Yazı Detayı
29 Temmuz 2018 - Pazar 12:20 Bu yazı 270 kez okundu
 
SİSTEMLERİ DEĞERLİ YAPAN EHİL VE DEĞERLİ YÖNETİCİLERDİR
Ziyaulhak YAMAÇ
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Sistemler cansız varlıklardır. Belirlenmiş kurallar silsilesi ile çalışır. Sistemlerin duyguları yoktur. Kendisine tanımlanmış kuralları ayırd etmeksizin boğaziçi üniversitesi mezununa da ilkokul mezununa da uygular. Bilgi anlayış ve sosyal durum seviyesine bakmaz. Hangisinin bogaziçili hangisinin ilkokul seviyesinde olduğuna da bakmaz.

Aynı kuralları farklı kabiliyetlere sahip kişilere uygular ve aynı sonuçları bekler. Bu durum muthiş bir adaletsizlik ve zulüm üretir. Çünkü burada adalet ve eşitlik yoktur.

Hepiniz bir devlet dairesinde robot beyinli memurlarla karşılaşmışsinizdir. Makina gibi davranırlar. Atm gibi yazılımına ne tanımlanmışsa toplumsal kar ve zarara bakmaksızın duygusuz bir şekilde sistemi uygular. Dolayısıyla mağduriyetler ordusu üreteretip sistemi tıkayarak problem üretme potansiyeli oluştururlar.

Halbuki kanunlar insanların sorunlarını çözmek içindir. Kanunları tapılması gereken bir put haline getirerek daha fazla sorun ve problem üretmek değildir. Bir kanunun veya kuralın vatandaşa uygulanması özellikle vatandaşa sağlayacağı maddi ve manevi fayda göz önünde bulundurularak uygulansa doğru bir biçimde uygulanmış olur.

Veya bir kanun kutsanarak vatandaşın faydası değilde kanundan ben bunu anlıyorum orantısızlık anlayışı ile uygulandığı an kanun ve kurallar amacının dışına çıkmış olur. Zulüm üretir memnuniyetsizlik üretir vatandaşın devlete olan bağlarında zayıflama meydana getirir.

Sistemleri işleten ehil kişiler ise yönettiği kurumu, işletmeyi veya Devleti ilerletir.

Devleti veya kurumları güçlendirir.

Devlet ile milleti birbiri ile barıştırırlar.

Toplumsal barış ve güven sağlayarak Devletlerini düşman olarak gören vatandaşları Devletini ve milletini seven birer koruyucu şövalye haline getirirler.

Ehil ve liyakat sahibi yöneticiler döneminde Devletler çağ açıp çağ kapatmıştır. Sistem ne kadar mükemmel olursa olsun başına bir ahmak koyarsanız ortaya orta ve uzun vadede iflas çıkar, başarısızlık çıkar.

Dünyanın en iyi arabasını ehliyetsiz, liyakat ehli olmayan birine kullandırsanız ya başkasını ezer yada şarampole veya arabayla beraber uçuruma yuvarlanır.

Bir uçak pilotu yetişinceye kadar psikolojik, sosyolojik, siyasal yönü en hassas şekilde geliştirilir. Her yerde geçerli olabilecek iletişim kurabilecek dil eğitimi şart koşulur.

Ayrıca 6 ayda bir sağlığı ile ilgili arızaların tespiti için çekap yaptırılır.

Alkol kullanıp kullanmadığına psikolojik durumunda bir değişiklik olup olmadiğına bakılır. Ondan sonra uçak kullandırılır.

200 kişilik uçak yolcusu gelişi güzel her önümüze gelip bende bu uçağı kullanabilirim diyene kullandırılmaz.

Bir şehri, Bir ilçeyi bir kurumun kaptanlığını verdiğimiz yöneticilerde aynı hassasiyeti görebiliyormuyuz. İşte ülkelerin veya kurumların batması liyakat sahibi olmayan ehil olmayan yöneticilerin artmasından kaynaklanır.

Bir milletin çobanlığı verilen yöneticiler. Kılı kırk yararak seçilmeli yetiştirilmeli ve atanmalıdır. Bu millete aşık olan millete hizmeti ibadet bilen bu inançta olan yöneticiler tüm maddi ve manevi sorunları çözer.

Eğer sorunlar çözülmüyor ve artıyorsa demek ki iş ehlinde değildir.

 
 
 
Etiketler: SİSTEMLERİ, DEĞERLİ, YAPAN, EHİL, VE, DEĞERLİ, YÖNETİCİLERDİR,
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı