Yazı Detayı
15 Nisan 2018 - Pazar 00:21 Bu yazı 793 kez okundu
 
TIP FAKÜLTESİ BÜTÜN BATMANLILARIN ORTAK TALEBİDİR
Murat Düz
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Batman ili nüfus yoğunluğuyla birlikte şehrin ticari potansiyeli son derece yüksek bir şehirdir. Batman’ın Sahibi olması durumunda yerleşim alanları açısından, yatırım noktasında diğer illere göre nispeten daha tercih edilebilir konumdadır. Ancak yatırımcıları kentimize getirecek ve yönlendirecek üst düzeyde siyasetçilerimizin olmayışından, Batman’a önem verilmiyor. Ayrıca stratejik konumunun sağlamış olduğu getirilerle Batman bölgedeki diğer illere göre daha avantajlı bir durumda olması gerekir.

Batman Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesinin kurulması bütün Batmanlıların ortak talebidir. Batman Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesinin kurulması durumunda kentin ekonomisine doping etkisi yaparak çehresini değiştirecektir. Batman’lıllar olarak buna dikkat çekmek için bir farkındalık yaratmak gerekir diye düşünüyorum.  Batman’ın idari, siyasi ve sivil toplum ayağının harekete geçmesiyle şehrimize Tıp Fakültesi yeni bir kazandırılacağına inanıyorum.

Batman halkı olarak bütün konularda iş işten geçtikten sonra sesimiz çıkıyor. Batman Üniversitesi kurulduğu günden bugüne kadar Tıp Fakültesi talebimiz hep sözde kaldı. Batman Üniversitesi Yök ve ilgili bakanlıklar nezdinde Tıp Fakültesinin açılması için gerekli talebini yaptı. Batman Üniversitesi yönetimi yalnız bırakıldı.

 Diğer illerde olduğu gibi siyasetçiler, sivil toplum kuruluşları, işadamları ve illimizin illeri gelenlerinden bir heyet oluşturulup Ankara’da Tıp Fakültesinin kurulması için hiçbir uğraş verilmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan komşu ilimiz olan Siirt’te müjdeyi verdikten sonra sesler yükselmeye başladı.

Batman’daki STK’lara seslenmek istiyorum, Batman Üniversitesi Rektörlüğüne sizin istediğiniz kişi atanmadığı için Rektör Aydın Durmuş’u  görevden aldırmak için toplanacağınıza Batman’a Tıp Fakültesinin, Eczacılık Fakültesi, Dış Fakültesi ve Araştırma Hastanesi açılması için toplanıp açıklama ve yürüyüş yapsaydınız bugün kamuoyunun takdirini toplayacaktınız. Sizin tek derdiniz tasanız hangi yakınımızı veya hangi yandaşımızı hangi makam ve ya mevkie getirmekten başka yoktur. Sizlerin memleketinizi ve halkınızı düşündüğünüz falan yoktur.

Batman Üniversitesi Rektörü Aydın Durmuş’a destek ve yardımcı olacağınıza tersini yaparak çalıştırmamak ve ekibiyle birlikte başarılı olmamaları için ellerinizden gelen bütün çirkinlikleri yapmaktan kaçınmadınız. Bu nedenle Batman’daki sivil toplum kuruluşlarının Siirt’te Tıp fakültesinin açılmasından dolayı eleştiri hakları yoktur. Bana göre Batman Üniversitesi yöneticileri başta olmak üzere ilimizi yöneten üst düzey yöneticilerin hepsi görevlerini yapmışlar. Asil sesiz ve etkisiz kalanlar Batmanlıllardır.

Batman’da kurumlardaki denetim yetersizliği nedeniyle, özel sektöre ait firmaların çoğunluğu kanunlara ve yönetmeliklere aykırı çalışıyorlar. Örneğin, Batman’da bir otelin  iki yıl boyunca çalışma ruhsatının çıkarılmadan hizmet vermesine kim veya kimler göz yumdu?

Bulunduğumuz her ortamda her platformda vatandaşlar nüfusları Batman’ın yarısı kadar olamayan Niğde, Burdur, Aksaray, Kırşehir ve Yozgat'ta bile Tıp Fakültesi var ancak  Batman’da neden yok. Sizce nedeni beli değil midir? Sahipsizlikten.  90 bin nüfuslu illerde Tıp Fakültesi var ama Batman 600 bin nüfuslu bir kent olmasına rağmen ne yazık ki Tıp fakültesi yok. Bu büyük bir eksikliktir. Batman’ın gelişmesi için mutlaka tıp fakültesi kurulması gerekir.

Batman’da, halen tıp fakültesinin kurulmamış olması herkesin büyük bir eksikliğidir.  Türkiye’de sağlık alanında yapılan gelişmelere rağmen Batman’ın  bu konuda çok yetersiz kalması gerçekten düşündürücüdür. Batman nüfusunun yarısı bile olmayan illerde şehir hastaneleri, araştırma hastaneleri veya tıp fakülteleri kuruluyor. Batman’a ise bırakın bu saydığım kuruluşları 3-4 yıldır gündemde olan 500 yataklı devlet hastanesinin yeri bile tespit edilmemiş. Sebebi ise her kes rant peşinde ve çıkar peşinde oldukları için Batman’ımız düşünme zamanı bulamıyorlar.

İddialara göre 2014 yılında Hasankeyf yolunda 400 dönüm hazine arazisi Batman’lı bir  işadamına satışı yapıldığı söyleniyor. Peki bu hazine arazisinde 400 yataklı devlet hastanesi yapılamaz mıydı? Şimdi de geç kalınmış  değildir. İşadamına parası geri iade edilerek arsa devlet hastanesine tahsis edilebilir. Arsayı alan işadamına kimler ortaktır.

Tıp fakültesinin kurulması için iyi bir lobi faaliyeti gerekiyor. Bu gerçekleştiğinde Batman halkı uzun vadede kârlı çıkacaktır. Yerel ve Ulusal düzeyde olabilecek organizasyon için kurumsal bir yapılanmaya acil gereksinim var. Lobi çalışmalarına acilen hız verilmelidir. Bu konuda Batman siyasetçilerine de önemli görevler düşmektedir.

Batman’da çeşitli alanlarda faaliyet yürüten 26 sendika ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla oluşan Batman Kalkındırma Platformu (BAKAP) ilk faaliyeti olarak Batman Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesinin kurulması için çalışmalarına başladı. Çalışmalarında başarılar diliyoruz. BAKAP’a herkes tarafından desteklenmelidir. BAKAP Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere, başbakanlık ve ilgili bakanlıklar nezdinde çalışmalar yapmaları halinde başarılı olacaklarına inanıyorum. Bütün Batmanlılar olarak çekişmeleri, kıskançlıkları ve çekememezlikleri bir kenara bırakarak Batman için çaba göstermeliyiz.

Anlaşılan o ki Batman Üniversitesi kurulduğu günden beri bir Tıp Fakültesi Batmanlıların en büyük hayalini süslüyor. Bakalım bu konuda her hangi bir gelişme yaşanacak mı bunu önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.

 

             

 

 

 
 
 
Etiketler: TIP, FAKÜLTESİ, BÜTÜN, BATMANLILARIN, ORTAK, TALEBİDİR,
Yorumlar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı