Yazı Detayı
22 Temmuz 2018 - Pazar 10:45 Bu yazı 312 kez okundu
 
SEBEPLERİN DOĞAL OLARAK ORTAYA ÇIKMASI İLE ÜRETİLEREK ORTAYA ÇIKARILMASI ARASINDAKİ FARKIN SİYASETE VE EKONOMİYE ETKİSİ
Ziyaulhak YAMAÇ
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Sebeplerin doğal olarak ortaya çıkması veya insanlar tarafından üretilmesi ile ilgili sebepleri üretip ona göre davranarak avantadan başarılı olanlar veya ansızın doğal olarak ortaya çıkan sebep ve olgular ile hazırlıksız bir şekilde yakalanıp mücadele sonunda başarısız olan gerçek kişiler ve tüzel kişilerin hikayeleri etrafımızda bolca mevcuttur.

Böyle bir durumda kurallara uyarak doğal olarak ortaya çıkan sebep ve olgular ile mücadele edenler, Zahiren başarısız görünseler bile Daha şereflidirler, daha cesurdurlar, daha başarılıdırlar ,daha adildirler, daha takvalıdırlar.

Bir oyun düşünün birinin kuralları evrenseldir. sebeplere müdahale  edilemiyor, Doğal olarak ansızın ortaya çıkan sebep ve olgular gibi... Diğer taraftan bir oyun düşünün bu oyunun kurallarını oyuncunun istediği gibi değiştirmesi ve sonucunda oyunu kazanması gibi burada üstü örtülü nitelikli bir hile vardır.

Günümüzde sebep ve olguları yapay olarak üretmek Siyasette ,Ekonomide ve Sosyolojide de örnekleri mevcuttur. Aslında bu davranış suçtur. Fakat bunu engelleyecek güçlü bir mekanizmamız maalesef yoktur. Örneğin hepimizin gündemden takip ettiği gibi siyasette CHP nin başına geçen zatın tasarlanmış planlanmış ve üretilmiş olgu ve sebep dediğimiz kaset operasyonu sonucu bir genel başkanın oyun dışına itilmesi ve Üretici  genel başkanın koltuğa oturması iddiaları gibi durumları hepinizin malumu...

Bu durum ekonomide de böyledir mesela yalan ve sahte olarak üretilmiş manipülasyon ve spekülasyonlar ile dövizle, borsayla, temel gıda fiyatları ile oynayarak halkın cebindeki parayı nitelikli dolandırıcılıkla çalan ekonomik terör grupları örnek olarak gösterilebilir.

Sosyolojide de bu böyle hepimizin gözünün önünde cereyan eden Suriye ve ırak savaşında İŞİD ve benzeri terör örgütlerinin üretilmesi beslenmesi, büyütülmesi ve boşaltılması gereken şehirlerin İŞİD geliyor korkusuyla boşaltılması sonucu işide işgal ettirilmesi, bu durum sonucunda ortaya çıkan acı ve feryadı sözde dindirmek için başka bir örgütün üretilerek İŞİDİ yenmesinin sağlanması ve üretilen bu örgütlerin dünya medyasında kahramanlaştırılması ile planlanmış gizli amaçlara ulaşılması ve neticelendirilmesi, görüyorsunuz değil mi?

İstihbarat teşkilatlarının Suriye’yi ve Irak’ı ne hale getirdiklerini.  Anlatmak istediğim bu kabul edilemez, haksızlık ve zulüm kokan yöntem artık her yerde kullanılmaya başlandı ekonomide, siyasette, kamu kurumlarında ki mevki savaşlarında, hatta ve hatta 24 haziran seçimlerinde tüm partiler de aday adayları arasında birbirlerine operasyon çekerek öne çıkanların tesadüfen mi çıktığını sanıyorsunuz.

Emin olun ki hepsinin arkasında mikro veya makro düzeyde bir operasyon olduğunu düşünüyorum. Yakın zamanda bazı illerde il başkanlığı atanması olacak bu sürecinde arkasında muazzam bir cadı kazanı kaynıyor. Kişilik cellatlarının liyakat sahibi adaylara karşı operasyon planları arka planda tüm hızıyla devam ediyor.

İl Başkanlarının seçilmesinde de bu yöntemler tilki ruhlu kurnaz asalaklar tarafından uygulanacak ilgili kişileri uyanık olmaya davet ediyoruz. Söz konusu sebep ve olgu üreterek başarmaya çalışanlar çok büyük insanlık suçu işlemektedirler, kul hakkı yemektedirler.

Şimdilik bu kurnaz ve tilki ruhlu senaristlerden daha zeki daha akıllı ve kararlı Devlet organları olmadığı için bunun önüne geçilmesi biraz zor görünüyor. Gerçi ekonomi için bir kurumumuz var Rekabet kurumu nedendir bilinmez fakat yetersiz ve pasif görünüyor.

Siyaset ve sosyolojik durumlar içinde yargı kurumu var fakat bu branşta uzmanlaşmış hakim ve savcıların olmadığını düşünüyorum. Yani anlayacağınız işimiz duaya kaldı rabbimiz ve sahibiz olan Allah bizi korusun Bakalım mevlam ne eyler ne eylerse güzel eyler.

 
 
 
Etiketler: SEBEPLERİN, DOĞAL, OLARAK, ORTAYA, ÇIKMASI, İLE, ÜRETİLEREK, ORTAYA, ÇIKARILMASI, ARASINDAKİ, FARKIN, SİYASETE, VE, EKONOMİYE, ETKİSİ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı