yok saymak, dikkate almamak, kabul etmemek her zaman en kolay seçimdir insan için. Bir şeyin var olduğunu kabul etmek, bir yargıya varmak çetin düşünceler sonucu olur, uykusuz geçen her gece biraz daha doğruya yaklaştırır. Gerçeği bulmada yardımcı olan elamanları oluşturmak veya o elamanları arayıp bulmak, düşüncelere vurulan zincirleri alıp parçalamak ile olur ancak.

Hayat ağacımızın köklerinin derinlere inmesini istiyor isek; bilinçli, planlı, düzenli ve sıkı çalışmalıyız. Varolmak varlığını kabul etmek ile olur. Ben varım, ben varım diye bağırmak ile değil…

Eğer hayat acımasız, bize yaşam hakkı tanımıyor diyor isek; dönüp değerlerimizi bir daha gözden geçirmeliyiz. Yaşama hakkı tanımayan hayata (realiteye) karşı zırhları giyip, savaş meydanına güçlü bir şekilde çıkmalıyız. Varlığımız ancak o zaman anlam kazanmış olup. Yoksa dayatılan kurallar eleştirilmeden,  tartışılmadan kabul edilirse; var olması gereken kişinin kendi öz benliği yok olmuş olur. O BEN artık başka bir BEN olmuştur. Kardeşliğin, dostluğun, beraberliğin, güzelliklerin devam ettirilmesi ve yaşatılması dileğiyle..

 
 
 
Etiketler: REEL, HAYATIN, NERESİNDEYİZ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı