Yazı Detayı
29 Ekim 2017 - Pazar 07:27 Bu yazı 1142 kez okundu
 
SAĞLIK’TA SÜNGER DÖNEMİ
Murat Düz
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'de yapılan düzenlemeyle, Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı da Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü olmuş, il sağlık müdürleri, bakanlığın il düzeyindeki hizmetlerinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesinden sorumlu olacaktır.

Bakanlığın düzenlemeleri çerçevesinde il düzeyinde personelin adil ve dengeli dağılımını yapacak ve bu amaçla il içinde personel nakil ve görevlendirme işlemlerini doğrudan gerçekleştirecek. İl sağlık müdürü, acil sağlık hizmetlerinin yürütülmesi için kamu ve özel hukuk tüzel kişileri ile gerçek kişilere ait tüm sağlık, kurum ve kuruluşlarının sevk ve idaresinden sorumlu ve bu konuda yetkili olacak.

Düzenleme sonrasında ilimizde Sağlık İl Müdürünün kim olacağı merakla bekleniyordu, geçen hafta Sağlık Bakanlığı  Batman İl Sağlık Müdürlüğüne Uzman Doktor Osman Sünger’i atadı. Osman Sünger görevi eski İl Sağlık Müdürü İhsan Bodakçı’dan devir aldıktan sonra, sağlıkta Osman Sünger dönemi resmen başladı. Sünger,  beraber çalışacağı ekibini kurmaya çalışıyor. Kendi ekibini kurması doğal hakkıdır.

Öncelikle Batman İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Osman Sünger’e yeni görevinde başarılar dilerim. Sünger, Zor bir göreve geldi. Lakin bir o kadar da hayırlı bir iş diyebiliriz. Vatandaşlara en iyi hizmet sağlık konusunda rahatlatmaktır.

Hastanelerin bağlı olduğu bir daire başkanlığı, halk sağlığının bağlı olduğu bir daire başkanlığı ve idari ve mali işler daire başkanlığı olmak üzere üç daire başkanlığı ve daire başkan yardımcılarının listeleri hazırlanıp sağlık bakanlığının onayına sunulacaktır. Batman kamuoyunda dair başkanlığı ve yardımcılıklarına kimlerin getirileceğine çevrilmiş durumda.

Yeni sistemle birlikte Batman Sağlık teşkilatında genel bir temizlik yapıldığı görülüyor. Sağlık teşkilatı yıllardır aynı kişiler tarafından yönetilmesi, gruplaşmalara, cemaat ve tarikatların cirit attığı bir kurum haline gelmişti. Yaptığımız araştırmalar neticesinde yeni atanan İl Sağlık Müdürü Osman Sünger hiçbir grup, tarikat ve cemaatte bağlı olmayan kendi halinde bir tabiptir. Rahat bırakıldığında Batman’da sağlık alanında güzel hizmetler yapabilecek kabiliyet, bilgi ve donanıma sahip bir bürokrat olduğu söyleniyor.

Batman’daki kurum müdürlerinin çoğunluğu yabancıdır. Batman’lılar olarak biz yöneticilere değer verdiğimiz bir halkız ancak yabancılara verdiğimiz değeri ve desteğin daha fazlasını  yerli öz evlatlarımıza vermemiz gerekiyor ki başarılı olsun. Yabancı idareciler derken milliyetçi veya ırkçı anlamına gelmesin, memleketimizde  taş üstüne taş koyanı unutmazlar.  Yerli olsun veya yabancı olsun herkesi baş tacı yaparız. Batman’lılar yapılan hizmetlerde emeği ve imzası olan herkesi yad ederler. Ancak Türkiye’nin diğer bölge illerinde ve Batman’a komşu illerde bürokratlık yapan Batman’lı idareciler barındırılmıyor.

İl Sağlık Müdürü Osman Sünger, donanımlı, sağlam altyapısı olan, Batman’ın genelindeki sağlıkla ilgili tüm problemleri çözme yeteneğine sahip biridir. İl Sağlık Müdürü ve kuracağı ekibini zor bir süreç bekliyor. Çözülmeleri beklenen en önemli iki yatırım, birincisi Batman’da yeni yapılacak Devlet Hastanesi ikicisi ise yapımı yarıda bırakılan Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin akıbeti. Sünger ve göreve getireceği ekibi bütün katmanların desteklerini alarak iki önemli yatırımı tamamlayarak halkımızın hizmetlerine sunacaklarına inanıyorum ve güveniyorum.

Batman sağlık teşkilatında yılardır makam, mevki ve koltuk kavgası yapıldı. Makam sevdasından dolayı halka hizmet sunma konusunda başarısız bir tablo çizildi. Yılardır makamları işgal edip, halka hizmet konusunda hiçbir varlık gösteremeyenlere görev vermediği ve gruplaşmaları pasifsize eden Ak Parti Batman Milletvekili Sayın Ataullah Hamidi’ye teşekkür etmek istiyorum.

Batman’da yapılması planlanan projeler ve hizmetlerin takipçisi olan Hamidi, İl Sağlık Müdürü Osman Sünger ve ekibine yardımcı ve destek olacağından hiç kimsenin kuşkusu yoktur. Başarı ekip işidir. Ekipte yer alanlar  kaliteli, düzgün, bilgili ve dürüst olmaları durumunda kendiliğinden gelecektir.

 İl Sağlık Müdürü Osman Sünger Batman’da yapacağı hizmetlerle iz bırakmak istiyorsa, siyasetçiler ve diğer yöneticilerle istişare yaparak söz konusu vatandaşlara ve memlekete hizmet olunca imza atmaktan ve karar vermekten korkan kişilere görev vermemesi gerekiyor. Siyasetçiler İl sağlık Müdürü Osman Sünger ve oluşturulacak ekibine hizmetlerin aksaması, yavaşlatılması ve engellenmesi konusunda defans yapmak isteyenleri derhal Batman dışına göndermeleri gerekir.

Yıllardır Batman sağlık teşkilatında bazı şahıslar hep aynı noktada, hep aynı makamlarda durmaktalar. Aynı şahıslar yeni atanan kişilere  bir süre sonra psikolojik olarak bizim  her dediğim olacak, bize kimse karışamaz mantığı ile oturduğu yerden yeni gelen dinamik kadroları kullanıyordular. Bir süre sonra dinamik kadronun bir şekilde ayaklarını kaydırmak suretiyle gönderiliyor.

Ne hikmetse sağlık teşkilatının demirbaşı olan bazı kişiler her türlü entrikalarla yine aynı makamlarında kalıyorlar. Ancak çekirge bir sıçrar iki sıçrar üçüncüde darbeyi yer. Tahminimizce bizim A takımı da bu sefer derin bir darbe sonucu tapuladıkları makamlardan indirileceklerine benziyor. İnsinler de sağlık teşkilatı rahat bir nefes alsın. A takımı dediğimiz kişiler ile devam edilmesi durumunda sağlıkta ilerleme olmayacağı gibi gerileme devam edecektir. Bizden söylemesi

 

 

 
 
 
Etiketler: SAĞLIK’TA, SÜNGER, DÖNEMİ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı