Yazı Detayı
23 Şubat 2019 - Cumartesi 19:59 Bu yazı 399 kez okundu
 
ŞİRKETLERİ DEĞİL, HALKI KURTARIN
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Bugünlerde herkes birbirine Elektrik faturana kaç para geldi sorusunu soruyor. Ancak faturaları inceleyen yok. Gelin şu faturaları bir inceleyelim. Elektrik şirketleri tarafından vatandaşlar soyuluyor soran yok.

Kaçak kullanım bedeli faturanın yüzde 16’sına tekabül ediyor yani vatandaş; TV de izledik trafo kurarak kaçak elektrik tüketenlerin var olduğu bir kaçak elektrik bedelini ödüyor.

Elektrik dağıtımı özelleştirildi. Bunları denetleyen, piyasayı düzenleyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu denen bir kurum var. Galiba bu kurumun görevi sıradan yurttaşların soyulmasına mani olmak değil, özelleştirme ile özel sektöre geçen bu kurumu zengin yapmak. Ey, karar veren yöneticiler şirketleri değil, halkı bu şirketlerden kurtarın.

Soruyoruz; elektrik dağıtım işini almışsınız. Yatırım yapmayıp kaçak elektriği önleyemeyip biz vatandaşları soyduruyorsunuz. EPDK denen kurum da düzenlemeleriyle buna fırsat veriyor. Kaçak ekipleri çalıştıkları şirkete şirin görünmeleri için vatandaşlara hak etmedikleri cezalar yazıyorlar.

Sayaç okuma bedeli diye bir kalem var bu ne demek? Sen bir firmasın, senin işin benim ne kadar elektrik harcadığımı tespit etmek. Sayaç okumaya görevlendirdiğin elemanın parasını ben niye ödeyeyim.

Dağıtım bedeli, Perakende satış hizmeti bedeli, İletişim sistemi kullanım bedeli ve ayrıca TRT payı bu nasıl bir havadan para kazanmadır. Zaten böyle olmasaydı hemen herkes bu enerji işine girmezdi.

Ülkemizde elektrik enerjisinde kaçak ve kayıp miktarı, sisteme verilen elektriğin yaklaşık dörtte birine ulaşırken, AB ülkelerinde bu oran yüzde 7 imiş. Kaçak elektrik kullanımını sadece dar gelirlilerin mecburiyetten yaptıkları bir iş olarak düşünmeyelim. Bir çok fabrika, sanayi işletmesinin de kaçak elektrik kullandığı acı bir gerçek.

 Geçen hafta emekli bir vatandaş iddiasına göre kaçak elektriği olmamasına rağmen Dicle Elektrik Dağıtım Batman İl Müdürlüğü tarafından kendisine gelen tebligatta 11 bin 550 TL ceza yazılmış ve tebligatta bir ay içinde yatırmaması halinde yasal işlem başlatılacaktır denilmiştir. Bende Dicle Elektrik Dağıtım Batman İl Müdürlüğünden sormak istiyorum, bu ceza neye dayanarak yazılmış, siz fabrikalara bu kadar ceza yazıyormusunuz? 

Fabrikaların kullandıkları kaçak bedellerini dürüst vatandaşlarımız ödüyor. Uygulamalardan şu sonuca varıyoruz dürüst cezalandırılıyor, dürüst olmayan işini doğru yapmayan ödüllendiriliyor. Ceza yazılan vatandaş itirazda bulunmak için Dicle Elektrik Dağıtım Batman İl Müdürlüğüne gitmiş. Düzeltmez iseniz mahkemeye vereceğini belirtmiş. Kendisine verilen cevap sen mahkemeye verirsen süresince kullanacağın elektrik faturası ikiye katlanarak gelecektir denilmiştir. Mahkeme uzun sürebilir endişesiyle vatandaş şaşkın kalmış mahkemeye vermesem 11 bin 550 TL vereceğim mahkemeye versem faturalarım ikiye katlanacak şaşırıp kalmış.

Faturaya itiraz sadece fatura tutarının yüksekliği ile sınırlı, alt başlıklarla ifade edilen bedellere itiraz edilemiyor. Sonuç olarak toplama çıkarmada bir yanlışlık yoksa itirazınız bir sonuç vermiyor. Kanun yapma faaliyetinin amacı adaleti tesis içindir. Burada hakkaniyet ile tüketici arasındaki bağ kesilmiş olmaktadır.

Elektrik Piyasa Kanununda ki söz konusu yasa, kayıp kaçak konusunda tüketicinin hak arama hakkını sınırlaması, kamu yararından ziyade dağıtıcıların yararını gözetmesi, dolaylı vergi ve haksız kaynak aktarılması konularında Anayasamızın sosyal hukuk devleti ilkesi ve temel hak gerekleri bakımında çelişkiler taşımaktadır.

Faturalarda ki haksız gider kalemleri, kayıp kaçak, dağıtım, iletim, perakende satış hizmet ve sayaç okuma bedeli kaldırılmalıdır. Tüketicilerden alınan beş kalemden oluşan bu haksız yere tahsil edilen tutarlar ve bu bedellerden alınan yüzde 18 KDV ticari faizleriyle birlikte 10 yıl geriye dönük iade edilmelidir.

Elektrik yoksulu olan dar gelirli ya da hiç geliri olmayan abonelere, tüketicilerin haklarından olan temel gereksinimlerin giderilmesi hakkı gereğince ücretsiz ya da düşük ücretle elektrik sağlanmalıdır.

Evet, her özelleştirmede olduğu gibi elektrikte de 18 dağıtım hattı 18 özel şirkete devredilirken Faturaya kayıp kaçak bedeli yükü bindirilemez. şartıyla ve elektriğin ucuzlayacağı sözleriyle ihale edilmişti. Yani bu özel şirketler devletin gösteremediği beceriyi gösterecekler, elektriği ucuzlatacaklar ve de kayıp kaçak bedeli almayacaklardı ama öyle olmadı tersine elektrik hep zamlandı. Ayrıca Kayıp kaçağın vatandaşa fatura edilmesi kanunu çıkarıldı.

Şimdi ellerinde elektrik faturaları ile Ömer Ferit Kam Bey’in şiirinde belirttiği gibi beşeriyetin belasını bulduğu ödeme de zorluk çekilen, isyan ettirecek bir meblağın ödeme şartlarını hazırlayanlara vatandaşlarımız soruyor;

Ey karar alma yetkisine sahip görevliler sizler önemli bir karar alırken sorumluluğu paylaştığınız kişilere şunu sormuyor musunuz? Vatandaşlarımız elektrik faturalarından şekvacı. Aydınlanma insani bir haktır. Bu kadar pahalı olmamalıdır diyor. Ve bize kulak verin, bizim ne söylediğimizi iyice dinleyin.

 
 
 
Etiketler: ŞİRKETLERİ, DEĞİL,, HALKI, KURTARIN,
Yorumlar
Diğer Yazılar
BATMANLI BÜROKRATLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
ÖNCELİĞİMİZ DEVLET OLSUN…
DEVLETİN VARLIĞI
SİZ KÜRTLER İÇİN CORONA VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİSİNİZ
FIRSATÇILIK VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİ BİR DURUMDUR
8 MART KADINLAR GÜNÜ…
ELEKTRİK YOKSA HAYATTA YOK
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLAR
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI NE İŞ YAPAR?
SOSYAL MEDYA
GAZETECİLER DE TARAF OLABİLİR
ENTELEKTÜEL, DİNAMİK VE CESUR VALİ
BU EŞKIYALIK DEĞİL DE NEDİR?
BATMANLI OLARAK BİRBİRİMİZE NE KADAR SAHİP ÇIKIYORUZ?
VATANDAŞLAR KARAYOLUNA TEPKİLİ!
KURUMLARDAKİ SAVURGANLIK
YEREL ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKALIM
PANSİYONLU OKULLARDAKİ ALIMLAR
RÜMEYSA NEDEN ÖLDÜ
ANNELERİ AĞLATANLARA LANET OLSUN
MEVSİMLİK İŞÇİLER
TAZİYE YEMEĞİ
BATMAN’LININ PARASI BATMAN’DA KALSIN
BATMAN´DA TEFECİLERE KİM ´DUR´ DİYECEK
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
AİLENİN ÖNEMİ
HALKIMIZ VE MEMLEKETİMİZ KAZANSIN
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU
MUHTARLIĞIN ÖNEMİ
10 OCAK “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ”
BİLİNÇLİ SEÇMENE ÖNEMLİ GÖREV
AK PARTİ’DE GÖZLER İL BAŞKANI VE İLÇE ADAYLARINDA
BELEDİYE BİR ŞEHRİN MİMARIDIR
HAYALİMDEKİ BAŞKAN PROFİLİ
İLÇE ADAYLARI KİMLER OLACAK?
ADAY KOLİKLER NERDE?
YEREL YÖNETİMLERDE ADAY BELİRLERKEN
HALKIN SESİ 6 YAŞINDA
DEVLETE İHANET EDENLERİN KARŞISINDA OLACAĞIZ
“ANDIMIZ” MESELESİ
MİLLİ EĞİTİMDE GERİYE DÖNÜŞ MÜ?
MÜDÜRLÜK PEŞİNDE KOŞANLARA GELSİN BU YAZI
YÖNETİCİLİKTE EN ÖNEMLİ KRİTER KİŞİLİKTİR?
NE OLACAK BU GENÇLİĞİN HALİ?
BÖLGE HASTANESİ’NİN BAŞARILI YÖNETİCİLERİ…
TRAFİK KURALLARINA UYALIM!
İLİMİZDE BÜROKRASİ YENİDEN ŞEKİLENECEK Mİ?
BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI ÜZERİNE…
YÜREKLERİ HİZMET İÇİN ATAN YÖNETİCİLER
AK PARTİ’DE İL BAŞKANI BEKLENTİSİ
GÜNDEM AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN ARDINDAN
TRAFİK KURALLARINI İHLAL ETMEYELİM
SEÇİME 5 GÜN KALA
HALKIN İÇİNDEKİ İKİ ADAY ADAYIN PROFİLİ
ADAY ADAYI OLMAK YA DA OLMAMAK!
REEL HAYATIN NERESİNDEYİZ
BAHTI KARA BATMAN
EL ÖPME HASTALIĞI
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DESTEKLENMELİDİR
KURUM YÖNETİCİLERİ
EKMEĞİNİ ÇÖPLÜKTE ARIYOR
BATMAN’DAKİ OTOPARK SORUNU
İŞTE DEVLET BUDUR
ESKİDEN AKRABALIĞIN VE DOSTLUĞUN BİR DEĞERİ VARDI
TRAFİK KÜLTÜRÜ
TÜRKİYE’NİN ORTAK DÜŞMANLARI DEVREDE
GÖREV BİLİNCİ
GENÇLİK VE AHLÂKÎ DEĞERLER
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLARI
Havai fişek satışı yasaklansın
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
54
0
7
9
15
31
4
Galatasaray
52
0
7
10
14
31
5
Alanyaspor
51
0
8
9
14
31
6
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
7
Beşiktaş
50
0
10
5
15
30
8
Göztepe
39
0
12
9
10
31
9
Antalyaspor
38
0
11
11
9
31
10
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
11
Kasımpaşa
36
0
14
6
10
30
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
12
12
6
30
18
MKE Ankaragücü
26
0
15
11
5
31
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı