Yazı Detayı
29 Haziran 2018 - Cuma 12:16 Bu yazı 509 kez okundu
 
TRAFİK KURALLARINI İHLAL ETMEYELİM
Gökhan DEMİRALP
batmanhalkinsesigazetesi@hotmail.com
 
 

Liyakatsız, ehliyetsiz, deneyimsiz ellere, canlar emanet edilmektedir... Yasak olmasına rağmen; bu hatayı yapanlar gücü kimden almaktadır. Denetim yapan arkadaşlar; bu denetimi yapmanın, mutlaka gerekli olduğunu bilmelidirler. Aynı, zamanda; kul hakkıdır...

Dünya üzerinde insanların yaşaması ile, birlikte; toplumsal hayata geçiş süresince kurallar, insan hayatında önemli şekilde yer almaya başlamıştır. Medeniyetini geliştirirken, toplu yaşamaya mecbur  kalmıştır. İnsanoğlu, gelişen şehir hayatı ile birlikte; kurallar manzumesinin kendi hayatı için, önemini kavramıştır. Kurallara uymak rahat ve huzuru getirmiştir. Kurallara uymamak ise; rahatsızlığı ve kargaşayı körüklemiştir. Bu durumdan hem şahıslar, hem toplumlar etkilenmiştir.

Son zamanlarda Trafik kurallarına uymama, onları kasıtlı olarak bozma girişimleri, olumsuzluklar olarak hayatımıza girmeye başlamıştır. Hem mal, hem can açısından tehlike olmaya devam etmektedir. Ülkemizin üzerinde bulunan Trafik kurallarına uymama konusundaki; kara bulutların en kısa zamanda gitmesini diliyorum.

Bu felaketlerin son olması en büyük dileğimizdir. Bütün bunları dilerken yürekten dua ediyoruz. Toplumun her kesimini bu duaya yürekten katılacağına inanıyorum.

Burada önemli olan birlik ve beraberlik içerisinde bu zor zamanları atlatmaktır. İnsanımızın birbirine destek vereceği zaman bu zamandır. Yaraların sarılacağı, acıların paylaşılacağı, gün bu gündür. Toplumsal felaketlerin acıları da; derin olmaktadır.

Trafik akışı içerisinde;  insanımızın trafik kurallarına uymak yerine; kendi kurallarını, ortaya koyması; olumsuzluklara neden olmaktadır. Kavgalar, yaralanmalar, mahkemelik olaylar...

Böyle durumları, bireyin kendi imkanları ile, çözmesi yerine; Sabırlı olarak, sükunetle, olayı yasa uygulayıcılarına bırakması, tavsiye olunur. Ancak, dayanışma, paylaşım, acılara göğüs germe, insanların birbirinin yanında olması, birbirlerini anlamaları gibi; insani özellikleri öne çıkararak; sorunu çözebiliriz... 

Yüce Milletimiz; bu dayanışmaları  çeşitli alanlarda, hep en güzel şekilde yapmıştır, bundan sonrada yapacaktır. Bundan şüphemiz yoktur. Ama, bazı olaylar var ki; insanımızın biraz daha dikkatli ve temkinli olması gereken olaylardır. Bunların başında trafik kazaları gelmektedir. Son bir hafta içerisinde; teröre verdiğimiz kurban kadar, trafik kazalarında insanımız kaybettik. Arabasının başına geçen insanımız; Allah göstermesin aklını kaçırıyor herhalde…

Tüm trafik kurallarına inat, yapabileceği ne kadar hata varsa; onu yapabilmek için, adeta can atıyor. Kendi hayatını tehlikeye attığı gibi, başkalarının hayatını da tehlikeye atmaktadır. Bu kabul edilir bir şey değildir.

Kanun yapıcılarımız, kanun koyucularımızı bu konuda biraz daha, hassasiyetli olmaya çağırıyoruz. Para cezasından çok ölümlü ve yaralamalı, kasıtlı hataya yönelik kazalarda; hapis cezalarının artırılması lazım. İnsanımız para cezasını takmıyor. Yahut caydırıcı olarak görmüyor. Bütün bu olayların göz önünde bulundurularak, ceza sisteminin belirlenmesinde yarar vardır.

Hatta alkollü araba kullanan kişiye, indirim yapıldığına dair, haberler duyuyoruz.... Adam, şahsın ölümüne sabep oluyor, Adamı silahla, kasten öldürse; alacağı ceza bellidir. Ancak, trafik kurallarına uymadan, kasıtlı ya da; kasıt olmadan, ölümlü kaza yapanlara; daha az , ceza uygulanmaktadır.

Bu kadar uyarılmasına rağmen; neden insanlar kurallara uymazlar. Aynı zamanda bu kurallara uymamak insan hakkına saygı göstermemek demektir. Dinen de; insan hakkına saygı ile, Müslümanlığın iç, içe olduğu her zaman vurgulanmaktadır. Bütün bunlara karşılık aynı hatalar devam etmektedir. Dolayısıyla insanlar arasında en basit kural hatası bile; anlaşmazlıklara ve tatsızlıkların yaşanmasına neden olmaktadır.

Bilerek kırmızı ışık ihlali, kul hakkıdır... Yol hakkı onun olduğu halde; Yayaya yol vermemek, kul hakkıdır. Her zaman verilen bir örneği burada tekrar etmek istiyorum. Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi, sen de başkasına yapma. Bu hatırlatma insan hayatının her dönemi, için; geçerli olan, önemli bir uyarıdır. Yapılan kasıtlı davranışlar da, basit trafik kuralı olarak değerlendirilemez. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, yasa düzenleyicilerin böyle olumsuzlukların yaşanacağı ayrıntıları düşünerek çalışmalarını yapmaları gerekmektedir.

Yapılan bunca yeni hizmetlere rağmen trafik kuralı ihlalleri devam etmektedir. Yaralanmalara ve ölümlere sebep olan durumların daha aza indirilmesi için demek ki; daha geniş ve kapsamlı, caydırıcı özelliği olan yasalara ihtiyaç vardır. Basına yansıyan bazı kaza haberleri ve sonrasında yaşanan olaylar toplumu derinden üzmektedir.

Trafik cezaları tekrar gözden geçirilmelidir. Para cezaları yerine; hapis cezaları verilmelidir. En Önemli husus ise; yapılan hataların bedeli olarak, alınan, para cezaları; gelir düzeyine, göre alınmalıdır. Bu konuda, gerekli yasa düzenlemesi yapılmalıdır...

Geliri en üst düzeyde olan bir insan; kırmızı ışıkta geçmenin cezasını; çekirdek parası olarak algılamaktadır. Kısacası, caydırıcı olmamaktadır. Orta halli geliri olan bir insanı; belki, o para cezası yıpratır, korkutur. Ancak, geliri yüksek olan insan; aldırış etmemektedir. Trafik ihlallerine verilen para cezaları; insanların gelir düzeyine göre belirlenmelidir...

Yapılan hatalara göre belirlenen, ceza puanları; artırılmalıdır. Ehliyetsiz araba kullanılmasının; kesinlikle önüne geçilmelidir...Son olarak, örnek olsun diye söylüyorum. Büyük şehirlerde, park uygulamasına uygun davranmadı diye; park ettiği yerlerden çekilen arabalara uygulamada gösterilen özen; tüm trafik kuralları için; geçerli olmalıdır.

 

 
 
 
Etiketler: TRAFİK, KURALLARINI, İHLAL, ETMEYELİM,
Yorumlar
Diğer Yazılar
BATMANLI BÜROKRATLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM
ÖNCELİĞİMİZ DEVLET OLSUN…
DEVLETİN VARLIĞI
SİZ KÜRTLER İÇİN CORONA VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİSİNİZ
FIRSATÇILIK VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİ BİR DURUMDUR
8 MART KADINLAR GÜNÜ…
ELEKTRİK YOKSA HAYATTA YOK
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLAR
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI NE İŞ YAPAR?
SOSYAL MEDYA
GAZETECİLER DE TARAF OLABİLİR
ENTELEKTÜEL, DİNAMİK VE CESUR VALİ
BU EŞKIYALIK DEĞİL DE NEDİR?
BATMANLI OLARAK BİRBİRİMİZE NE KADAR SAHİP ÇIKIYORUZ?
VATANDAŞLAR KARAYOLUNA TEPKİLİ!
KURUMLARDAKİ SAVURGANLIK
YEREL ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKALIM
PANSİYONLU OKULLARDAKİ ALIMLAR
RÜMEYSA NEDEN ÖLDÜ
ANNELERİ AĞLATANLARA LANET OLSUN
MEVSİMLİK İŞÇİLER
TAZİYE YEMEĞİ
BATMAN’LININ PARASI BATMAN’DA KALSIN
BATMAN´DA TEFECİLERE KİM ´DUR´ DİYECEK
BAYRAM GELMİŞ NEYİME!
AİLENİN ÖNEMİ
ŞİRKETLERİ DEĞİL, HALKI KURTARIN
HALKIMIZ VE MEMLEKETİMİZ KAZANSIN
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU
MUHTARLIĞIN ÖNEMİ
10 OCAK “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ”
BİLİNÇLİ SEÇMENE ÖNEMLİ GÖREV
AK PARTİ’DE GÖZLER İL BAŞKANI VE İLÇE ADAYLARINDA
BELEDİYE BİR ŞEHRİN MİMARIDIR
HAYALİMDEKİ BAŞKAN PROFİLİ
İLÇE ADAYLARI KİMLER OLACAK?
ADAY KOLİKLER NERDE?
YEREL YÖNETİMLERDE ADAY BELİRLERKEN
HALKIN SESİ 6 YAŞINDA
DEVLETE İHANET EDENLERİN KARŞISINDA OLACAĞIZ
“ANDIMIZ” MESELESİ
MİLLİ EĞİTİMDE GERİYE DÖNÜŞ MÜ?
MÜDÜRLÜK PEŞİNDE KOŞANLARA GELSİN BU YAZI
YÖNETİCİLİKTE EN ÖNEMLİ KRİTER KİŞİLİKTİR?
NE OLACAK BU GENÇLİĞİN HALİ?
BÖLGE HASTANESİ’NİN BAŞARILI YÖNETİCİLERİ…
TRAFİK KURALLARINA UYALIM!
İLİMİZDE BÜROKRASİ YENİDEN ŞEKİLENECEK Mİ?
BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI ÜZERİNE…
YÜREKLERİ HİZMET İÇİN ATAN YÖNETİCİLER
AK PARTİ’DE İL BAŞKANI BEKLENTİSİ
GÜNDEM AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN ARDINDAN
SEÇİME 5 GÜN KALA
HALKIN İÇİNDEKİ İKİ ADAY ADAYIN PROFİLİ
ADAY ADAYI OLMAK YA DA OLMAMAK!
REEL HAYATIN NERESİNDEYİZ
BAHTI KARA BATMAN
EL ÖPME HASTALIĞI
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DESTEKLENMELİDİR
KURUM YÖNETİCİLERİ
EKMEĞİNİ ÇÖPLÜKTE ARIYOR
BATMAN’DAKİ OTOPARK SORUNU
İŞTE DEVLET BUDUR
ESKİDEN AKRABALIĞIN VE DOSTLUĞUN BİR DEĞERİ VARDI
TRAFİK KÜLTÜRÜ
TÜRKİYE’NİN ORTAK DÜŞMANLARI DEVREDE
GÖREV BİLİNCİ
GENÇLİK VE AHLÂKÎ DEĞERLER
DİLENEN VE ÇALIŞAN ÇOCUKLARI
Havai fişek satışı yasaklansın
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
60
0
3
9
17
29
2
Trabzonspor
58
0
3
10
16
29
3
Sivasspor
53
0
6
8
15
29
4
Galatasaray
52
0
5
10
14
29
5
Beşiktaş
50
0
9
5
15
29
6
Alanyaspor
48
0
8
9
13
30
7
Fenerbahçe
46
0
9
7
13
29
8
Göztepe
38
0
11
8
10
29
9
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
10
Antalyaspor
37
0
10
10
9
29
11
Kasımpaşa
35
0
14
5
10
29
12
Gençlerbirliği
32
0
14
8
8
30
13
Denizlispor
32
0
14
8
8
30
14
Yeni Malatyaspor
29
0
15
8
7
30
15
Çaykur Rizespor
29
0
16
5
8
29
16
Kayserispor
28
0
15
7
7
29
17
Konyaspor
27
0
12
12
5
29
18
MKE Ankaragücü
25
0
15
10
5
30
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı