Yazı Detayı
25 Şubat 2018 - Pazar 15:41 Bu yazı 817 kez okundu
 
STK’LAR NE İŞ YAPAR?
Murat Düz
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Sivil toplum kuruluşu, resmi kurumlar dışında ve bunlardan bağımsız olarak çalışan, politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylemlerle çalışan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük esasına dayanan, kâr amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar ve/veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır. Sivil toplum örgütleri oda sendika vakıf ve dernek adı altında faaliyet gösterir.

Sivil toplum kuruluşlarının başlıca görevleri üyelerinin hak ve hukukunu savunmak ve aramaktır. Kuruluşlarına bağlı vatandaşlarının seslerini duyurmaktır.  Batman’da sivil toplum kuruluşlarının çoğunluğu hiç bir işe yaramadığı düşüncesindeyim. Üyelerine, memleketine ve topluma  bir faydası olmayan onlarca dernek, oda, vakıf ve cemiyet  vardır. Bazılarında başkan ve yönetimlerinin amacı bellidir.

 Koltuğu korumak, veya kamu kurum ve kuruluşlarında bir makam ve mevki sahibi olmaktır.  Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar ilimizi ziyaretlerinde protokole girmek en büyük hedefleridir. İlimizdeki kamu kurumlarının müdür, müdür yardımcısı ve şube müdürlerinin büyük çoğunluğu sivil toplum kuruluşlarının başkan veya yöneticiliğinden gelmedirler.

Anlayış bu olunca fayda beklemek doğru olmaz. Üyelerinin çoğunluğu üyesi olduğu STK’ya bu zaten güvenmiyor. Kongrelerde oy vermeye bile gitmez. Oy verenlerin çoğu da sorgusuz sualsiz sandığa gider. Kendilerine rakip olmadığı için tek listeyle gidilir. Kongreler de, bütçe-gelir-gider görüşmeleri sırasında kabul eden, etmeyen, el kaldır, indir kabul edilmiştir. Kim itiraz edecek ki, el kaldırıp, kaldırılmaması çokta önemli değil zaten bu sadece hükümleri yerine getirilmesi için yapılan aile için toplantılardır.  

Ben ilimizdeki sivil toplum kuruluşlarına sormak istiyorum. Batman’da yaşayan vatandaşların, gençlerin, sporun, çevrenin, fakirlerin, yoksulların bunca sorunu varken hangi soruna çare oldunuz. İlimizde uyuşturucu, hırsızlık, fuhuş, kaçakçılık gibi toplumu ilgilendiren sorunları kaç sefer toplu olarak gündeme getirdiniz.

Sivil toplum kuruluşları amaçlarına uygun görevlerini yürütmeleri durumunda önemleri çoktur.  Ancak STK’ların güçlerini ellerinde bulunduran bazı kişiler tamamen şahsi menfaatleri adına toplum çıkarına uymayan kararlar alıp uygulamaya koyabilmektedirler.

Kamuoyunun sivil toplum kuruluşlarından beklentisi kuruluş amaçlarından uzaklaşmaması, herkese adilane yaklaşsın, toplumun taleplerine kulak versin, kendi duydukları sesin sadece onlara kötü bir miras bırakacağından haberdar olsunlar.

Yetim, dul, fakir ve fukaranın hakkını yemek, ikram edilen etli pilav yemeye benzemez, Mahşer günü fakir fukaranın iki eli yakalarınızda olur, gözlerin fal taşı gibi dışarıya fırlar. Tabi ki, iyi ve kötüyü ayırmak gerekiyor. Öyle sivil toplum kuruluşları var ki, canlarını dişlerine takarlar gece gündüz, memleketleri için, vatandaşları için çırpınırlar, bunları herkes görür ve bilirler, ama öyle sivil toplum kuruluşları da  var ki, kurumuna gelen yardım malzemelerini aynı ideolojiyi benimseyenlere dağıtır ve sadece çevresinde ona ses çıkarmayanlara yedirir. Atılan sahte imzalar, verilen sahte çekler, sahte sözler, kendisinin yapması gerekenleri de, başkalarının yapmasını beklerler hep, gerisini siz anlayın. 

Batman’da sivil toplum kuruluşlarının hazırladıkları ve  yaptıkları projeler tam anlamıyla denetleniyor mu? Bu konuda bilgi sahibi değilim. Denetlenmeleri durumunda İddia ediyorum proje hazırlayan derneklerin çoğu kapatılacak ve yönetiminde yer alan kişilerin büyük bir kısmı ağır cezalar alacaklardır.

Toplumun genelindeki sivil toplum kuruluşların algısı yardım hayırseverlik toplumun STK’ların çağrıştırdığı  kavramdan biridir. Bunu toplumsal fayda, ile mesleki dayanışma takip etmektedir. Bununla birlikte STK’ların en çok çağrıştırdığı kavramlar arasında Siyaset, gösteri ve yürüyüş ifadelerinin öne çıkması, toplumun sivil toplum algısının kamuya oranla siyasi içerikli ve referanslı olduğunu göstermektedir.

Sivil toplum kuruluşların görevi siyaset yapmak değildir. Görevleri kuruluş amaçlarına uygun bir şekilde gönüllülük esasına dayanarak faaliyet yürütmektir. Batman’da kuruluş amacına uygun faaliyet gösteren dernek veya vakıfların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında yönetici konumunda çalışıp, birden fazla STK’nın başkanı veya yöneticisi olanlar memlekete ve vatandaşlara sağlıklı hizmet verebiliyorlar mı, vermeleri mümkün değildir. Nedeni zamanları yöneticisi oldukları sivil toplum kuruluşlarının çalışma ve etkinliklerine bile yetmiyor. Bu uygulamaya birlerinin dur demeleri gerekiyor.

 

 

 
 
 
Etiketler: STK’LAR, NE, İŞ, YAPAR?,
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı